Nedá mi to, abych se s vámi nepodělil o velmi mnoho zajímavých poznatků, které cítím, že by vám mohly pomoci v nastávajících třech dnech oteplení. Možná to budou poslední teplé dny března – a já osobně bych tomu byl rád. Včely mají stále předstih před přírodou a pokud nastane od soboty ochlazení jaké zatím předpovídají naši meteorologové, tak jej neztratí. Pyl sbírají de fakto jen z lísky, jíva ještě nerozkvetla. A na včelstva v optimalizovaných plodištích bude toto mírné ochlazení mít spíše blahodárný vliv a vůbec se o ně neobávám.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Plochy plodu jsou samozřejmě velmi, velmi rozdílné. Od cca 3 plástů s 4 dm2 oboustraného plodu, někde třeba až cca 35 dm2 plodové plochy (obr. 1) ve včelstvech na slunném stanovišti, ale také 4 dm2 u některých slabších včelstev v nadmořské výšce přes 600 m.n.m., která v pondělí, při předjarní optimalizaci na plod, seděla ještě v krásném chomáči (obr. 2).

Tedy opravdu chci vyzdvihnout obrovskou rozdílnost jak mezi stanovišti, tak mezi včelstvy. Zejména ta slabší a oddělky se ještě nerozjely (ty jsem jen zateplil a budeme je optimalizovat až na kurzu 14. až 16. března) na rozdíl od běžných včelstev, jež některá již spořádala půl kila těsta (obr. 3)  a plodové plochy mají úžasné.

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

A není to jen nadmořskou výškou, ale celkově klimatem. Ve čtvrtek před odjezdem do Polska do školy jsem optimalizoval na plod jižněmoravská stanoviště a nadšený jsem nebyl. Dnes jsem optimalizovat stanoviště v 440 m.n.m. a vyrazilo mi to dech. Skoro všechna včelstva seděla i ve spodním, tzv. krmném nástavku, a musel jsem je (plásty z krmných nástavků) s Pavlem otřepávat a rozloha plodu byla okolo 10 až 20 dm2 (počítáno jednostranně). A to opakuji, ještě jsem v nich od otevření česen před dvěma týdny nebyl. Celé jsme vám to nafotili do fotogalerie. Shlédněte.

Tedy znovu opakuji to, co na kurzech: čas provedení prvního optimalizování není tak podstatný a zpočátku doporučuji optimalizování na plod provádět za pěkného počasí při letové aktivitě a včelách pobíhajících po úlu. Jarní optimalizování provádím na základě tří kritérií:

  1. Optimalizuji na plásty plodové s dostatkem zásob (většinou tedy s 1 plástem zásobním), což jest cca 5 kg zásob v optimalizovaném prostoru plodiště a to je asi na 14 dní i při velké spotřebě. Pokud tam takový dostatek zásob nemám, tak pokládám těsto. To však já pokládám de fakto vždy, když mi včelstvo komunikuje se stropem, neboť v něm mám i bílkoviny a zkrátka se mi to osobně jeví přínosné.
  2. Optimalizuji maximálně na počet plástů rovnající se 50 – 60% plodového maxima (více viz teze  a schémata na přednáškách)
  3. Optimalizuji ideálně na opět 50 – 60% obsednutých plástů. Tj. nemohu včelstvo plně obsedající 10 plástů při provedení velmi včasného optimalizování na plod optimalizovat např. na ony dva nalezené plásty s plodem a plást zásobní a naopak, když najdu včelstvo sedící na 3 plástech velkých s třemi plásty zaplodovanými a nedostatkem zásob, tak jeden nejméně plodový vyjímám pryč. Je to opravu efektivní a jedná se o tzv. neekonomický plod.
Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

Zkusme ještě jednou optimalizovat v obrázcích

Takto (obr. 4) vypadalo včelstvo ve vozu u Vyškova v pondělí před optimalizováním. Tj. bylo v půli února zatepleno a podal jsem mu raději hned dvě placky kvasnicového těsta, které, jak vidíte, pěkně spapalo cca z půlky. Toto včelstvo bylo v zimě optimalizováno na zimní sezení tj. ze 7 plástů na 6 a bylo zazimováno s krmným nástavkem dole (viz. články o krmení).

Po otevření a zadýmení dám těsto z dvou sáčků do jednoho (obr. 5).

Plásty s plodem jsou velmi pěkné. Mají tři plásty s plodem, jak vidíte na obr. 6, a jeden plást s neekonomických plodem (zbytečkem – trošičkou plodu, obr. 7), který jsem ze včelstva vyjmul zcela pryč.  Na plástech s plodem je vidět, že zásob není mnoho. Mimo jiné proto tak pěkně braly to těsto a dostanou zase dvě.

Tomuto, a nejen tomuto, ale VŠEM VČELSTVŮM při optimalizování na plod, odebírám onen dolní krmný nástavek a otřepávám z něj včely (obr. 8) plást po plástu. Když je tepleji, jde to naráz, jak ukazuji na kurzech, a dnes to perfektně Pavel zvládal pod mým dohledem na jednom ze čtyř stanovišť, která jsme dnes optimalizovali. Nástavky s téměř vybranými soušemi vezeme domů do chlaďáku.

Toto včelstvo jsme tedy optimalizovali na 3 plásty plodové (uprostřed mezi komorovacími přepážkami) a tři zásobní plásty jsme ponechali vedle vlevo (obr. 9).

Obr. 8
Obr. 8
Obr. 7
Obr. 7

Včelstvo pak dostalo opět 1 kg kvasnicového těsta (půlkilogram nedobraný a půlkilogram nový) - obr. 10.

Když optimalizuji na plod dvounástavkové včelstvo např. rámkové míry 39 x 24 cm, tak jej optimalizuji vždy do jednoho nástavku. To jest na plodové plásty s jedním až dvěma plásty zásobními v optimalizovaném prostoru (většinou tedy na 5 plástů) a za přepážkou s dalšími zásobními plásty. To jsme si v obrázcích ukazovali na přednáškách a kurzech. Mimo jiné ta poslední přednáška tuto neděli v Frýdku Místku byla perfektně zorganizovaná a všech nás skoro sto účastníků se tam cítilo velmi dobře. Patří poděkování příteli Vitulovi.

Když tedy čtete tento web, vidíte, že vše probíhá krok za krokem, stanoviště od stanoviště jinak. Někde jsem již při prvním podávání kvasnicového těsta optimalizoval, jinde až při druhé kontrole po cca 14 dnech. Někde jsem uteplil až teď a někde před třemi týdny a až teď optimalizoval a dal první těsto. Vždy podle toho jak to včelstva potřebovala – dle fyziologického stavu, počasí, mých časových možností. Letos není kam spěchat. Snad jen s kontrolou zda mají dostatek zásob a nebo zda nezůstávají plodovat v nástavku bez dostatku zásob a neriskují tím odtržení od zásob.

Hezky to píše kurzista ze Slovenska, kterému jsem do emailu odpověděl, že už bych těsto dal, neboť včely už plodovat začaly, první pyl si nanosily a ještě do pátku nanosí a už je dobré jim pomáhat:

Tak včera konečne dorazilo slnko aj ku nám a tak sme zaznamenali už väčší prelet včielky už nosia aj peľ z liesky. A teraz pozerám počasie a už hlásia aj snehové prehánky už aj dnes boli také slabé teraz a po takom prvom väčšiom prelete už môžeme dať aj kvasnicové cesto, nie? Ochladenie si myslím, že prejde po pár dňach a včely sa tak môžu opäť vyprázdniť. Teplota bola v tieni okolo 11 stupňov a snehu u ešte máme dosť  Obr. 11.

Venkovní krmítka

Obr. 10
Obr. 10
Obr. 9
Obr. 9

A teď už pojďme k hlavnímu tématu článku: venkovním krmítkům. Nu tak brzo jsem je ještě snad nikdy v životě nedával. Umisťuji je ideálně cca 100 metrů od úlů (účastníci kurzů a přednášek vědí proč) a dávám do nich zpočátku roztok (cca 20 l na stanoviště s 30 až 40 včelstvy) v poměru cca 1 : 1 cukr s vodou a později méně cukru (obr. 12). Proč jsem k tomu přistoupil a Petr na 8 stanovišť tato krmítka v pátek rozvezl? Nu proto, že ve středu a čtvrtek začalo foukat a já viděl, jak včely začaly intenzivně hledat vodu, a že plochy otevřeného plodu jsou zcela neúměrné možné letové aktivitě pro vodu. Dali jsme to na stanovištích, kde nemám do půl kilometru dalšího včelaře, aby si pak nestěžoval na silně podnícená včelstva díky mé péči o mé včely. Později pak samozřejmě použiji stropní krmítka úlová, pokud bude potřeba, tedy až bude letová aktivita větší a vzdálenější. Takováto krmítka objedeme cca jednou za týden až dva podle počasí a potřeby včelstev, přičemž se v nich stále snižuje obsah cukru, až se z nich de fakto stanou napaječky na vodu. Podněcování vůbec nemusí být kontinuální, jak se někde traduje. Tato krmítka jsou vlastně dvoudenní snůškou, která „ochlazením skončila“. Nu nicméně už slyším mnoho z vás, jak při čtení nešetříte nadávkami a pomluvami, že je to pro včely špatně – sacharóza zjara, že ji musejí štěpit apod…A víte, že máte pravdu? Ano literatura, knihy a mnozí učitelé, včetně těch mých v Polsku, to odsuzují. Mně však praxe a včely ukazují něco zcela jiného. Ono i mnoho pokusů ukazuje něco jiného = nárůst plodové plochy o cca 10 až 30%. Nehledě na to, že vás k tomu na tomto webu nepřesvědčuji. Pouze píši o tom, co dělám ve včelách já, když začínám od svých sedmi let do teď včelařit. A tak se přece tento web jmenuje: www.zacinamvcelarit.cz. Ale zpět k reálu: jednou z mnoha podmínek úspěšného podněcování je přínos pylu – bílkoviny - a ten tu je už týden dva. Tak proto jsem si to dovolil, a při dnešním, tj. úterním včelaření, si kontroloval, zda nedošlo k zalití plodišť zásobami. Nu na jednom stanovišti už spíše ano. Tedy pozor na množství. Jedná se o pomoc nikoliv o doplňování zásob. Stačí tedy cca 200 až 500 ml na včelstvo a týden či 14 dní, což jest cca 1 až 3 dm2 plochy plástů, což většinou v okolí plodového hnízda mají k dispozici. Závěrem tedy ještě jednou k podněcování: je to na zvážení a rozhodnutí každého z vás. Má své principy (probírali jsme je na posledním kurzu přes dvě hodiny) a slabším včelstvům k síle nepomůže!

Obr. 12
Obr. 12
Obr. 11
Obr. 11

A dnes večer po příjezdu jsem nahlédl do pár včelstev na firemní zahradě, která jsem optimalizoval s vámi na posledním kurzu. Nu už by některá měla dostat další těsto. Jak vidíte na obr. 3 – dokonce i staví bílým voskem. To je výsledek dobré kondice podpořené právě oním kvasnicovým těstem. Už jsem si na to zvykl. Neboli, pokud včelstvo tímto způsobem staví, tak se mi podněcování jeví jako přínosné.

Úplným závěrem, těm kdo přemýšlejí o optimalizování na plod, doporučuji využít čtvrtečního a pátečního předpokládaného nádherného počasí a nezapomenout na dostatek zásob ponechaných v optimalizovaném prostoru mezi přepážkami. Když si nebudete jistí, tak ponechte klidně o plást více. Do zakomorovaného prostoru a hned vedle něj dávám = vybírám – ty nejlepší zásobní plásty. Pokud nyní ponecháte více zásobních plástů, než je potřeba, lze to při příští návštěvě, až pomine riziko dlouhodobého a velkého ochlazení, poklidně napravit.

Ponechání více plástů v optimalizovaném prostoru než je potřeba, bude chybou, až začnou kvést ovocné stromy a řepka. Ale to je ještě doufám daleko.

Přeji vám mnoho krásných nádechů a výdechů plných úžasu při práci ve včelách a těším se s mnohými z vás na viděnou v neděli, tj. 10. 3. 2019 v Lovosicích a pak na kurzech v Bučovicích.