Opět vás všechny zdravím z velmi zvláštního jaroléta. Času je přece jen málo - opravdu málo, ale dnes večer mi zbylo přece jen z první opravdu volné neděle trochu času a tak píši pro vás.
Prvně - voda na koupání v rybníku v Pístovicích u Vyškova je teplá jako káva a bylo to tam dnes fajn.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Dále pak nám zbývá ještě pár doslova desítek nástavků převážně řepkového medu a bude první točení hotové... tedy posbíráné jsme měli medníky v termínu od 8. do 24. května. Zítra dotočíme, vypustíme onen veliký čeřič a začneme vytáčet akát. Nebude letos krásně čistý, ale je ho nakonec vcelku dost. Včelstva od dokvetlých polí řepky a akátu jsme přemístili zejména na hořčice obr. 1 a k jeteli inkarnátu. Medování zaručené není a záleží moc na půdě a vodě !!!  Ale přece jen se na těchto plodinách živí a mají dostatek pylu. I ten se dá koneckonců také sbírat.

Co jsem však v onen poslední den vytáčení řepky začal je larvení obr. 2. Ano - já vše dělám postupně. Napřed vytočím řepku a posbírám akátové nástavky domů do skladu a pak je fáze larvení a tvroby oddělků v souladu s dalšími snůškami. Když vidím, že snůška jde nebo, že lípa má letos nasazeno nejlépe za posledních deset let, tak se do tvorby oddělků moc nehrnu a nechávám to klidně až na červen či počátek července.

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

Ale pojďme k onomu larvení - chovu matek. Prvně chovám trubce. Stavební tj. trubčí plásty jsme spolu dávali na kurzu chovu matek počátkem května a některé koncem dubna. A tedy za 40 dní se bude kolem mých stanovišť hemžit moje genetika nejvíce a rojoví trubci už budou dávno chřadnout. Jejich čas je a byl teď. Proto teď nechovám. Pár oddělů už jsem ale pro vás založil. Došlo mi poštou prvních 15 matek a tak jsem udělal prvních 15 oddělků na r. m. 39 x 24 obr. 3. A když je tvořil - uvědomil jsem si do hloubky několik základních myšlenek o chovu a prodeji matek. Prvně jsem si vědomil, že nechápu zcela vůbec jak vůbec mohou včelaři shánět matky a chovat se jak urvaní a utržení.... když stačí matky od někoho objednat a v klidu čekat až dojdou. V den informování o vysílání matek či v den přijetí matek zkrátka rozházím po 2 až 3 plástech = naporcuji - jedno včelstvo do plemenáčů (či do nástavků s použitím rezervních našich stropovíkoden) a po půl dni či jednom dni osiření přidám matku jež mi přišla poštou se 100% přijetím obr. 4. A je to. A až někde akutně matku potřebuji, tak ji přidám nejlépe prostřednictvím oddělku. Neboli mám neustále matky SVOJE po ruce ve svojich oddělcích. A to i po zimě či zjara, kdy v případě nutnosti beru matku z nejslabších pár plemenáčů, ze kterých jsem schválně odebral plod jímž jsem posílil např. včelstva kočující apod. Neboli přátelé nejde a není možné, aby chovatelé matek dodávali vám matky podle toho jak potřebujete a jak o ně zrovna přicházíte. Takhle ten systém dokonalý není !!!

PROTO A Z MNOHA DALŠÍCH DŮVODŮ (např. mám jen dvě ruce a dvě nohy a nemohu učit, včelařit s 800 včelstvy a ještě k tomu chovat matky pro drobný prodej, kde se nerespektuje pořadí objednání, kdy včelaři volají jak a co kdy potřebují a nutně potřebují apod.) JSEM SE ROZHODL, ŽE NEBUDU MATKY V KLÍCKÁCH PRODÁVAT, ALE JEN V ODDĚLCÍCH A VČELSTVECH TJ. MIMO MEDOVOU SEZÓNU. Což je zjara a nebo v létě v červenci a srpnu, kdy se jedná o tak nádherné nadupané oddělky jež stačí jen dokrmit a zazimovat či jimi vyměnit matky špatné. Prodávat matky ve "velkém" zatím není v mých silách.

Obr. 5
Obr. 5

Jinak optimalizovaná včelstva vypadají v plodišti asi takto obr. 5. Čím více jich v klidové komoře visí - tím lépe. Plodiště mám stále na 4 až max 5 plodových plástech Jumbo či Sedláček a zejména v bezsnůškovém období je krásně vidět, že v takto optimalizovaných včelstvech ubývá méně - daleko méně než ve včelstvech klasických nástavkových. V letošních roce jsem krom dvou stanovišť, kde jsem  optimalizování provedl chybně do plodisk vůůůbecc nechodil. Nebylo potřeba ! Rojení absolutně v pohodě až na 7 včelstev, kde nejdpostatnějším vyníkem vyrojení byla genetika kraňky. Ale tyto linie jsou již na "seznamu" a od letoška je ve svých včelách mít nebudu ! Vše ostatní jsme si o chovu povídali na kurzu chovu matek.

Závěrem děkuji všem praktikantům, jež se u mne zúčastnili praxe a i těm jež se zúčastní. Již se vás letos vystřídalo šest a jste takovými apoštoly, jež zažili na vlastní oči to, čemu 97% včelařů absolutně nevěří. Neboli nad těmi bestarostnými pěti až osmiplodovými plodišti se nalézá 20 i 30 ale i 40 kg medu a včera jsme začali další kolo vytáčení tzv. květových smíšených medů. Medovice zatím nevím, že by někde šla a váha za poslední týden popolezla již s kvetoucí lípou širokolistou o 2 až 5 kg. Když nám před rozkěvětem lípy malolisté naprší - bude z ní pěkná snůška.

Přeji vám krásné matečníky, plné medníky a hlavně mít to štěstí vše stíhat.

Váš Miroslav Sedláček