Dnes je sice už 24. ledna 2019, ale je dobré napsat tento článek i opožděně. Nebylo času dříve. Od 18.ledna do 20. ledna jsem přednášel na kurzech v Bučovicích a poté se přesunul do německého města Celle, kde se účastním semináře o Optimalizovaném včelaření, a kde mám tu možnost a čest také přednášet. Dnes již jen poslouchám a od zítra do neděle budu pomáhat kolegům na stánku na včelařské výstavě. A tak je čas psát o zimním optimalizování, jež jsem prováděl např. ve čtvrtek  17. ledna 2019.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

 Jak vidíte na obr. 1 včelstva i ve dřevěných úlech jsou proti zeleným a černým ptákům s chocholkou chráněna pletivy. Jejich porozdělání zdržuje práci u venku umístěných včelstev, a tak jsem jich zvádl ve čtvrtek projít jen 120. Na kurzu jste mnozí viděli – zejména ti sobotní, že jsme za hodinku a půl zimně dooptimalizovali nebo zcela optimalizovali cca 60 včelstev. Zimní včelaření je velmi rychlé – musí být velmi rychlé.

Principem zimního optimalizování je umístění (přiblížení) komorovacích přepážek k zimnímu chomáči, ve kterém musí být dle velikosti sezení zřetelný dostatek zásob. Na obr. 2 vidíte včelstvo sedící na 6 plástech. Na šestém plástu je velmi velmi málo včel obr. 3 a na zbývajících 6 plástech je vidět velký dostatek zásob. Proto zbyteček včel po otočení plástu vzhůru nohama ometu obr. 4 k chomáči a umístím jej za komorovací přepážku obr. 5. Kdo by se bál včelky omést, tak by přepážku neposunul neboli ji posune jen o neobsazené plásty.

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

V letošním roce přepážky posunuji u velmi mála včelstev, neboť jak vidíte na obr. 6, zimuji v plodištním nástavku jen na 5 až 6 plástech společně se spodním nízkým nástavkem, který tam byl přesunut v období konce srpna. Mnoho včelstev mi tedy sedí na 5 až 7 uličkách nahoře a nadále i  na plno dole obr. 7. Některé už dole sedí méně obr. 8 a některým jsem už spodní nástavky posbíral. Nejpozději musím spodní nástavek ze včelstev odebrat při jarním optimalizování na plod.

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

A jak včelstva plodují ? Nu musím s obrovskou radostí oznámit, že asi žádná nebo minimum. A proč ? Protože byla na podzim tj. v říjnu klíckována a velmi pozdě vypouštěna. I ty dřív vypouštěné podle mne mají daleko menší tendenci znovu začít plodovat než ta včelstva, kde matky nebyly klíckovány vůbec. Je to obrovský další a to už čtvrtý přínos podzimního klíckování. Opět se tímto šetří tuková tělíska zimní generace dělnic a de fakto se podzimním klíckováním dosahuje podobného efektu jako u klíckování celozimního, které je přece jen náročnější. O tom všem, o všech přínosech podzimního klíckování budu hovořit na zářijovém kurzu:

  • 100% bezplodá včelstva
  • tím skvělé doléčení varoózy
  • lepší uložení zásob … dopřenášení
  • úspora zásob, úspora zimní generace včel od pozdě podzimního plodování
  • diametrálně menší zimní plodování ...
Obr. 8
Obr. 8
Obr. 7
Obr. 7

Zato zcela 90% kladou včelstva, kde jsem provedl podzimní výměnu matky při ztrátě při klíckování. Ty kladou a kladou nádherně jak je vidět na obr. 9  a tím pádem JIM CHYBÍ ZÁSOBY ! A toto nad míru přiměřenou podzimní a zimní plodování v rozsahu České republiky asi není ojedinělé. Což cítím na základě vcelku velkého prodeje Apifondy a bílkovinného těsta. Ono co jiného dělat ? Já jsem výše uvedenému a dalším pěti takovým dodal zásobní plásty z druhých včelstev, které je lepší poškrabat a prázdné vybrané plásty odebral – otřepal a ometl. Kdo takové plásty nemá a nebo neumí se včelstvy v zimě manipulovat, tak mu nezbývá za chladného počasí nic jiného než nakrájet plátky Apifondy a položit je po odehnání včel dýmem na horní loučky nad plodové hnízdo. Samozřejmě výše uvedené včelstvo by ještě třebas měsíc vydrželo, ale já nevím kdy se tam zase dostanu, a tak vzniku případného nedostatku zásob předcházím. Zato u včelstev vyzimovaných v plemenáčích je zcela samozřejmé a běžné předjarní doplňování zásob. O tom budeme mluvit na únorovém kurzu. VOLNO JE JIŽ DE FAKTO JEN VE ČTVRTEK. VYUŽIJTE prosím i tohoto termínu. Díky nedělním akcím není v mých silách přednášet tentokráte v neděli. Ale od června je to již programu kurzů pozměněno a budu se vám věnovat od pátku do neděle.

Je to pro mne poučení a v letošním roce, když budu doplňovat na podzim ztracené matky, tak jedině v přidávací klícce, v které vylomím jen cestičku pro včely a otvor pro vyjití tlusté matky zůstane uzavřen. Už jsem si to loni vyzkoušel a funguje to.