Zdravím Vás tentokráte z moskevského letiště, kde mám po několika týdnech trošku času mohu napsat pár řádků a doufám, že i pár článků o včelaření v zahraničí a svých postřezích.

Prvně potěším ty, kteří se chystají na moje kurzy do Bučovic do milého prostředí Motelu Arkáda, že na každém kurzu bude vždy jako bonus probíhat prezentace v podrobné formě z dané cesty s několika desítkami skvělých fotografií s mým komentářem, takže Vás srdečně zvu. Program kurzů, kdo si jej pročetl bude nabitý a na základě toho již teď zvažuji tzv. Konzultační hodiny, večery apod… , kde případně opětovně dovysvětlím co bude třeba individuálně.
Ale pojďme zpět k cestě po Rusku a Bělorusku. Celé cestování trvalo rovných 14 dní a já jsem ho rozdělil do tří článků: Moskva, Bělorusko – Mogilev a Baškýrie – Ufa. Iniciátorem byla paní Olga, která mne pozvala minulý rok do Minska, abych něco pověděl o českém včelaření… Nu a já se připravil, pověděl nejen o českém včelaření (což je vždy obecné a vcelku de fakto téma mnoho nepřinášející), ale hlavně o tom, jak včelařím já, jak jinak a s čím a v čem a jak je důležité teplo a co polystyren atd… A moje polsko-ruština je tak nadchla, že Olga sklidila obrovský ohlas a žádost uspořádat daleko větší akci pro celé Bělorusko, … (a přijedou i Rusové, Litevci …) a v prosinci loňského roku mne oficiálně pozvala. Já to vzal jako výzvu doučit se rusky, v čemž mi pomáhala celé léto praktikantka Daria, která studuje v polské včelařské škole v Pszczelej Woli. Její táta mne pak tzv. Dopozval do Ruska a na jeho pasieku a cesta byla hotová. Pak už jen víza a víza a veliký kufr a 1.11. 2017 jsem kolem oběda přistál v Moskvě, kde už mne čekal táta Darii – Alex, kterému i touto cestou děkuji za vymyšlení a uskutečnění celého programu – náročného a skvělého.

Mausoleum
Mausoleum
Lenin
Lenin
Kreml přes řeku
Kreml přes řeku

Od 2.11.  do 3.11. 2017 jsme strávili v Moskvě. Bude těžké se s vámi podělit o všechny dojmy takto písemně, ale zkráceně řečeno: skoro všechno je jinak než si tady myslíme a co nám prostřednictvím sdělovacích prostředků vnucují. Ale to už jsem tušil, a proto se rozhodl pro tuto dlouhou cestu. A snad i Evropa či svět se rozhodl trochu pozměnit postoj, když na poslední Apimondii v Turecku bylo rozhodnuto o konání Apimondie 2021 v Rusku – v Ufe – v oblasti nazývané Baškýrie. I tam vás v dalších článcích zavedu. Nu asi to není náhoda… říkám si.

Asi každý z Vás při zjištění, že jsem byl v Moskvě mi klade otázku: „A Lenina jsi viděl?“
„Ano, viděl.“  A dokonce jsem jednoho potkal na ulici. Ihned jsem fotografoval, aby mi mladík neunikl, neboť do pár sekund přistupoval jeho „strážník“ a nabízel vyfotografování za peníze. Klasicky jsem odvětil, že nemám zájem a iPad ihned vsunul pod bundu.
Poté následoval průchod několika bezpečnostními rámy a shlédnutí Lenina. Tam se fotit opravdu nesmí. Vstup je samozřejmě zdarma a ústa k člověku, jež Rusko vyvedl z carského režimu byla cítit všude !!! Ano. Lenin pro ně není symbolem komunismu jako u nás a jeho sochy jsou stále ve všech podnicích, náměstích a ulicích … Pro Rusy je to symbol svobody, byť my si asi takovou svobodu nepředstavujeme. Ale kdybych to opravdu opět trochu shrnul: Jsou na správné cestě a progres je vidět na každém rohu. Sankce Rusko nesmírně posílili a kurz rublu, který ze 36 rublů za Euro stoupl na 68 rublů za Euro nastartoval snad vše a k tomu souhra s Čínou a ejhle … Vznikají desítky ba i stovky včelařských provozů (jež před sankcemi de fakto neexistovaly !!!), o med je zájem bo jiný „de fakto“ není oficielně možné dovézt a vrcholná věta padla, když jsme obědvali tuto neděli o jednoho včelaře s 600 včelstvy s nádherně zařízeným provozem a pohádkově prostřeným stolem s obalovanými játry, pečenými holoubaty, grilovaným vepřovým, spoustou ovoce a zeleniny, předkrmem atd. : „Nu i tak my zdes va vremja sankcii živjome.“  Psát o totálně nacpaných marketech Globus, Metro a i těch malých ... asi nemá smysl. V Rusku je tolik Běloruských jablek, že by jabloně musely růst kolem všech silnic…  Jen nám v Česku sankce trvdě postihly průmysl a několik firem lehlo. Je dost dobré se ptát zda sankce v této podobě jsou přínosem či čím a hlavně pro koho?

Jeden z největších obchodů s medem a včelařskými potřebami
Jeden z největších obchodů s medem a včelařskými potřebami
Regál s veterinárními přípravky
Regál s veterinárními přípravky

Pojďme ale zpět ke včelařině. K večeru … (většina obchodů otevírá v 9 hod a zavírá nejdřív v 18 a nejvíce kolem 20 hod…) jsme se stavili v jednom z největších specializovaných obchodů s medem a včelařskými potřebami. Jak vidíte na obrázku – výběr med je obrovský a další fotky promítnu na kurzu. A včelařina ? Samozřejmě se již nejedná o plnou prodejnu jako u nás v Bučovicích, převládá zboží od Lysoně a pár místních výrobců – také ukáži na kurzu v únoru, ale v jednom je to tam jiné. Mají tam regál plný veterinárních přípravků de fakto z celého světa. Bez receptu všechno co libo … ono to bez receptu platí de fakto i v lékárnách pro lidi. Za peníze, proč ne? Nu opět téma na diskuzi. U lidí bych to vcelku bral či chápal, ale u zvířat jsem dospěl k opačnému názoru než u nás praktikujeme. Dle mne právě chovatel ví nejlépe (tedy má vědět) jak zdravé či nezdravé jsou jeho včely a měl by také vědět jak jim pomoci a jak se o ně starat. Dnes o tom je de fakto rozhodováno z centra … Brna, Prahy či Vyškova a to mi nedává smysl zejména u tzv. Organické chemie, kyselin apod…  Proč každá forma musí být registrována apod… Nehrajeme si tu v Evropě nějakou zvláštní papírovou hru ? A vlak přitom někam ujíždí …  Chápu to u antibiotik – to je jiná věc a zase naopak jejich zcela NEOPODSTATNĚNÉ POUŽÍVÁNÍ V RUSKU  je zcela nejasné všem rozumným ruským včelařům a jsou z toho nešťastní. Ano ATB v Rusku se podávají z 99% preventivně, aby se včely prý lépe rozvinuly apod…

Pavilon Včelařství
Pavilon Včelařství
Nejvyšší Smatravaja plošadka, tuším 344 metrů
Nejvyšší Smatravaja plošadka, tuším 344 metrů

Druhý den jsme pak navštívili několik kulturních míst a hlavně nově otevřený pavilon včelařství na Moskevském výstavišti … nu cesta od brány k pavilonu zabere 30 minut chůze a je to dnes obrovské staveniště… Bude tu FIFA a přijednou davy lidí jak z Ruska tak i zahraničí a tedy ať je co vidět. Expozice je na perfektní úrovni a zaměřená na poznání života včely, rasy včel a včelí produkty. Pro samotného včelaře asi moc zajímavá není, ale já se začetl a bylo do čeho…

propaguje a osvětlije hlavně včelu a včelí produkty
propaguje a osvětlije hlavně včelu a včelí produkty
Samotná výstava je na velmi vysoké úrovni
Samotná výstava je na velmi vysoké úrovni

Kolem poledne jsme zvláštním způsobemm koupili lístek do výtahunejvyšší budovy Evropy … tuším 344 metrů a bylo co vidět. Tzv. Druhé rondo okolo Moskvy měří kolem 120 km a to třetí je ve výstavbě a kilometry si nepamatuji. Každopádně Moskva je 20 milionové město, takže cesta z jednoho ze 6 letišt trvá 40 minut přímým vlakem a linek metra je tuším děvět a běžně jsou tři linie pod sebou …

Tak zatím takto z Moskvy a ráno sedáme do auta, nabíráme pár přátel z Moskvy a okolí a jedeme do Běloruska. Hranice se projíždí samozřejmě bez kontrol...