Zdravím vás po návratu z  velmi  zdařilé včelařské výstavy v Ostravě. Byly to pro mne nádherné dva dny plné rozhovorů a pohody. Opravdu. Pohoda byla nití táhnoucí se celou výstavou. Jak organizátoři, tak i vy včelaři = návštěvníci jste byli skvělí. Děkuji vám všem a těším se za rok na viděnou na Tech–agru v Brně nebo opět v Ostravě. To záleží nejen na jednáních mezi panem Lingerem z Brna a panem Sciskalou, ale i na dalších okolnostech. Každopádně dvě velké jarní výstavy nejsou v silách jak vystavovatelů tak i včelařů – návštěvníků … nejen můj názor.

Pro aktuálnost vám připomínám, aby jste se vy, co nejste zaregistrováni k odebírání upozornění, že vyšel na tomto webu článek, se zaregistrovali. Je to zdarma a žádné další informace či reklamy zaregistrovaným účastníkům nezasíláme … nebojte se!

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

V neděli hned po mši jsem se vydal s dcerou do včel. Nedělní službu měla Lada. U nás na Moravě bylo ještě přenádherné počasí. Až dnes tj. v pondělí a úterý se na obloze žení čerti. To však ani v těchto dnech nebrání ve včelaření. Nu když od čtvrtka budu několik dní v Polsku, tak musím včelařit i za horšího počasí. Ale už jsem zvyklý. To mě nechává chladným na rozdíl od změn v krajině. Když cestou na stanoviště projíždíte set-kubíkovými hromadami kůrovcového dřeva obr. 1 a okolo sebe vidíte stovky hektarů planin obr. 2, tak se mi tají dech. Chráněná stanoviště se stávají větrná a uvidíme co bude dál. Moc růžově to nevidím.
Ale pojďme ke včelkám. Kdo nezná metodiku a principy optimalizovaného plodiště, tak si zcela oprávněně ťuká na čelo, když čte v nadpisu o nasazování medníků koncem března. Ale kdo z přednášek a kurzů zná a ví, tak si z následujícího textu a obrázků doplní informace. Vždyť je tu onen čas kvetení meruněk, za chvíli trnek, dalších nektarujících druhů vrb, atd… A to je čas nasazování MD v OP PD.
Prvně si připomeňme, že včelstva v OP PD jsou v současné době chována na velmi málo plástech (byť by mnohdy jejich síla by umožnila obsednout i dva nástavky 39x24. Vždyť jsem jim ho před necelým měsícem sbíral a odhadoval jsem sílu přes 2 kg) a ONO současné nasazování medníků není prostorově de fakto nic jiného než jarní „návrat“ do klasického dvounástavkového úlu tj. na počet plástů okolo dvaceti. V něm totiž je stále dost místa k rozšiřování a případnému ukládání jarního nektaru a pylu. Bohužel spontálně a ne pro včelaře. Včely včelaří hlavně pro sebe a ne pro nás včelaře. V OP úle je ale daleko větší „pořádek“ nebo spíše „rozdělenost“ prostorů pro plod, zásoby rezervní, zásoby přinášené, včely odpočívající apod...

Toto nasazování medníků v OP PD provádím, když:

1) Je předpoklad snůšky (ta byla v neděli např. na Vyškovsku) a tu poznám podle váhy !!! A opravdu. Váha za sobotu a neděli vykázala v SMSkách přírůstek kolem 0,4 kg. To jsou cca 2 dm plochy zásob.  Už mám v provozu váhy čtyři na různých stanovištích. Stačí mi na váhu zavolat a ona mi zpět pošle SMS s úbytkem či příbytkem tj. váhou a navíc i automaticky teplotou. Nebo mám nastaveno automatické zasílání SMSek např. v poledne s váhou a teplotou ranní a polední.

2) Nebo včely visí v klidové komoře obr. 3. Krásně spapaly tři kvasnicová těsta a byť podle kritiků byla nakrmena pšeničným invertem – nezdají se mi špatná – ba naopak. Byla to dnes radost pracovat, když na tomto stanovišti potřebovala medník cca polovina včelstev obr. 4.

Obr. 2
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

 

Přičemž nasazení medníku provádím v OP PD vždy s mateří mřížkou obr. 5 a to když nastane kterákoliv z výše uvedených podmínek. Nasadit medníky příliš brzo není až taková chyba jako později.

 

A jakými medníkovými nástavky ?

Vždy vystrojenými soušemi – ideálně vytočenými a krásně seřezanými obr.  6 v POČTU O JEDEN PLÁST MÉNĚ NEŽ JE MAXIMUM V NÁSTAVKU. Dosahuji toho používáním v medníkových nástavcích kovových hřebenů (v plastových nástavcích jsou také možné a jsou přímo vylisované z výroby – máme je na prodejně u nástavků pro r.m. 39 x 17 a 39 x 24 cm). V žádném případě ne mezistěnami. Pokud jste do metodiky OP PD v zimě či zjara vstoupili a nemáte vystavěné souše, tak nezbývá nic jiného než komorovací přepážky dát úplně do stran, prohazováním plástů co nejvíce využít současných plástů v úle přítomných a poté nasadit medník mezistěn BEZ mateří mřížky !!! A to bude v čase pozdějším. U stejné rámkové míry současného a přidávaného nástavku ukazuji na tabulích, že z vajíčka na ležato udělám vajíčko na stojato.

A co v OPTIMALIZOVANÉM PLODISKU ?

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

Tam asi mnohé i účastníky zklamu. De fakto skoro nic. Z 90% zůstávám stále na 3 plástech Sedláčka či Jumba, neboť plásty nejsou z 88 % zakladené. Rozšiřuji velmi opatrně a pomalilinku. Psal jsem o tom v minulém článku. A není se čemu divit !!! Prosím vás přátelé OP PD, matky při nočních teplotách kolem 0 až 5 C nekladou 2 tisíce vajíček denně !!! Literatura v průměru uvádí okolo 1200 vajíček za den a tomu tak ty tři velké plásty odpovídají. Tedy znova: Osobně po cca 14 dnech konám prohlídku a při ní :

  • nasazuji nebo nenasazuji nástavek medníkový (rezervní plásty zásobní zůstávají ještě za přepážkou a divokou stavbu lze eliminovat použitím další komorovací přepážky jak znáte…)
  • rozšiřuji či nerozšiřuji a někdy i dokonce zmenšuji optimalizované plodiště o jeden plást
  • podněcuji nejrůznějšími způsoby … těsta, škrábané plásty, roztok apod…

Tato jarní větší časová náročnost mi dá pak daleko více času v sezóně, neboť mám med kdykoliv k dispozici k vytočení, mám včelstva v daleko méně rojivé konfiguraci, atd…

A ještě na závěr jeden Váš dotaz z emailu:
Byl jsem u Vás na posledním kurzu na téma optimalizované plodiště, který byl velice zajímavý:-). Ihned jsem si u 5 včelstev ( na které mám dostatek souší) zoptimalizoval plodiště. 4 včelstva na RM 39x24 a 1 včelstvo na 39x30.

A teď k mému dotazu a případnou radu o kterou bych Vás rád požádal:
1. Po týdnu jsem jen nakoukl do té 39x30, kterou jsem zoptimalizoval na 3 rámky kde byl plod (z cca 1/3 ) a hodně buněk kde se vylíhl plod je teď po tom teplém víkendu  zanesených pylem. Co s tím? Mám to zatím nechat tak, nebo jeden rámek co je nejvíce zanesen pylem dát pryč z OP? Když pryč, tak řeším kam, jelikož medníky jsem ještě nedával, a hlavně je budu mít na RM39x24. Je možné ho převěsit za přepážku k zásobám, nebo je to metodicky špatně?

Zdravím Vás,
pokud plást v optimalizovaném plodišti je bez plodu a jen s pylem a zásobami – může se klidně převěsit za komorovací přepážku. Pokud je zakladený, tak ho lze už jen převěsit jiným včelstvům slabším a nebo pak až do sběrných medníků. A ty nasazujte velmi velmi brzo. A to letos máme pramalé problémy s nadbytkem pylu. Bohužel je na to jen jedno řešení – opravdu malá plodiska. Možná dojde k omezení matky v kladení, ale mě to za to stojí. Pokud má někdo jiný názor, tak doporučuji nemít plodiště tzv. jen přiškrcené = s přepážkami a kupou pylu a medu mezi nimi, ale raději včelařit bez optimalizace tj. přepážky oddálit ke stěnám a včelařit klasicky nástavkově dle libosti. Vždyť to jde také. První nástavek doporučuji bez mřížky a až bude z 50-60% plný něčeho, tak pod něj podsadit další a tento prvně přidaný dát nad mřížku. Samozřejmě ideálně bez matky….

2. Jedno včelstvo které jsem optimalizoval na RM 39x24 jsem zhruba měsíc zpátky spojoval se slabším oddělkem a zatím se zdálo, že tam kladou obě matky (byť jsem fyzicky našel jen jednu), v obou nástavcích byly menší kolečka plodu na 3 rámcích, tudíž jsem je zoptimalizoval do dvou beden po 3 rámcích nad sebou. Nejsem si ale jist jestli by to nebylo lepší dát spíš do jedné bedny vedle sebe oddělené přepážkou. Tak mě zajímal Váš názor co si myslíte, že by bylo lepší?

Zjara preferuji vedle sebe kvůli ošetřování, ale je to úúúplně jedno.

Moc děkuji za případné odpovědi a těším se na viděnou na dalším kurzu!

I já se těším.