Vytisknout

Zdravím Vás po návratu ze slunné severní Itálie, kde vrcholky Alp mají krásné sněhové útesy a pod nimi v 25 C se ve včelařských provozech dotáčí poslední medovicový med. Od úterka do neděle jsem navštívil cca 8 včelařských provozů, prodejen, výrobců a vyslechl několik desítek hodin přednášek, ukázek a popisů metodik se skupinou německých, rakouských a švýcarských včelařů. Bylo nás 48 dohromady a mezi námi i předseda rakouských profesionálních včelařů Stefan Mandel, jež má okolo Vídně okolo 10 tisíc včelstev. Bylo to pro mne již takové opakování. Na polovině farem jsem byl již před 4 roky a tak jsem mohl porovnávat, sledovat vývoj a vypichovat si „špeky“ a urovnat si svoje myšlenky a představy co a jak dál. Většina farem se snaží být BIO a tak i podle toho včelstva ošetřují.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Trend je jako v celé EU obrovsky vzestupný – progresivní ve všech směrech. I severní Itálie jako oblast se za posledních pár let vzchopila. Ubylo ruin, neexistujících fóliovníků atd..  Ceny medu sice již nerostou – což já tvrdím, že je dobře a tím se může trh stabilizovat a bude o něco méně zajímavý pro falzifikátory a plniče invertů, ale poptávka roste.
Technologie se po čtyřech letech nijak závratně nemění, ale boj s varroázou se posouvá a pozvolna mění … neboli přitvrzuje. Italům při začátku plodování v únoru samozřejmě již nestačí klíckování matek před podzimním léčením kyselinou šťavelovou (sublimací) obr. 1, ale jsou nuceni k mnoha opatřením již během léta – červen – červenec. Vedle ošetřování kyselinou mravenčí – paradoxně volí 85 % obr. 2 - pak tvoří smetence – přesypávají na mezistěny – půlí včelstva či jednoduše a prostě koncentrují plod na několik plástů a ty vyjímají … Nu vše co vás na kurzech učím a do čeho – k čemu – se pomalu se zvyšujícícm se fittnes roztoče varroa destruktor dopracuje mnoho z nás postupně podle klimatických poměrů a průběhů zim. Proto také několik z navštívených jede metodiku optimalizovaného plodiště a rezervní komorovací přepážky jsou na každém rohu obr. 3. A kdo si myslí, že slouží k nápravě slabých včelstev – a je třeba zazimovat 2,5 kg včelstvo a žádnou přepážku nepoužívat – myslí si totéž co já před 5,6,7 lety. Měl jsem ty „optimalizátory“ za blázny jako má většina z vás mne, než jsem pochopil, že i včelstvu zimujícímu o váze 2,5 kg  přes 3 „truhlíky“ přepážka pomůže (viz. Všechna pozování a články přítele Smělého, který udělal vždy zpočátku totéž co já = namáčkl včelstvo do jedné bedny 39x24 cm ...) k ještě většímu mednému výnosu a nebo minimálně mi umožní místo 600 včelstev ošetřovat 800 včelstev se stejným medovým výsledkem na včelstvo jako u extenzivního včelaření.

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

Hodně byla řeč i o vosku – což probereme velmi podrobně na listopadovém kurzu – také o moru co a jak – což také probereme na listopadovém kurzu, kde ukáži opět plno fotek z cest s komentářem, a kam vás srdečně pozývám – přihlášky stačí emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či prostě telefonicky či SMS na číslo +420 603 821 580. Mluvilo se také o propolisu – jehož získávání škrábáním je už asi metodika spíše našich otců a dědů a všichni přecházejí na propolisové mřížky obr. 4. Důležité je, aby se propolisové mřížky vkládaly širší škvírkou dolů a ideálně se na ně položil igelit – fólie.

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

Neboť jeden z miniBusů – 9 místných Fordů – vyrážel z okolí Linze – využil jsem pohostinnosti rakouské kamarádky, přespal u ní z úterka na středu před nástupem na cestu, pomohl sbírat ořechy, pochoval si miminko a samozřejmě jsme stihli prohlédnout i včelstva, která jsou v krásné kondici obr. 5 – plodují podobně jako ta naše (nu ta mezerovitost je přece jen větší) a která v současné době ošetřuje samozřejmě novým typem odpařovače Nassenheider obr. 6. Jak jsem uvedl na kurzech – mnoho výzkumných prací v současné době upozorňuje na nižší či s časem aplikace snižující se účinnost dlouhodobých uličkových – plástových – odpařovačů a proto také Nassenheider rámkové odpařovače již nevyrábí !!!
A teď už se přenesme do doby po příjezdu. Při cestě zpět přes Klatovy, Plzeň a Prahu jsem rozvezl zboží a dotáhl na stále „suchou“ jižní Moravu déšť, jež nám překazil úterně-ranní klíckování matek. Po obědě jsem už však i při 10 C krásně doklíckoval stanoviště na firmě … cca 70 od 14 do 18 hodin se 100% naleznutím matek (8 jich bylo označeno). Praktikant jel na jiné stanoviště a z 34 jich 14 nenašel – tedy cca 70 % úspěšnost, což je pro začátek krásné. Vše je poznačeno a jak pojedu kolem doklíckuji ty zbylé. Ale i mne se mnohdy stane, že matku nenajdu – tak 1 – 2 na stanoviště. Včera za nižší teploty to šlo krásně, ale za to trošku bodaly a bez pořádného kuřáku to nešlo.
Většinu kmenových včelstev klíckuji do klícky průlezné – izolátor matek kód 4123, které jsem ustříhl uši a dovrtal do ní z boku otvory tak, aby se dala použít přímo do uličky a nemusel jsem pro ni v plástu vyřezávat díru, jak to v originální rakouské a německé metodice je.

Obr. 9
Obr. 9
Obr. 8
Obr. 8

Obr. 8 ukazuje kam klícku umisťuji, že jsou navrtané dírkami ze všech čtyřech stran (dvě strany jsou průlezné od výrobce) a že ji mám na drátku, díky němuž ji pak pěkně mohu vytáhnout a díky němuž nemůže klícka spadnout do dna.
Obr. 9 pak ukazuje, že se nebojím a plásty ke klícce krásně „domáčknu“ - oni plod okolo uklidí … a ulička je pak minimální. Široká ulička není ničemu na škodu … i s ní krásně včelky vyzimují, ale při vyjímání ze široké mezisoušové mezery a stahování plástů k sobě  (zejména při ponechání déle než 24 dnů) – je mačkání včel za chladného či až mrazivého počasí problém a proto je mým cílem mít uličky minimální. Komu se to nelíbí, tak volí rámkové izolátory obr. 1, díky nimž je sice ulička širší, ale včely jsou v izolátoru, který je vyjmut, plásty k sobě sraženy a včely vysypány navrch na chomáč.

Obr. 10
Obr. 10

Obr. 10 pak opět ukazuje kam klícku umístit – tj. do středu současného plodu – do středu hnízda a spíše do přední třetiny úlu tj. trošku více k česnu (zejména u delších rámkových měr). Tento obrázek pak HLAVNĚ ukazuje ZCELA NEDOSTATEČNÉ ZAKRMENÍ na plástové uličce !!! Je to ta nešťastná 39x24, která se musí více hlídat. Tato fotka je z kurzu nedělního – je z pozdního oddělku a ihned jsme jim nalili do krmítka invertu. A dnes ? Krmítko prázdné a včelky dozásobeny. Pozdní dokrmování pomocí invertů je opravdové kouzlo tvorby zimní dlouhověké generace, kdy nemusím bláznit v létě s plným dokrmením a stačí mi jen podněcovat – mohu mít úl malý a tím pádem jej dokrmit až v září – až je zimní generace nakladena. Všechny poslední výzkumy a letošní realita ve včelstvech mi to potvrzuje – zakládání dlouhověké zimní generace vidí-vidím v kladení od 10. srpna a hlavně v září  (s oteplováním se posunuje do pozdějšího období řádově o dva týdny za posledních 40 let). Neboť jak jsem psal o počátku září, že matky mají říjen, tak jak napršelo a ochladilo se (začalo být normálních 22 C), tak se včelstva opět krásně rozplodovala – a nebylo to jen o zvýšeném přínosu pylu.
Nu a kdo to chce jen tak zkusit – jako já u 150 včelstev zimujících v plemenáčích, kde je ještě méně místa na manipulaci, tak může zkusit použít obyčejný klips obr. 11. Foto je z nedělního kurzu a plastové klipsy už byly vyprodány, tak proto ten nerezový. Ale není vůbec potřeba. Stačí klips kód 4030 za současných 50 Kč a kus drátku – ten je povinný, aby se náhodou klips při zmáčknutí plástů nepootevřel.

Obr. 12
Obr. 12
Obr. 11
Obr. 11

Závěrem ještě, že je dobré při klíckování a nebo pár dní po ní provést první fumigaci či jiné ošetření – pokud nebyla již provedena. Ale až při klíckování matek nám docvakne, že ona první fumigace při současném kvantu plodu – A TEN TAM BUDE I ZA 20 či 40 DNÍ (tj. v listopadu, neboť matky kladou) – je asi trochu pofidérní a o druhé a třetí fumigaci s plodem se ani nebavě. Ale to už je na dlouhé povídáni, které mnozí z vás zažili na zářijovém kurzu.
Posledním závěrem ješta fotka z polštáře, který byl přesunut posledního srpna dolů (viz. Minulé díly Co právě dělám ..), a jež má již jen zavíčkované zásoby, jež se ztratí do začátku zimy. Ale přece jen je jich zde dost a tak doporučuji ono prohození provádět řádově kolem 20. července.

Přeji vám všem i o tomto víkendu krásné klíckování – neboť počasí má přát.

Váš Miroslav Sedláček – Více medu z Vašeho medometu

Po uzávěrce: 3.10. 2018 ve dvou od 8 do 10 hod včetně cesty 34 zaizolovaných matek z toho dvě nenalezeny a 15 označeno = byly nalezeny neoznačené. Jednalo se o včelstva a oddělky v plemenáčích, a proto jsem upřednostnil izolování matky do klipsu, neboť při ní se mezirámková ulička vůbec nezvetší....