Velmi vás všechny po třech týdnech pauzy v psaní zdravím a věřím, že již vám zbývá k poslednímu medobraní jen pár včelstev či ideálně žádná a už řádně pomalinku pokrmujete a varroázu máte pod kontrolou ať pevnými nosiči nebo polivy a nebo organickými kyselinami. Z dotazů, které mi sem tam píšete či voláte ale cítím, že bych měl ještě jednou a podrobněji popsat: JAK zazimovat včelstva s optimalizovanými plodisky ?

V zásadě používám tři hlavní způsoby:

1) Přesypu na mezistěny (dále jen zkratka  MZ)

Dělám na stanovištích s drtivou převahou starých matek - dvouletých. Tzn. že při posledním medobraní = při vkládání výkluzů naleznu onu starou matku a dám ji do průlezné klícky nebo průlezného klipsu, po dvou dnech odvezu medníkové nástavky, při tomto odvozu je nenakrmím a po 5 dnech tj. celkově po 7 až 8 dnech opět přijedu a přemetu na MZ v počtu odpovídajícímu síle včelstva tj. na 6 – 8 MZ. Přitom všechny staré plodové plásty odvážím domů na vyvaření a do včelstva vkládám mladou matku.

Obr. 23
Obr. 23
Obr. 22
Obr. 22

A teď opět podrobněji:

 • a) Ze včelstva prvního si odskládám medníky a zakryji si je bokem … tj. přenesu či převezu si je k poslednímu včelstvu, jemuž je nakonec posadím nad výkluz.
 • b) Ve včelstvu naleznu matku (mj. na těch optimalizovaných několika plástech to jde pohádkově) a dám ji do průlezné klícky obr. 21, kterou pověsím do uličky mezi plodové plásty.
Obr. 25
Obr. 25
Obr. 24
Obr. 24
 • c) Přímo na plodiště (nic dalšího do něj nepřidávám) položím výkluz (bez mřížky) a na něj přeskládám hup – hup medníkové nástavky následujícho včelstva atd. atd. 
 • d) Na úl si napíši datum a znak matky v klícce a pořadové číslo matky v klícce, abych pak věděl a zpětně kdykoli zkontroloval kolik matek musím při přesypávání dovézt obr. 22.
Obr. 27
Obr. 27
Obr. 26
Obr. 26
 • e) Pokud se na stanovišti (zejména ve voze či včelíně, kde jsou včelstva blízko sebe) nachází včelstva, která mají mladou jednoletou matku (např. včelstvo bylo dovezeno odjinud nebo jako to na obr. 23 – bylo přemeteno vloni a tudíž má jednoletou matku), tak zde matku nehledám, ale napíši, že bude toto včelstvo jen sypáno na MZ obr. 23. Proč ? Vždyť má dílo i matku dobré. Nu proto, že „sypat na MZ“ se „musí“ (= je lepší až nutné) celé stanoviště naráz. Pokud se tak neučiní a přemetou se se na MZ jen některá včelstva (a to zejména v červenci či bezsnůškovém období), tak se z těchto včelstev „vytratí“ včely do nepřemetených včelstev, jež zesílí a dostaví se tak pomlouvací efekt oněch přemetených včelstev na MZ, že je to špatné opatření, že včely přemetené slábnou apod. ! Ale do jisté míry ano. Přemetená včelstva nejsou na podzim nejsilnější, ale o to jsou zdravější, na jaře mají přece jen trošku pomalejší rozvoj, ale o to méně rojivý a de fakto v půli či koncem května se srovnávají s ostatními a v červnu vykazují vynikajících nadprůměrných výsledků. Je tedy na každém z nás jak si tuto metodiku přemetání na MZ oblíbí či vyhodnotí jako přínosnou. Nikomu ji nevnucuji a nepovažuji ji ze nejideálnější. A co tedy považuji za nejideálnější ? Ze včelstva druhým rokem udělat 4 až 5 oddělků tedy co oddělek – to plodový plást, včely podělit rovným dílem do všech oddělků, starou matku zabít a prázdný úl zavést do skladu či ve voze zavřít česno. A toto opatření dělám de fakto během celého roku. Jakmile najdu něco nepěkného, špatně kladoucího apod… tak to neřeším výměnou matky či jinými opičárnami na něž nemám čas, ale prostě zkrátka včelstvo zruším a spojím.
Obr. 29
Obr. 29
Obr. 28
Obr. 28
 • f) Nu a výsledkem je na tomto stanovišti 17 matek připravených v klíckách k přemetení a výměně a 4 matky běhající po úlech připravených pouze k přemetení.
 • g) Za dva dny dojedu (nejlépe ve dvou) a odnáším medníkové nástavky k dofouknutí a to ve včelíně někde mimo něj obr. 25 a nebo na venkovních stanovištích přímo na úlech obr. 26. Pro tuto činnost jsou ideální děti, jež to baví (na obr vidíte naši dceru Ladu). A k tomuto doofukování ještě jedna poznámka: Jedná se o doofukování doslova desítek či max. stovek včel obr. 27. Nejedná se o vyfukování plných medníků včel a jejich „vrhání“ po milionech do volné přírody, z které se mnohé do svého úlu nevrátí….
Obr. 29
Obr. 29
Obr. 30
Obr. 30
 • h) K transportu po včelíně či větších vozech, ale HLAVNĚ pak k transportu obecně používáme kovové vozíky pod nástavky vlastní výroby s kolečky o nosnosti 180 kg každé tj. cca na 500kg obr. 27. Modře poznačené jsou na Langstroth, zeleně poznačené na „39“ a žlutě poznačené na „42“.  V mém mazlíkovi (auto Iveco SCAM obr. 28) pak převážím nástavky na těchto vozících. Na nich se hydraulických čelem dostanou na firmě na zem a poté taženy háčkem na „pěčivo“ až do medárny. Z medárny pak tlačeny kýmkoliv až do chlazeného skladu. Však jste mnozí u nás na firmě viděli.
 • i) Po naložení medníkových nástavků neopomenu vyjmout formidoly a podsítové podložky vůbec, abych je očistil a zkontroloval co a kolik napadalo roztočů a podle toho si dál vytýčil další postup ve zdolávání varroázy. Ale to je téma na celý víkend ...
Obr. 32
Obr. 32
Obr. 31
Obr. 31
 • j) Po 7-8 dnech od vložení výkluzů přijedu opět na stanoviště a přivezu si mladé ideálně 2-4 týdny kladoucí matky. Staré matky s klíckami vyjmu tak jako všechny plodové plásty se zbytky plodu VYJMU PRYČ.  Do úlu vložím mezistěny (silná včelstva 8 ks, střední 7 ks, slabší 6 ks ) a mladou matku ve vyjídací klícce zavěsím dobře do meziplástové uličky (a klidně otvor s těstem přelepím ještě kouskem vosku pro zpomalení vyjídání) a zakrmím 5-7 kg invertu (větší dávka). U přemetání na mezistěny preferuji pšeničný invert kvůli jeho neatraktivnosti pro loupež. Byť se dá samozřejmě použít i cukerný roztok .. slabší koncentrace za dodržení bezpečnosti proti loupeži … na večer apod…  Z cukerného roztoku budou zase lépe a rychleji stavět. Víc je iniciuje.
 • k) Po 7 dnech – týdnu – provedu kontrolu kladení a případně prohodím mezistěny (opatrně po jedné !) a opět pokrmím cca 5  kg invertu (velká část zásob padne na stavbu mezistěn !).
 • l) Po dalších 7 – 10 dnech pokrmím již běžnou dávkou okolo 3 kg invertu a takto krmím až do konce září.
 • m) Na konci září pak provádím tzv. PODZIMNÍ PROHLÍDKU, dle níž provedu poslední dokrmení či je možné provádět tzv. pozdní = podzimní výměny matek. A to většinou tak, že ze slabších oddělků, které spojím použiji matku pro výměnu například tam, kde se mi nepodařilo starou matku najít v sezóně. Ano i to se mi samozřejmě stává. Nejsem 1000% v nalezení matek. Tato prohlídka je velmi opomíjenou prohlídkou  !!!! Již pan Brenner ji vyzdvihoval a já se k ní již před více jak deseti lety vrátil.  Ukážeme si ji na podzimním kurzu !!!
Obr. 34
Obr. 34
Obr. 33
Obr. 33

O přemetání na MZ mohu psát celé knihy proč to dělám. Vcelku o tom opět rád popovídám na zářijových kurzech. Prosím dopřihlašujte se, abych případně kurzy rozšířil o pondělní termín. U přemetání na MZ se v mém případě jedná o souhru důvodů a souhru vyřešení několika záležitostí (obměna díla, jež během roku nemusím řešit, výměna matky, až 80% snížení zootechnickým způsobem počtu kusů roztoče varroázy) naráz za přiměřený čas a námahu. Samozřejmě pro někoho je to zbytečně  složité a preferuje postupnou obměnu díla, překládání plástů z plodiska nad mřížku do medníku atd… Tady je zapotřebí připomenout, že přesun díla „chemického“ z plodisk do medníků je evropsky opouštěno, že je nehygienické a hlavně příliš a zbytečně složité, když už víme o kombinovaném včelaření. A to se nemusí jednat přímo o metodiku optimalizovaného plodiště. Je zkrátka všeobecně jasné, že kombinované včelaření nabízí racionálnější, hygieničtější a ekonomičtější ošetřování včelstev než klasické dvouprostorové nebo i klasické nástavkové…

2) Doplním optimalizované plodiště na 7 – 8 plástů

A to ideálně světlými soušemi a nebo, když nemám – jako že nemám, tak mezistěnami a to tak, že jednu vložím do středu plodového hnízda a druhou na kraj (kterýkoliv).
Tedy opět podrobněji…. Slunečnice je doodkvetlá obr. 31 a tak je na čase provést po desetidenním odstupu od poslední aplikace Formidolu poslední medobraní. Jedná se o stanoviště s loňskými matkami – tedy jednoletými :

 • a) Přijedu na stanoviště a vedle každého úlu si položím ZBOKU výkluz obr. 32.
 • b) Z prvního úlu sundám medníkové nástavky a dám bokem (ideálně zanesu na konec k poslednímu úlu a zakryji). Budu je vracet až na poslední úl stanoviště.
Obr. 36
Obr. 36
Obr. 35
Obr. 35
 • c) Objeví se mi následující obraz obr. 34 optimalizovaného plodiště na čtyř plástech Sedláčkovi míry 39 x 34,7 cm (Jumbo Langstroth 28, 5 cm, Dadant apod.) či u 80% včelstev obraz pěti rámkového optimalizovaného plodiště obr. 35. A tak mi stačí jen doplnit 2 – 3 MZ . Jednu jedinou dávám do středu a druhou  (druhé další) na okraj obr. 35.  To znamená, že běžně zazimovávám na 7 či já osobně na max. 8 plástech Sedláčkovi míry. Což jest jeden nástavek 39x24 cm postavený na štorc. Ale kdo se bojí, tak může zimovat klidně na 8, 9, 10 či 11 plástech. Úplně v poho. Také jsem tak zimovat předloni než jsem přišel na to, že je to vcelku až skoro zbytečné. Vždyť ty plemenáče v počtu několika set zimuji jen na 6 plástech ! Tam samozřejmě víme, že se tam nevejdou všechny zásoby pro jarní rozvoj a je bezpodmínečné počítat a umět v těchto plemenáčích podněcovat. Na 8 plástech již při dobrém podzimním dokrmení mají včelky všechno pro svůj jarní rozvoj. Nu tak nějak i rok od roku.
  Toto je samozřejmě možné provést i s rámkovou mírou 39x24 cm, kde se včelstva nacházejí na 7 až 9 plástech v jednom či dvou nástavcích nad sebou. Zde přidáším takový počet mezistěn, abych včelstvo zazimoval na 6 + 6 nebo 7 + 7 plástech rámkové míry 39 x 24 cm. Ostatní plásty si prosím přepočítejte.
  Slovenská „Béčka“ zimuji na 9 plástech apod…
  Na obr. 35 také vidíte kousky háčků od vloženého Gabonu. Ano – na tomto stanovišti jsem jej vložil na jiných stanovištích naupak nikoliv. A proč ? Podle čeho ? Podle spadu roztočů při mém ošetřování Formidolem. A to mojí „naráz“ metodou. Po tomto ošetření vykazovaly téměř všechna včelstva spad po 36 až 48 hodinách přes jednoho roztoče obr. 36 (to je v poho), ale hodně přes polovinu včelstev vykazovalo spad v desítkách … 20 , 30 či i 40 kusů obr. 37. Nu jedná se o stanoviště, kde nebyly klíckovány loni matky, které je tvořeny z poloviny loňskými oddělky, které nebyly v létě ničím ošetřeny a u nichž také nebylo provedeno klíckování matek v loňském podzimu. Tam, kde jsem měl klíckováno, tak ztěží roztoče vůbec na Formidolu nacházím a tudíž teď v létě NEDĚLÁM NIC proti varroáze. Mě je známo, že když u mojí metodiky aplikace je spad v červenci v desítkách, je zapotřebí něco v podletí udělat, jinak by všechny včelstva nemusela bez újmy na zdraví dočkat podzimního doléčení … Ale o tom také v zářijovém kurzu.
 • d) Na včelstvo VRÁTÍM mateří mřížku a položím ideálně nízký nástavek vytočených souší (NE MZ. Tento (tyto) nástavky jsou před vkládáním do včelstev řádně prolity hektolitry vody, aby tak nevoněly a snížila se počáteční slídivost a já mohl v klidu instalovat výkluzy na 30 až 40 včelstev na stanovišti. Proč ? Proč tam ty nízké nástavky dávám? Protože včel v medníku je moc a lépe odchází výkluzy dolů, ale HLAVNĚ MÁM MALILINKATÁ plodiska i nyní a chci v nich stále 4 – 5 plástů letního DLOUVĚKÉHO PLODU !!! Chci, aby se v plodišti plně kladlo a toto kladení nebylo omezováno přílivem a ukládáním zásob na zimu. Ba naopak tímto přílivem bylo stimulováno s dostatkem místa pro kladení.  Což při nasazení těchto medníků je. Mateří mřížka je tam pak proto, že nechci, aby se matka „klopotila“ s kladením na malých plástech !!! a hlavně také proto, že tento nízký nástavek půjde koncem srpna pěkně dolů pod ten vysoký a bude přenesen včelami opět nahoru a před fumigacemi bude odvezen domů do chlaďáku.
 • e) Na výkluz dám medníky následujícího včelstva a zakryji střechou ještě dalšího včelstva obr. 31 atd. Atd. Atd.
 • f) Po dvou dnech si přijedu pro medníkové nástavky umístěné nad výkluzy a zakrmím cca 3 – 4 kg invertu či cukerného roztoku.
 • g) Dále pak v intervalu 7 až 10 dnů pokrmuji 2 – 4 kg invertu (2-3 kg cukru) až do konce září, kdy provedu podzimní prohlídku, sesumarizuji včelstvo a dokrmím. O ní viz. předchozí kapitola.


Když varroáza není zvládlá v létě, tak ji na podzim už nezdoláme. Jen zazimujete zavirované žebráky, jimž prý zdraví podlomily inverty, postřiky, sousedi, bazénová chemie, nedostatek pylu a hlavně ty vosy !!!!! apod…     Ach jak ubohé a irelevantní základní myšlenky a vysvětlení naší nedostatečné péče...

3) Provedu výměnu matky prostřednictvím oddělku.

Obr. 38
Obr. 38
Obr. 37
Obr. 37

 A to tak, že při posledním medobraní a vkládání výkluzů zabiji starou matku, špatně kladoucí matku apod… Po dvou dnech si odvezu medníkové nástavky (viz. předešlé odstavce) - nenakrmím a pak po 2 až  MAX. 9 dnech od zabití matky (určitě víte proč …) dovezu pěkný oddělek, který po vyjmutí všech starých plodových plástů s mnoha nouzovými matečníky, vložím do úlu a pokrmím malou dávkou. Ty vyjmuté plásty putují opět do vařáku. Ideální termín je sedmý osmý den….
Oddělek má v sobě de fakto jeden starší plást a zbylé plásty jsou v mém případě vystavěné mezistěny, takže i obměna díla proběhne. Vždyť víte, že já oddělky z mnoha zootechnických důvodů rozšiřuji pouze mezistěnami. Ano – mají pomalejší rozvoj než, kdybych jim dával souše, ale mě to nevadí a těm co je u mne v těchto dnech kupují také ne, neboť jsou ty první oddělky nacpané až po stěny svými včelami  …

Přeji vám všem příjemné prožití dovolených, které nám větším „hobby“ včelařům začínají po shození posledního medníku tj. v sprnu. Můj tzv. mezní termín pro stažení všech medníků je 10. srpen …  K dnešnímu dni tj. 23. červenci 2018 , kdy dopisuji po dvou dnech tento článek nám zbývá vytočit = dát výkluzy a dovézt domů už jen 130 včelstev, což v tomto týdnu do 27.7. určitě zvládneme. Z toho se bude cca 30 ještě přemetat na mezistěny. Tedy letos končíme o cca 14 dní dříve, což není až tak špatný výsledek, ale mohlo být už hotovo, kdyby ta únava z tohoto rychlého včelařského roku nebyla tak veliká...

Naše prodejna vám bude k dispozici během celých prázdnin dle otevírací doby. Žádnou celozávodní dovolenou nemáme a pěkně se prostřídáváme.

 

Tak ještě jednou děkuji za přečtení a těším se s mnohými z vás na viděnou v září či na jiných přednáškách, kam mne zvete…

Miroslav Sedláček = Včelařství Sedláček = Více medu z Vašeho medometu

E-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.