Tak v pondělí jsem s úsměvem na líci dopozpřidával první medníky obr. 1 na třech stanovištích se sluníčkem  a tentokráte už nahoře bez – jak bývá u mne po celou sezónu běžné i se všemi oněmi pomlouvanými křížencemi. Je mi pořád smutno, když čtu od lidí, kteří to nezkusili ty pomluvy opisované z knih časů dávno minulých. Na květnovém kurzu chovu matek si probereme, že ani není podstatné jak se která matka jmenuje na lístečku, ale jaká doopravdy je. A o tom nejvíce rozhoduje chovatel té matky nikoliv ten lísteček se jménem. Nu a aby šla práce více od ruky, tak jsem byl s Pavlíkem obr. 2. A dnes tj. v úterý už vám Pavlík rozváží zboží a já včelařím s druhým letošním praktikantem. Ale pojďme k uzavření tzv. třetí fáze letošního včelaření.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Nultou fází bylo zimní optimalizování. Jak víte – může se – nemusí.
První fází bylo ono očekávání proletu, přešlapování se zateplením či nikoliv, poté zateplení.
Druhou fází u mne bylo jarní optimalizování spojené s toliko kritizovaným podněcováním. Chci opravdu znovu a znovu zopakovat, že je to zcela dobrovolné, ale u mne, který prostě krmí de fakto poloviční množství zásob v období srpna a září, než jsem kdysi krmíval, je předjarní podněcování běžnou součástí mojí praxe (poslední dva roky HLAVNĚ KVŮLI HNUSNÝM VĚTRŮM A VODĚ). Zkrátka jsem se zcela dobrovolně na základě evropských trendů rozhodl krmit daleko méně v podletí a běžně dokrmovat zjara. A je na každém z vás – jak se rozhodne. Někdo miluje zakrmit přes 20 kg do většího úlu v podletí a pak nedělat nic a já zase miluji nakrmit málo do malinkého prostoru a zjara podněcovat – dokrmovat. Obě varianty jsou OK.

Špatně je pak:

 

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3
  • podněcovat či zjara dokrmovat plné úly
  • nebo na plné bedny zimních zásob nasadit bednu souší a říkat něco o přínosu nektaru do onoho nástavku položeného nahoru. Tam přibývat bude – ale méně než bude ukazovat váha umístěná pod  úlem celým. A že toto u OP nenastává jsme si s praktikantem ukazovali právě dneska na firemní kurzové včelnici. V medníku již sladina a rezervní plásty v klidovém prostoru totálně doplněné. Kurzista praktikant byl jak vidíte na obr. 3 s tímto faktem spokojený. Ono totiž sice jsou  zásobní rezervní plásty dole pod medníkem, ale jsou ležanovitě za komorovacé přepážkou, takže pro včely jesou už de fakto medníkem a nemají tendenci je vynášet nahoru. Ba naopak mají tendenci prvně dozanosit je a pak až teprve jít do medníku. Proto jich mám za přepážkou jen PŘIMĚŘENĚ … to jsme si povídali na kurzu.

Třetí fází je pak první kolečko nasazení medníků, kterou jsem včera ukončil. Samozřejmě medníky nemám na všech včelstvech, ale tak z 80 %. Dle stanoviště a fáze včelstev. Vyzimované oddělky mají medníky jen z 20%, ale včelstva na jihomoravských stanovištích mají medníky ze 100% obr. 4.
Včera odpoledne jsme již s praktikantem začali de fakto čtvrtou fázi : přidávání dalších medníků. Tedy další „kolečko“ při němž se donasazují medníky těm co ještě nedostaly, ale může se stát, že v medníku je dostatek sladiny a je zapotřebí nasadit další medník. Proč, kdy, jak a jak nesmírně je to důležité jsme probírali na kurzu březnovém a můžeme to znovu podrobně prohovořit v Javůrku teď v neděli. Výsledkem pak může být obr. 5, který vystihuje bych řekl realitu mého včelaření v procentech. Nejsem tlachal ani Pan Dokonalý, a tak mám včelstva jak silná, tak střední, tak i slabá. Ta slabá by se chovat neměla a znám farmáře, kteří by je zkrátka doplnili záložními včelstvy či nezazimovali či spojili. PLNĚ TO RESPEKTUJI, chválím a vidím v tom můj další krok k sebezlepšení. Vím však, že realita u většiny z vás je asi jiná, než včelnice s 80 včelstvy a u ní 30 včelstev záložních na vyrovnání a doplňování všeho „nerovného“ či slabšího či bez matky apod…, jež jsem viděl minulý týden na Slovensku.

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

A teď pojďme k onomu problematickému pylu v zakomorovaném prostoru. Tam je ho více zejména tehdy, když je špatně optimalizováno. Ano. Mnohým z vás se to sice nezdá, ale časem se k tomu dokousáte, když budete chtít. Já pyl našel jen ve včelstvech málo optimalizovaných vůči síle a kladení matky. Jako na obr. 6, kde vidíte slabé včelstvo, jež bylo zaoptimalizováno na 3 plásty a to bylo pro něj moc a tudíž onen třetí byl dokonce bez plodu a z poloviny s pylem. Tak jsem jej mohl přesunout až na poslední místo za přepážkou. Kdyby na něm byla přemíra pylu s plodem – chtělo by to jeden tzv. sběrný medník na stanovišti. Tentokráte jej udělat nad silnými včelstvy a … ukážeme - nakreslíme si opět jak na kurzu v květnu.  Toto je zapotřebí při metodice optimalizováného včelaření ovládat během celého dubna, května i června a zase naopak dokázat v období června udržet plodiště i větší, aby tam ten pyl byl nanošen, neboť včely ho budou potřebovat v … Ale to nepředbíhejme kurzu červnovému a už jsem o tom mluvil v únoru.

Do optimalizovaného prostoru, když ony dva plásty jsou z 88% zaplodovány přidám hezkou světlulilinkou souš – polovystavěnou mezistěnu obr. 7. Mimo jiné – takto teď rozšiřuji většinu optimalizovaných plodisk. Zásob už je všude dost – je sem tam i snůška (když Vyškovkou bránou nefučí severák), za přepážku si dojdou a tak už řeším milou obměnu díla … tu o níž jsem hovořil v Ostravě a budu hovořit v JAVŮRKU TUTO NEDĚLI.

Obr. 8
Obr. 8
Obr. 7
Obr. 7

A pojďme dál k podněcování roztokem jež jsem již několikrát popisoval, které u mne přešlo v podněcování vodou. A že té je málo skoro všude je holý fakt. A proto včely naučím zpočátku létat pomocí pár krát podaného slaboučkého roztoku na kýblíky s vodou a ony tam pak krásně létají jak vidíte na obr. 8. A třebas po týdnu opět dostanou do jednoho kýblíku slaboučký roztok (aby jim natěšení si tam pro vodu létat nevyprchlo) a do dalších třech jen vodu. Stanoviště s 30 včelstvy dokáže vypít dva kýdle vody za dva - tři dny jako malinu. Samozřejmě podle vody přítomné v okolí.

A co dál děláme ? Přestěhováváme silnější oddělky z plemenáčů do úlů, neboť plemenáčům se nedají nasadit medníky. Na vás kurzisty tu budou 3. května čekat ony slaboulilinké oddělky už s medníky – ty co jste optimalizovali. Ty silné už vykočovaly na opylení meruněk minulý týden s Pavlíkem !!! Většinou čas překládání oddělků do úlů vychází na čas po odkvětu meruněk. Na obr. 9 vidíte loňské překládání z 18. dubna 2018. Letos bylo možné ty silnější oddělky z plemenáčů přesunout dříve. Jaro trvá déle. Včele mají náskok. A na obr. 10 vidíte opět spokojeného praktikanta, který po názorné ukázce měl za úkol přestěhovat čtyři plemenáče do úlů. Zvládl to sám a  na jedničku. ….

Nu a tak my tu na té včelí farmě žijeme… K večeru pak praktikant ony plemenáče očistil atd… A já vám při středečním rozednívání dopisuji tento článek, abychom si v 6,30 hod dali všichni snídani a poté vyrazili do Mateřské školky něco popovídat dětem o včelkách a poté ještě dáme jedno stanoviště atd….

Z minulého týdne vám dlužím fotky z cesty po Slovensku. Tam už měl kolega medníky rozvezené, ale přidané jen tak na škvírku obr. 11. Super systém. Je stále připraven. Nu má těch „oveček“ kolem 600. Když včely budou potřebovat … cestu si najdou. Když ne, tak plásty počkají a ochlazení je minimální. V oněch mednících má také samozřejmě již nachystané 4 mezistěny, kterými bude postupně vyměňovat dílo z plodiště a nad mřížku „vytahovat“ ty plásty medové…. Teď si včelky hlavně ty medníky „osahají“ očistí a ví o nich. Opět něco podobného s optimalizovaným včelařením.  Fotek mám samozřejmě více a ukážeme si při kurzech.

Obr. 10
Obr. 10
Obr. 9
Obr. 9

Nejdůležitější informací tohoto psaní je očekávání ochlazení, které by mělo zbrzdit řepku a ještě více posílit včely a hlavně je „naděje“ na déšť. A my máme poslední krásnou možnost navštívit vzdělávací akce, které si za škaredého počasí dokážeme krásně bez nervozity užít. Všude jsou ještě volná místa:
V sobotu 13. dubna ve Zlíně na Zlínské akademii. Přejeďte i bez nahlášení. Místa jsou volná a do Kongresového centra se vejdete všichni. Program je skvělý a bude tam vystavovat i naše firma.

http://csvoozlin.cz/x-mezinarodni-vcelarska-akademie/

NAPIŠTE SI CO VÁM MÁME DOVÉZT ... Jinak vezmeme pěkný sortiment ...

 

Program: PROGRAM AKADEMIE

8:30 – 9:00 – Prezence a registrace účastníků
9:00 – 9:30 – Slavnostní zahájení Akademie, zdravice hostů
9:30 – 11:00 – Přednáška: MVDr. Hugo Merta (KVS, Zlín)
Téma: Činnost KVS při řešení nebezpečných nákaz včel
11:00 – 12:30 – Přednáška: doc. Ing. Robert Chlebo (SPU, Nitra)
Téma: Trvale udržitelné včelaření v evropském měřítku.
12:30 – 14:00 – Přestávka
14:00 – 15:30 – Přednáška: doc. MVDr. Juraj Toporčák, CSc.
(UVLF, Košice)
Téma: Vlivy prostředí na rozvoj nemocí včel
15:30 – 17:00 – Přednáška: Dr. Florian Schimpf (Universität Würzburg, Německo)
Téma: HOBOS-Honig Bienen Onlines Studies

17:00 – 17:30 – Diskuse k přednáškám a závěr akademie

Pro ty z vás, kteří jste z Čech je v sobotu 13. dubna 2019 k dispozici Hornolužický včelařský přednáškový den v městečku Neugersdorf asi  100 metrů od  českých hranic. Přednášet bude Brit, Luxemburčan a Němec… Bude to velmi velmi zajímavé. Tam se jedu podívat osobně i s malým prodejním stánečkem. Program naleznete zde :

https://www.saechsische-imkerschule.de/

http://www.vcelarisobe.cz/akce/hornoluzicky-odborny-vcelarsky-den/


A v neděli vás všechny jak z Čech tak i Moravy zvu do Javůrku, kde strávíme krásné nedělní odpoledne v kombinovaném a hlavně optimalizovaném včelaření.  Tak jako v roce 2017 obr. 12.
Javůrek u Domašova od 14 do 19 hodin
Přednáškové odpoledne pořádané přítelem Tomášem Stackem v skvělém prostředí místní sokolovny s bohatým občerstvením. Tel. 777 844 581.

Obr. 12
Obr.12
Obr. 11
Obr. 11

PROGRAM:

Během odpoledne projdeme podstatu a důvody obrovského rozvoje včelaření v kombinovaných systémech.
NENÍ VŮBEC POTŘEBA MĚNIT ÚLY !!! Stačí pozměnit své myšlení.
Projdeme způsoby včelaření jak s mřížkou, tak i bez mřížky.

Včelařská přednáška bude probíhat v obci Javůrek u Domašova od 14 do 19 hodin

Přesná adresa – Javůrek 91 (SOKOLOVNA) Domašov u Brna 664 83

Už se ani NEHLASTE SE A JEN DOJEĎTE !!!!