Zdravím vás na počátku června. Je těch informací na sdělení tolik, že je absolutně nestíhám psát do článků na webu, ale dělám si - vám poznámky do tezí kurzu, který proběhne v červnu – srdečně vás na něj zvu … Koná se po čtyři dny stejný program, takže využijte. Probereme co nás trápí a hlavně co nás trápit může, což je varroáza a krmení. S tím souvisí klíckování matek, vznik dlouhověkých včel, tuková tělíska, pyl, atd… Bude plno fotek a hlavně odpoledne praxe na firemní zahradě přeplněné oddělky, různými typy úlů, typy krmítek, typy podněcování atd… Varroáza, kterou mi opravdu hlásíte z celé republiky pak bude hlavním tématem a právě vyráběné izolátory budou prvně v provozu a k vidění na kurzu. Také už máme na prodejně dostatek stropovíkoden s třemi výlety pro tvorbu oddělků do nástavku. A mnoho dalšího. Těším se na vás. A teď pojďme k současnému dění.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Optimalizovaná plodiště vypadala koncem května většinou jako na obr. 1. I jen 4 plásty v OP PD jsou dostačující pro plné medníky, ale každý podle svého mínění. Opakuji znovu že metodika OP PD je jen jedna z variant včelaření v kombinovaných úlech, která mně osobně nejvíce vyhovuje a v současné době bych ji za žádnou jinou nevyměnil. Medníky nad tímto 4 plástovým PD z obr. 2 jsou nádherné. Ono to množství medu v mednících letos záleželo více od přírodních podmínek (poštu letových dnů a vzdálenosti pole s řepkou) a množství létavek ze „zimních“ včel. Ano – ty černé včelky viditelné až do půle kvetení řepky nejsou zlodějky od souseda, ale staré létavky. Do 800 metrů bylo v tomto roce maximum ideálu vzdálenosti řepky. Letos po mnoha letech bylo více řepkového medu v nižších polohách než ve vyšších. Tam sice řepka teď v prvním týdnu  června dokvétá (nad 600 m.nm.), ale ztráty květnové už včelky nedohoní.

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

V půli května jsem byl na posledním školním víkendu v Polsku v Pszczelej Woli obr. 3. Učebna je vždy nabitá nejen studenty, ale i pomůckami a kvalifikovanými učiteli. Za deset dní už naposledy na zkoušky. Nu uvidíme zda v té polštině zdam ili nie zdam.

V půli května jsem se zúčastnil v Nasavrkách školení Prohlížitelů včelstev pod taktovkou Vysoké veterinární školy v Brně. A .. ? Skvělé, perfektně připravené, doslova denně nabité 8 hodinami přednášek a materiálů. „Děcka“ tj. přednášející mladí veterináři z praxe byli skvělí, ochotní a znalí. A výborné jídlo – kuchyně nasavrcké školy – s vynikajícím ochotným personálem. Druhý den pak praxe pod taktovkou Martina Kamlera na Libáni obr. 4. Opět skvělé ukázky, názorné braní vzorků, prohlídka v praxi, atd. V druhé místnosti pak probíhalo zkoušení dle obrázků … Nádhera. Závěrem druhého dne testy a to tak, že náročné, žádné opisování, žádné podvádění. A dokonce jsem to bez přípravy a učení zvládl, takže: „Asi už něco prý znám“ se zkoušející usmívala, když jsme spolu procházeli mé chyby.

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

Koncem května jsme se jako firma Apis Morava s.r.o. a Včelařství Sedláček zúčastnili Včelařské pouti na Hostýně obr. 5. Počasí přálo, včelky nosily a vy jste byli milí návštěvníci a s mnohými z vás jsem si krásně popovídal. Tady děkuji organizačními týmu, že tradici vzniklou před mnoha lety udržuje a za rok zase na viděnou. S Míšou – manželkou – přijíždíme vždy už v sobotu večer nasát onu atmosféru poutního místa.

Nejkrásnější bylo letos medování ve vozech a včelínech obr. 6. Zde díky „uteplení“ vozem či včelínem byla minimální rojivost a krásné medné výnosy kolem až 40 kg z úlu. Ty samé tenkostěnné úly venku při řepce vzdálené kolem 1,5 km neměly ani 20 kg z úlu a dvojnásobné rojení.

Obr. 8
Obr. 8
Obr. 7
Obr. 7

Letos to rojení bylo a asi mnohde ještě je na vysokém procentu. Příčiny, zkušenosti a poznatky z něj si probereme na kurzu. Je tam zapsáno. Když má stará vyletující matka „špatná“ či zastřižená křidélka, tak se někdy stane, že se celý roj usadí na zemi obr. 7. Zejména, když jsou česna úlů blízko u země. Sběr takového roje je pak hračkou obr. 8. Upozorňuji letos asi po desáté, že úl pro usazovaný roj je dle mého názoru ideální vystrojit jej pouze mezistěnami a rámkové či stropní krmítko vždy nalévám invertem obr. 9. Ony sami si pak poví zda budou papat či nikoliv. A že se invert nezkazí vědí asi všichni. Letos i já usadil snad pět rojů a to na nástavky medníkové, aby mi stavěly dílo do medníků. K tomu je roj asi dobrý. Jinak matka v něm musí být bezpodmínečně vyměněna nebo ji zkrátka zabiji a vystavěné medníky dám na vedlejší včelstva a je to.

Obr. 10
Obr. 10
Obr. 9
Obr. 9

Podněcování plásty vložených do podmetu bylo letos velmi užitečné a provedení velmi krásné. A tak se mimo jiné lze pohodlně zbavit starých plástů s přebytečnými zásobami. Stačí pak otevřít dno, plást povysunout, nechat včely odejít domů a odebrat obr. 10.

Na kurzu jsem kurzistům sliboval fotky z vytáčení těch zakomorovaných žebráků na béčku tj. 42x27,5 cm. Zde jsou obr. 11, 12 a 13. Tedy na dotaz kladený v březnu: A tyto včely budete také vytáčet ? Sděluji: „Ano, toliko donesly a vytáčel jsem je.“ Odhaduji průměr kolem 10 - 20 Kg u těch béček. Víc určitě ne, ale na oddělky s řepkou přes 1,5 km daleko dobré.

Co se mi letos nepodařilo? Začít brzo vytáčet a vytáčet denně. A to díky počasí, špatnému rozvržení prací a několika bočním aktivitám. A proč musím při větším počtu začít brzo vytáčet? Aby mi tolik řepka nekrystalizovala v plástech. Kdo má svých dvacet, padesát včelstev, tak ho tento problém samozřejmě vůbec netrápí. Letos to ale díky počasí zkrátka tuhlo více mnohým a nebo drtivá většina z vás vytáčí medy s obsahem vody kolem 19 – 20 %. Což je letos prostě normální a za běžných polních podmínek to lépe za tohoto průběhu jara nejde. Řešení je několik a popovídáme o nich na kurzu a tuším, že už jsme o tom v květnu mluvili.

Obr. 12
Obr. 12
Obr. 11
Obr. 11

Já řepku dotáčím ještě dnes tj. kolem 3. června a to už je na nížiny pozdě. Výše položená stanoviště teprve budu dotáčet a budou bez problémů, ale mnohá níže položená a špatně časově a zootechnicky ošetřovaná mají tu řepku dost ztvrdlou. Separátor je zde velikým pomocníkem.

Z výše uvedeného odstavce ještě vyplývá, že jsem letos hodně ometal – musel ometat. Naštěstí vy kurzisté - praktikanti jste velikými pomocníky a střídáte se jeden za druhým a dnes už je tu Pepík jako jedenáctý od jara tohoto roku. Režim dne jasný. V 5,15 snídaně a pak včele, včele, za deště stolárna, vytáčírna a po několik ran či večerů kočování. Minulý týden chuťovka za deště. Jste tak skvělí, že odměny dostává doslova každý formou poukazů na prodejnu. 1x týdně pak sauna a už se plave v Pístovicích na rybníku. Takže s sebou i plavky, dvoje boty pevné, dostatek ponožek, krém na opalování (někdy včelaříme jen v kalhotech s kloboukem proti slunci), klidně i čelovku, včelařský oděv (rukavic máme dostatek), …  a vyplý mobil. A to je pak pracovní relax. Minulý týden Zdenda maximální spokojenost, neboť utahaný ekonom není až tak častý jev.

Obr. 14
Obr. 14
Obr. 13
Obr. 13

Při použití smyku a vysypávání včel do klidové komory to jde vcelku rychle. Ale k rychlosti při použití výkluzů obr. 14 to má samozřejmě daleko. Toto ometání způsobilo nárůst zpoždění v odběru medných nástavků. A co po odebrání medných nástavků ? Vidíte např. na obr. 15. Na mřížku pokládám zásadně souše. Vysoký nástavek minimálně jeden, nízké nástavky dva. A na něj dávám nástavek s mezistěnami s třemi až čtyřmi soušemi uprostřed. Na obrázku č. 14 ještě vidíte tzv. odlehčení pomocí komorovacích přepážek, neboť např. „béčko“ tj. 42 x 27,5 cm je na mne při plném počtu plástů plné medu těžké. Proto si váhu takto snížím. Při odebrání všeho medu z důvodu krystalizace je úl bez zásob. Nepřítomnost zásob v bezsnůškovém období pak řeším vhozením kila těsta do klidového prostoru nebo rozšířením OP PD o plást zásobní nebo vložením zásobního plástu do podmetu obr. 10. Při snůšce z akátu, denním přírůstku na hořčici či jeteli přes 2 kg, pak neřeším nic. Ideální je však PONECHÁNÍ PRVNÍHO MEDNÍKOVÉHO NÁSTAVKU tj. překladiště a rezervních zásob jak medu a pylu na úlu při kterémkoliv medování. Je to krásně vidět na obr. 15. Je to jejich a má jim to zůstat. Jedná se i eliminování stresu apod...

Obr. 16
Obr. 16
Obr. 15
Obr. 15

Včera mi jeden z vás volal, že mu nenosí včelky do druhého medníku a zároveň uváděl přírůstky váhy 0,4 kg apod… Tak to zkrátka někdy a někde je. Těch oblastí s medným výnosem kolem NULY až 10 kg je letos hodně po celé republice. Zejména vyšší polohy, severní a severovýchodní Morava apod.  I já mám taková stanoviště. Většinou to ale již dokáži vzhledem k průběhu počasí vytušit a převezu je jinam nebo právě z těchto nemedonosných stanovišť nadělám oddělky.     

A co ještě dělám v OP PD ? Už pomalu rozšiřuji ono OP PD o další mezistěnu tj. šestý plást obr. 17. A to za podmínek, že rojivost je ve včelstvu na „nule“, plodisko je suché, je snůška, aby mezistěnu krásně vystavěly a OP plodisko opakuji je suché tj. bez medových věnců. Jakmile je OP PD s věnci medu, tak buď je velké příliš obecně nebo je veliké vůči dané konkrétní matce. Tehdy mi to značí, že matka není dobrá a „půjde“ vyměnit, zabít, zrušit… a to ať je stará rok či dva.

Obr. 17
Obr. 17

Jinak oddělků už bude vytvořených ke třem stovkám. To mne u vytáčení také zdržovalo, ale je to potřeba. Výměna matek a vůbec výchova matek a přidání nakoupených matek u mne z 80% probíhá formou oddělků – do oddělků. Zbytek výměn matek provádím za pomocí přesypání na mezistěny. Doufám, že si na červnovém kurzu ukážeme. Ono to souvisí i tou varroázou.

Závěrem mohu konstatovat, že v současných dnech od vás všech KONEČNĚ slyším o pěkné snůšce jak z lesa, tak z malin, hořčic, akátu, jetele a dnes už i prvních lip. Po vcelku komplikovaném jaru už bylo na čase. Zejména horské oblasti jsou zatím ve „ztrátě“ a v Jablukově dávali poslední zásobní plásty k dokrmení ještě před týdnem. Čekají nás bouřky a ty rozhodnou o dalším osudu.