Tak tentokráte se musím hluboce omluvit, že jsem celý srpen nenapsal další článek na tento web, ale únava byla veliká a práce opravdu mnoho.

Na druhou stranu si myslím, že vše podstatné i pro práci v optimalizovaném plodišti jsem napsal:
- v roce 2018 co nejdříve po snůšce – což bylo po většinou od 10. července stáhnout medníky
- a pomalililinku krmit ideálně zpočátku „řidčím“ roztokem cukru a vody okolo 1 ku 1 a nebo malými dávkami invertu, neboť plodiště máme malinké !
- nezapomenout na zjištění stavu varroázy a podle toho provést další léčebná opatření

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Nu a já abych se přiznal – jsem opět jednou nebyl spokojený se současnou německou metodikou optimalizovaného včelaření během zazimovávání = letního období, a tak jsem vyzkoušel něco, co jsem samozřejmě před vámi prvním rokem tajil a mohu to zveřejnit až teď, když jsem uviděl, že je to skvělé, že to funguje a že je to ještě jednodušší a úžasné pro letní pohodové kladení matek i v optimalizovaném – tj. malém plodišti na 5 plástech r.m. Sedláček či Dadant či 8 slovenských „Béčkách“. Na německé originální metodice mi vadilo zmenšení do jednoho vysokého nástavku a to z např. tří medníků. Oni to běžně „dohánějí“ rozšířením počtu plodištních plástů na třebas 10 či 11 plástů, ale musí se to odehrát buď

  1.  žemlovými soušemi – nejde to jen tak doplnit mezistěnami
  2. a nebo před přidáním mezistěn snížit počet plodových plástů na např. dva a z těch odebraných plodových plástů udělat oddělky zejména na prodej. Viz. metodika rakouského včelařskéh provozu Vogel-Nitzky.
Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

Přitom je už pár let mě i kolegovi nestorovi z Německa jasné, že včelstvo potřebuje na zimu 6, ideálně 7 či 8 plástů Dadantu či Sedláčka a víc jen komlikuje velkoprovozní metodiku tím, že nadbytečné plásty musím na jaře či v zimě při zimním optimalizování opět odvážet domů a to mi při 800 zazimovávaných včelstvech nedělá dobře na záda...

A tak jsem letos po vzpomínce na staré dobré zkušenosti s klasickým kombinovaným zazimováváním s medníkem (nízkým nástavkem) nahoře opět zazimoval s nízkým nástavkem nahoře a ponechanou mateří mřížkou obr. 1. Tedy při posledním vytáčení jsem po kontrole kladení matky ponechal mateří mřížku na včelstvu a na ni posadil vytočený nízký medníkový nástavek a až na něj umístil výkluz a na něj medníkové nástavky. Po dvou dnech jsem si odebral medníkové nástavky – protože už je červenec dopomáhal jsem si vyfukovačem (viz. minulý díl Co právě dělám ). Zde ta pomoc vyfukovačem byla samozřejmně méně potřebná, protože v takovém úlu včely lépe odcházely dolů = měly kam.  Po odebrání či přesněji psáno – při odebrání medníkových nástavků jsem samozřejmě nakrmil. Ale tentokráte podle mých racionálních a ekonomických požadavků: NARÁZ 7 KG INVERTU !! A ony co ? Ony to daly pěkně z 88% nahoru do onoho medníkového nástavku a vůbec neomezily matku v kladení ba naopak !!!

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

Protože jako medníky u Sedláčkovi plodištní rámkové míry 39 x 34,7 cm používám ještě stále i dobíhající nástavky 39 x 24 cm, tak i zde jsem to udělal podobně za použití medníku vysokého obr. 2.  Např. na tomto stanovišti zobrazeném na obr. 2 jsem poslední medobraní prováděl okolo 10. července a na obr. 3 vidíte, jak pohádkově vypadalo plodování v 5 plástovém plodišti po měsíci tj. počátkem srpna (podotýkám ještě, že jsem do plodiště žádný plást nepřidal !!!) a to při nakrmení velkou dávkou naráz. Dva až tři plásty plně proplodované a další normálně. Nádhera – nádhera. V normálně krmených ať pomalu nebo rychle ať řídkým nebo hustým cukerným roztokem plodování vždy bylo omezeno věncem zásob obr. 4 a při pozdějším koncosrpnovém krmením i doplňovanými zásobami dalšími u zbytečně uspěchaného krmení obr. 5.
A jak dál ? V období srpna – tedy jedno kdy mezi 1. a 30. srpnem jsem krmný nástavek ať už nízký či vysokou 24 umístil dolů, vyjmul mřížku obr. 6 a tentokráte zlehka cca 2,5 kg invertu pokrmil. Při této prohazovací prohlídce jsem i vyjímal gabon, kde jsem ho dával. Po této prohlídce stanoviště z obr. 2 vypadalo takto = obr. 7.
A co se stalo dál ? Následovala „snůška“ a další velké kladení, neboť včely začaly zásoby z dolů prohozených nástavků přenášet nahoru a šíleně se jim to líbilo. Na obr. 8 vidíte, že některá ze včelstev je ke konci srpna s přenášením skoro hotova, některá zčásti a některá jsou v půlce.
A co bude dál ? Po 10. září dostanou půl kýblíku invertu tj. 7,5 kg – to už budu opravdu krmit a ke konci září zbytek podle potřeby. To už se uvidíme a ukážeme si na kurzu.

A co se mi letos nedařilo ? Krom nezvládnutí chovu matek v oplodňáčcích (informoval jsem o tom na tomto webu již dříve a na příští rok se polepším) nejsem spokojený s kvalitou kladení nakoupených matek a to i v oddělcích a se stavbou mezistěn v oddělcích a přijímáním těchto mezistěn ke kladení. To mám úkol na další rok a rád se s vámi podělím o vaše zkušenosti. Přitom musím podotknout, že loni to šlo !!!

A co se mi povedlo – nafotil jsem vám pro zářijový kurz o včelaření s optimalizovaným plodištěm mnoho fotek s několika postupy … např. Přesypání na mezistěny krok po kroku včetně několika zásadních detailů, Co pak po oněch 7 dnech vykonat atd…

Obr. 8
Obr. 8
Obr. 1
Obr. 7

A dále jsem za konečně vymodlených několika deštivých dnů měl čas shlédnout několik CD, prezentací a začíst se do několika samozřejmě včelařských knih. A nejvíce mne zaujalo CD s přednáškou Manfreda Borgstädta, která měla po celém Německu veliký ohlas, neboť téma bylo úžasné a upřímné : Co se u mne za posledních 20 let změnilo ? A když jsem si četl oněch XX bodů změn jako bych četl o svém vývoji !!! Ano rozumný a racionální vývoj od konzervativního klasického nástavkového systému Zander 42 x 22 cm je stejný jako od 39 x 24 cm mnou definované jako nešťastné rámkové míry.  A toto CD a jeho obsah mne nadchnul natolik, že z oněch SVÝCH ZMĚN za posledních 20 let udělám cyklus článků na tomto webu, který asi chápete, že bude nekonečný dokud se budu – se budeme snažit o nové, ekonomičtější a racionálnější pojetí včelařské praxe. Tento Cyklus se bude kumulovat  v sekci  Co dělám jinak ? , která nahradí de fakto nevyužitou sekci návody a letáky, která je v plném znění na webových stránkách www.vcelarstvisedlacek.cz jako podsekce kategorie Včelaření.

Dnes začněme prozatím seznamem změn Manfreda B.:

  • nízkonástavkové včelaření s nástavky Langstroth 44,8 x 16,8 cm převedl na plodištní plásty 44,8 x 34,4 cm a 16,8 cm si ponechal pro medníky ...
  •  začal včelařit s přepážkou = metodikou optimalizovaného plodiště ...
  • používá uteplení vysokého dna ...
  • přešel na rámky bez mezerníků = používá hřebeny a bezfalcové nástavky ..
  • neoslabuje, neodebírá plodové plásty z produkčních včelstev na jaře i v létě ...
  • neprohazuje plodové plásty či nedej bože nástavky ..

Těším se s mnohými z vás na zářijovém kurzu, který je zcela plný a s radostí sděluji, že předpokládaný termín dalšího kurzu o Moru plodu, problémech s falzifikací vosku  a včelař stolařem a úlové otázce je platný a můžete se přihlašovat. Neváhejte ! Tento kurz se hodí i pro začínající včelaře, neboť porozumět Moru plodu , včelímu úlu či problematice vosku není k zahození. Kurz proběhne v termínu od 8. do 11. listopadu.

A závěrem jsem pro Začínající včelaře otevřel kurz lednový, kde v užším kolektivu probereme všechny vaše otázky, základy včelaření, postupy a vše si názorně ukážeme v medárně a na včelnici.

Těším se na viděnou


Váš Miroslav Sedláček z fi. Včelařství Sedláček = Více medu z Vašeho medometu !