Po dvou a něco týdnech vás zdravím. Byl to opravdu frmol. Jak všichni víte, tak počasí přálo a dokonce to i trochu medovalo v některých dnech i kolem 3 kg za den. Není to jako za starých časů za dostatku vláhy běžných 4 až 6 kg denně.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Od úterka 16.4. , kdy se udělalo vlídněji jsem byl doslova denně až do velikonoční nedělní 20 hodiny ve včelách a vyvozil několik set medníkových nástavků. Někde jsem přijel pozdě. Zejména některá včelstva s prvním medníkem nízkým měla někdy přeplněno obr. 1. Takto plný a částečně zavíčkovaný nástavek musí jít až nahoru a pod něj musím přidat minimálně 2 nástavky nízké obr. 2. V optimalizovaném plodišti musím ale zabezpečit dostatek zásob (máme několik možností), aby nedošlo v plodovém hnízdu k jakémukoliv pocitu hladu – zejména, když se na druhý den prudce ochladí. Ale i tak je to nouzové a de fakto nesprávné řešení. Správné je stíhat a nebo hned nasadit medníků více. Tím se nic nepokazí. Včely do nich jdou jen tehdy, když tam mají práci. Jinak jsou (efektivně) v klidovém prostoru a nebo v podmetu, neboť obsedat stále celý úl je energetická hloupost a mám za sebou metodiky, kterými jsem včely roztahoval po celém úle, aby mi protopili „majlant.“ Toto stálé neobsedání medníků na černo se mnohým z vás nelíbí. A pokud se vám to nelíbí moc, tak optimalizovaně nevčelařte.

Správně se mají nasazovat další medníkové nástavky jen nahoru a to ve chvíli, kdy ten první není zavíčkovaný tj. je z 30% zanesen. Ano pouze z 30% procent. Uvidíte sami jak hezky plní medníky od spodního po horní. Nevěřil jsem tomu ještě před třemi lety, ale praxe ukázala, že kolegové z Německa mají „recht“.

Jinak znovu např. podotýkám, že onen skoro plný medník nanosilo včelstvo, které mělo jen 3 plásty plodové v optimalizovaném plodišti obr. 3. A dokonce ho nanosilo, i když mělo plásty za komorovací přepážkou k dispozici. Některé včelstvo to udělá takto a jiné se více vrhne s nektarem napřed na plásty vedle přepážky. Ti pozorní to z obrázku poznají a sdělí nám na kurzu a ti co řešení tohoto kvízu neznají se to od nich dozví. Jsou tam podotýkám minimálně dvě zásády. Jedna je jasně vidět a druhou dopovím když tak osobně.

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

Dostávám od vás pár emailů velmi různých otázek, které ale mají tak nějak jednu nit – optimalizované plodiště. A lze vás rozdělit do několika skupin:

První z vás jsou nevěřící Tomáši, kterým není v mých silách vysvětlit emailem principy a jak to funguje. Od toho tento web není. Na to jsou přednášky a kurzy s prezentacemi plnými obrázků a hlavně praxí ve včelách. Píši o tom stále, že vzdělávání je zapotřebí a i já jezdím po světě po přednáškách doslova co měsíc. Teď v Německu 13. dubna bylo zajímavě a tam získané poznatky jsem zakomponoval do červnové a říjnové přednášky. Nehledě na to, že se technologie posunují atd… Učení se metodice OP stylem pokus omyl a nebo kdo co na webu napsal se mi jeví jako čiré bláznovství a jak uvádím na kurzech: Špatně provedené včelaření v metodice OP je horší varianta než zaběhlý systém jež včelař trošku či více zná nebo „barzjaké“ včelaření bez mateří mřížky.

Druhá skupina jste naopak chápající a ti co jim to jde od ruky (ponejvíce pozorní kurzisté) a už píšete, že máte ve včelstvech i z 90% proplodovány plodištní plásty, a že přidáváte pátý = mezistěnu a že v medníku je krásně deset dvacet plástů medu, že je to „easy“, že včelky žluté kraňky létají a vůbec nebodají, atd…

A třetí skupina z vás si zcela mylně myslí, že metodika OP je nejlepší, a že když udělají vše dle „písma“ = pravidel, tak nebudou mít matečníky, tak se nebudou včelstva rojit, tak nebudou sedět v podmetech a budou dělat o 30 či o 50% medu více než včelstva ošetřovaná po staru. To jsem ale přece nikdy nesliboval !!! Mnohokrát jsem sděloval, že metodiku OP provozuji a ze všech mnou poznaných mi nejvíce vyhovuje. Že jsem díky ní zkrátil čas ošetřování na jedno včelstvo, začal obhospodařovat i chvílemi 800 včelstev,  že si mohu vytáčet doslova, kdy je potřeba, že se mi snížila rojivost o cca 30 %, že mám úly lehčí připravené daleko snadněji ke kočování, že tvorba oddělků z OP je koncertní záležitost, ….  ALE TEĎ JE PODSTATNÉ Z ČEHO SE ONĚCH 30% POČÍTÁ.

Neříkám a neslibuji, že se včely z OP nerojí a nebo že nestaví matečníky. Rojivost je nejvíce o GENETICE !!!  Tím začneme kurz chovu matek !!! Pak až je včelař a jeho metodika ošetřování, přírodní cykly … tedy průběh snůšky apod. A jinak tento rok bude rojový více jak ten minulý. To už jsem říkal v březnu na kurzu a dle vašich sdělení a mého vidění tomu tak je. Tedy i já pak musím v případě nezvládnutí rojové nálady sáhnout k akutním opatřením = PŘELÉTÁKU, PŘESYPÁNÍ NA MEZISTĚNY A NEBO K MATEŘÍ MŘÍŽCE.  A v metodice OP nám ještě přibylo ZMENŠOVÁNÍ OPTIMALIZOVANÉHO PLODIŠTĚ. Ale to jsme všechno brali na březnovém kurzu půl dne !!!  To vám do emailu nemám šanci napsat. Kdybych to nepotřeboval vůbec, tak bych to snad ani neučil …  a PS. Tvorba oddělků NENÍ PROTIROJOVÉ OPATŘENÍ.  To je jen množení rojového materiálu (pokud nekoupím oplozené matky – tedy kdo mi je 15. či 20. května prodá ?) a tedy odsouvání problému rojení na další rok. A jeho kumulace či spíše násobení !!! Že to tak dělají mnozí neznamená zkrátka, že je to správně. Není. Snad žádný zahraniční profík s tisícem včelstev by „taků hlůpost nevypustil z huby.“ Neboť jak by to asi tak dělal – zvádal, kdyby tvorbou oddělků ze skoro každého včelstva řešil rojovou problematiku ?? A kam by dával ty oddělky ?? A z čeho by vytáčel pak vytáčel med ??

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

O čem lze ale zde psát je, že nektar je ve větším měřítku v optimalizované plodišti jedním z mnoha rojových činitelů a vážnějším než kde jinde. A zase je potřeba sdělit, že i když v OP nebude ani buňka nektaru, tak přesto včelstva matečníky klidně narazí a zcela podle svého genetického úsudku v souladu s děním v přírodě jej matka zaklade či nikoliv.

Dál zejména kraňce „vadí“ zavíčkované zásoby těsně nad plodem. Tedy přesněji řečeno – ono jí to nevadí – nám to vadí, neboť ji to opět iniciuje k rojení. Úl se dle jejích milióny let sbíraných zkušeností, zaplnil. Zde doporučuji podkládat nástavky se soušemi pod ty již zavíčkované. Osobně to dělám nerad – kazí to systém ukládání, ale když přijedu pozdě než bylo potřeba a bedna těsně nad mřížkou je zanesena a započato víčkování – není nad čím přemýšlet. Prostě podsadím.

A na závěr co budu dělat v následujících dnech ?

Asi budu hodně ve včelách a bude málo času na psaní. Hodně toho máte v minulých letech – jako vytáčení pomocí výkluzů apod…, tak doporučuji pročítat starší články. Využijte dobrého vyhledávání vpravo nahoře. Dále prosím všechny co váš náš web zaujal o zaregistrování. Bude to přínosné zejména v sezóně, že budete emailem informováni, že jsem napsal nový článek.

Všem kdo půjdou ke mně na praxi: žádné šortky, pevnou obuv – ty tenisky na běhání nechte doma, případné rukavice nafasujete a krom trička s krátkým rukávem také košili či tričko s dlouhým rukávem !! Ideálně samozřejmě včelařskou blúzu.

Obr. 7
Obr. 7

A teď k onomu plánu práce:

  1. Dovozím na všechna včelstva již  NARÁZ  zbylé souše (zítra tj. v úterý 30.dubna do tří vozů langstrothů za chladnějšího počasí – dorozšířím o 2 až 3 NN včelstva z obr. 2 - a ve středu 80 včelstev „34“ tzv. jižního stáda dostane nástavky tak, aby mělo cca 3 až 4 nástavky 24 pro med, ...) a hlavně už i nástavky mezistěn tak, aby včelstva již teď od první třetiny květu řepky MĚLA PLÁSTOVOU PLOCHU V MEDNÍCÍCH PRO 150% předpokládaného medného výnosu (nástavky mezistěn se do toho započítávají). Proč ? Vysvětlovali jsme si na kurzech. A pokud se mi podaří přidávat jen nahoru, tak si ušetřím práci při medobraní …
  2. V plodišti budu s rozšiřováním VELMI OPATRNÝ. Zde a teď v řepce méně znamená více. Budu mnohde onen pátý plást Jumbo i vytahovat do tzv. sběrných medníků pokud nebude po 14 dnech opět alespoň z 88% zakladený. Pokud naopak bude již např. 5 plástů plně zakladených jak na obr. 4, tak klidně další mezistěnu takovéto matce přidám. Ta už bude klást hluboce kolem 2500 vajíček za den.  Osobně včelařím kvůli medu a ne úlu plnému včel, co má ve dnech bez snůšky úbytek 0,9 kg za den. Ani na horách nemám ve včelstvech s OP takové úbytky, co mi mnozí z vás hlásí  z „ nížin vyškovských.“ Metodika OP není tedy maximalistická, ale spíše racionální od počátku myslící na konečný součet plusů a mínusů na váze za cca 120 dnů snůškového – nesnůškového období. Tedy výsledné odebrané množství medu mne zajímá více než kolik donesly a pak snědly. Děda takovým včelstvům říkával „masařky“ = včelstva produkůjící hodně masy = včel a nakonec málo medu!  Ach jak byl děda moudrý. Záměrně z takových nechoval !! Elektronické SMS váhy jsou pohádková věc a s mnohými z vás si pak vyměňuji data a to nejen ta kolik byl přínos, ale i ta kolik pak za tři dny ochlazení ubylo. Nedávejte váhu prosím pod nejsilnější včelstvo včelnice. Pak je to spíše chlubení než reálné předávání dat a o to tu nejde. Na to jsou dobré výroční schůze nebo …
  3. S chovem matek nemám důvod začínat dříve než v rozkvětu akátu a ten doufám ještě nějaký týden počká. Loni to byl „masakr“, když rozkvetl 5. května ! Loni jsem měl s chovem opravdu zpoždění. Ale abych doupřesnil: začátek chovu se řídí mnoha faktory, které si každý včelař musí dokalkulovat sám.
  4. Uklidíme po kurzu matek v medárně a tepelné komoře obr. 5 – nově postavené pro ohřev a dosoušení plástů před vytáčením. A s důvěrou budu očekávat snůšku. Včelstva jsou perfektně připravena, dnes do rána opět po týdnu napadlo krásných 4 mm vody a tak teď stačí jen teploty kolem 20 C, aby řepka kvetla co nejdéle. Medníky mají (budou do týdne mít) dva až tři 39x24 nebo 4 až 6 nízkých V ÚLECH přidaných a kdyby ta metodika OP byla dokonalá, tak bych mohl odjet na týden dva k moři. Ale ona dokonalá není, a tak budu cca po 14 dnech (vidíte už nepotřebuji po 9 dnech) kontrolovat plodiště od matečníků. Mnohdy bude stačit JEDNOU  matečníky vymačkat a bude klid. Na těch 4-5 plástech je to sranda. Ano – ano. V mnohém jsem se vrátil k dědečkově metodice. Slyším „až sem“ jak vám tato věta trhá uši, ale je to včelaření na pohodu. Ono u mojí genetiky to až tak tolikrát potřeba nebude, ale přece jen ano.  
        A jak konstatoval minulotýdenní letošní třetí praktikant: „ U toho včelaření máte víc práce mimo včelnice než na nich. Vše připravit, naložit, přenosit, dojet tam, nanosit, vrátit se, očistit, uklidit, … je více času než jsem si myslel. A hlavně už vím, že žádných 500 včelstev na uživení NECHCI. Zůstanu rád u svého zaměstnání. Je to dřina od slunce východu do slunce západu. Bolí mě celé tělo už první den (museli jsme tedy už v úterý dát saunu U Rybiček v Tučapech). “ A pak si dali dvě kočovací rána s nástupem na snídani v 5.00 hod.
  5. Nezapomenu poslat vzorky měli na mor do fi. Agrola, neboť je to, abych tak řekl pro vás „nepsaná nutnost či racionální sledování“ a u mne povinnost minimálně co 12 měsíců, což samozřejmě dělám i více krát. Právě s posledním praktikantem byl čas na sběr měli a tak dnes odesílá Míša = manželka vzorky.


"AGRO-LA", spol. s r.o.
Jiráskovo předměstí 630/III
377 01  Jindřichův Hradec
mobil: 604299801
tel: 384321011-12
fax: 384320558
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

A tak by se dalo psát dál a dál. Ale není až tak mnoho času. Je dnes pochmourno a tak valím do stolárny. Petr je tam sám a práce se dřevem je nádherná – byť také dřina.

Před úplným závěrem obrázek v současných dnech ideálního plodiště (mě dnes stačí kladení matky okolo 1800 vajíček za den = 4 plásty Sedláček 39 x 34,7 cm)  obr. 6 - předloňská fotka se zbytky uteplovacího papíru, jež jsem od loňska nahradil modrými uteplovacími vložkami. A na obr. 7 pak medník jak má teď být - ten první skoro plný – do 300 m.n.m. .

Závěrem připomínám, že od 1. července 2019 budou pondělky zavřeno !! Tak jako na hradech a zámcích. Včera jsme s dětmi shlédli Bítov u Znojma – samozřejmě při rozvozu zboží vám zákazníkům. Vřele doporučuji – hrad jak má být. Pohádkový – spousta různých expozic, větrné harfy na střechách, …

Těším se na kurzech na viděnou