Zdravím vás z období včelařského relativního klidu, kdy mnozí z nás pilně studují a navštěvují kurzy, přednášky a semináře a také již tak trochu na poslední chvíli stloukají rámečky, natavují mezistěny. Zde bych se pozastavil a upozornil na staré dobré praktiky, kdy jak říkával přítel Libor Hanousek : „Natavená mezistěna musí na rámku přemrznout. Mezistěny natavuji po vyvaření rámků tj. na podzim a nechávám je ve skříních ve včelíně přemrznout. Ony se obělí, ZPÓROVATÍ, VYSMRÁDNOU atd. Není nic horšího než dva týdny „vyrobené“ mezistěny, které nám lidem příjemně voní, ale včelám tvrdě páchnou, natavit a dát na druhý den do úlu.“ A já s ní plně souhlasím. Kdo u nás byl – viděl stohy natavených mezistěn venku přemrzajících, které jsou PERFEKTNĚ přijímány a stavěny. Zejména u válcovaných mezistěn za studena je to prastará poučka nacházející se v mnoha starých publikacích.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

 A co jinak ? Svá včelstva mám:

  • stále neuteplena tj. mají na sobě stropní krmítka  obr. 1  a to i oddělky obr. 2
  • stále s prodyšným stropem. U mne pomocí stropních krmítek a u někoho pomocí prázdného nástavku klidně s ponechaným kýblíkem od posledního krmení obr. 3 . Nebo v tomto nástavku je ponechána pytlovina či igelit s ohnutými všemi rohy apod. V těchto ponechaných nástavcích se u mne zatím nenachází žádné zateplení. Nechci teď včelám pomáhat v nějakém plodování dokud sama příroda nezavelí svými teplotami. V tomto ponechaném prázdném nástavku je pak samozřejmě otevřeno očko či větrací otvory ve víku či střeše. 
Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3
  • objíždím je pro odběr měli
  • otevírám na nich česna tj. sundávám svoji česnovou uzávěru obr. 4. Tedy očekávám – předpokládám – lépe řečeno připravuji svá včelstva na nenadálou možnost oteplení a proletu. Toto činím tak do 400 m.n.m. Já to totiž pak den ze dne či ani do tří dnů někdy nejsem schopen stihnout. Při tomto otevírání česen je pak dobré podmetovou škrabkou obr. 5 kód zboží na našem webu 4838 vyškrábnut mrtvolky do kbelíku. Toto je samozřejmě ideální provést např. při proletu a nebo i po něm a to i zjara několikrát. Hodně tím ušetříte včelám práce. V zahraničí se často mluví o tzv. výměně den za vydezinfikované. Toto jsme prováděli v Polsku ve škole minulý týden.
  • ponechávám díky dostatečně velkému česnovému otvoru podsítové podložky v horní poloze tj. uzavřené. Na obr. 6 vidíte vlevo včelstvo s podsítovou podložkou v poloze otevřeno = dolní poloze a vpravo včelstvo s podsítovou podložkou v horní poloze = uzavřeno. Tady je opět krásně vidět profesionalita námi vyráběných den. Nu a já už je v horní poloze nechávám de fakto celý rok – vyjma kočování apod. Ochlazovat včelstva, aby se včelstva nerojila či aby matky v říjnu nekladly nepotřebuji. Používám daleko efektivnější protirojová opatření a aby matky na podzim nekladly, tak je izoluji a to už opravdu funguje na 100%.
Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5
  • pletiva z úlů nesundávám obr. 7 Bohužel tam, kde jsem nestihl provést zimní optimalizování v listopadu, tak je musím sundávat. Ono obecně je při předjarních kontrolách musím sundávat a přemýšlíme stále jak tu ochranu proti zeleným ptákům s chocholkou zjednodušit.
  • sníh z česen, úlů neometám obr. 8 neboť sníh je nejlepším uteplením a máme v posledních letech nedostatek. Jen u včelstev, kde lze vyšší sněhovou pokrývku očekávat dlouhodoběji, ponechávám podsítovou podložku otevřenou, aby si včelstva mohla brát vzduch tudy.
  • provádím tam, kde jsem ještě neprovedl, zimní optimalizování. Zbývá mi na čtvrtek, pátek kolem dvou set včelstev, tak věřím, že před odjezdem na přednášku do Vlčetína u Českého Dubu spojenou s jarními prázdninami na svazích ještědských to s manželkou zvládneme. Musíme jet tentokráte ve dvou, neboť se jedná většinou o venkovní stanoviště, která jsou obalena pletivy. Jeden poodkrývá a opět zaentlovává a druhý prohlíží.

O odběru měli jsem napsal již velmi mnoho, a tak nebudu opakovat a doporučuji přečíst zimní články z loňského a předloňského roku.
Zimní optimalizování již jsem také několikrát popsal a jen doplňuji, že není až tak podstatné a slouží hlavně k zmenšení pracovní náročnosti při jarním optimalizování na plod. V letošním roce zimní optimalizování má ale i další vedlejší kladný efekt. Včelař se jde podívat do včel a tím zjistí velmi konkrétně včelstvo od včelstva STAV ZÁSOB. Nejen tedy jejich množství, ale hlavně i jejich dostupnost pro chomáč tj. zda jsou zásoby z bezprostřední blízkosti. A pokud nejsou, což prvním znakem může být velké množství včel přímo pod stropem, tak je potřeba je doplnit. Mám na toto téma rozepsán speciální článek, který vyjde během několika týdnů, neboť se na to zda mají včelstva dostatek zásob stále ptáte. Ideální je samozřejmě to vidět na dvaceti – třiceti včelstvech na praxi, která je součástí každého kurzu. BUDE i na kurzu ve Vlčetíně !!! I tam budeme optimalizovat a ukazovat si množství zásob. Tomáš nám připraví včelstva přímo vedle přednáškového sálu.

Obr. 8
Obr. 8
Obr. 7
Obr. 7

Všem účastníkům jak přednášek po republice či kurzistů jen připomínám, že metodiku optimalizovaného plodiště nepropaguji jako nejlepší, ale spíše jako novou a pro mne v současné době nejracionálnější s níž jsem mohl navýšit počet obhospodařovaných kmenových včelstev z šesti set na osm set.

 

Srdečně vás všechny zvu na doplnění posledních míst na únorovém a březnovém kurzu (termíny a volná místa na webu www.vcelarstvisedlacek.cz) a připomínám, že :
10. února 2019 přednáším kombinované včelaření komplexně včetně základů metodiky optimalizovaného plodiště v Českém Dubu. Kontakt (př. Moravec)  JEŠTĚ MÁ OPRAVDU POSLEDNÍ MÍSTA A BUDE TO TAM SKVĚLÉ JAKO LONI ! Budeme názorně optimalizovat!
21. a 22. února 2019 jsou ještě volná opravdu poslední místa na kurzu Včelařovo předjaří v kombinovaném včelaření -  Kurz včelařovo PŘEDJAŘÍ
3. března 2019 přednáším to samé pro severomoraváky ve Frýdku Mistku od 9 hod v Lidovém domě … celodenní přednáška – Frýdek-Místek - Kombinované včelaření a optimalizované plodiště
10. března 2019 pak přednáším v Lovosicích o kombinovaném včelařeních - ZO Lovosice - Přednáška
14., 15. a 16. března 2019 proběhne kurz Včelařovo jaro u nás v Bučovicích  - Kurz včelařovo JARO a ČASNÉ LÉTO
14. dubna 2019 pak uzavřu jarní přednáškový maraton na Javůrku u Domašova -  Kombinované včelaření = proč a jak ?

Všechny podrobné a kontaktní informace naleznete též na webu www.vcelarstvisedlacek.cz.