V týdnu od 17. do 20. dubna jsme s praktikantem Pavlem nasadil přes šest set medníků k zakomorovaným včelstvům. Někde jsem byl včas - někde i trošku později. Na pondělí a úterý 23. a 24. dubna mi zbývají stanoviště přes 450 m.n.m.  Ale přednášení a vystavování na Tech agru a poté kurzy byly prioritou. Vám jsem ale napsal již 14. dubna že je dobré tam medníky přidat jak k optimalizovaným tak i normálním včelstvům. Při víkendových přednáškách v Jaroměři a Liberci jsem se setkal s mnohými z vás, kteří jste mi dali za pravdu, učinili tak a sdělovali mi první kilogramy medu ve včasně přidaných mednících.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Dále jste měli další tzv. přídané dotazy k metodice optimalizovaného plodiště. A to zejména: Co udělat, když najdete matku klást za přepážkou a zda je to problém či veliká chyba apod?

Takže odpověď je jednoduchá: stává se to za zejména teplého jara (což letos je) a nebo když dojdu rozšířit později než matka uznala za vhodné. Obojí se mi stává  a nafotil jsem Vám onu situaci.

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

Například toto včelstvo porostlo rychleji a vedle plástů vystavělo trubčinu obr. 1. Ta lákala matku natolik, že zakladla ze tří rámků ponechaných za komorovací přepážkou dva jak vidíte na obr. 2. A to už před doslova týdnem - podle stáří plodu. Ale ničemu to nevadí !!! Pokud se jedná o tzv. užitečný plod - což vidíme že tomu tak je, tak tyto plásty přeložím OBA NARÁZ do prostoru zakomorovaného a tedy jej rozšířím o dva plásty naráz obr. 3. Ale maximálně na oněch 5 plástů Sedláčkovi míry -  39 x 34,7 cm. Šestý plást ometu obr. 4. Kdybych našel užitečně zakladené všechny tři plásty za přepážkou - tak bych do zakomorovaného prostoru dal JEN DVA a ten jeden bych dal dalšímu včelstvu, které je slabší apod. Nu a teď za krásné snůšky samozřejmě  vedle přepážky již rezervní zásobní plást nenechávám obr. 5. Nehledě na to, že jsem s oněmi dvěma užitečně zakladenými plásty dal do zakomorovaného prostoru dva polozásobní plásty = jeden plást zásobní - a tím jsem de fakto optimalizovaný prostor rozšířil o jeden zásobní plást, což je v souladu s metodikou. Jen jsem navíc dal jeden plást plodový (na dvou půlplástech) a to také není v rozporu s metodikou.

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

Nu a zbývá jen položit mřížku obr. 6 a posadit medník SOUŠÍ, položit igelit, zakrýt víkem a doplnit plechovou střechou. Čímž se dostaví první úsměv obr. 7.
Závěrem ale sděluji, co všichni znalí včelaři vědí: Nemáme v úlech létavky, právě v tomto týdnu odešla zimní generace a nová jarní ještě není tak početná ! A tedy jarní snůška je díky bouřlivému jaru velmi ohrožena. Řepka v nížínách je v plném květu a ve zbytku republiky až do nadmořské výšky 450 m.n.m. de fakto nakvétá společně s kvetoucími javory a třešněmi. Toto jaro včelám a medové snůšce nepřeje. Nicméně nic není rozhodnuto. Stačí krásné dva dny deš'tů a ochlazení a situace se může změnit z týdne na týden.

Každopádně nasezuji medníky poklidným přidáváním souší - což včelstva v jakémkoliv rozpoložení nikterak neohrožuje a kdo je připraven - není tolik ohoržen a hrozí mu plné medníky více než těm co je tam vůbec nemají.

Obr. 8
Obr. 8
Obr. 7
Obr. 7

Některým velmi silným včelstvům v dobré vlhké lokalitě dávám medníky hned dva. Nu dostanu se sem zase až za deset čtrnáct dní a ... to nevím co nastane obr. 8.

A na závěr ještě nasazuji medníky vyzimovaným plemenáčům - mladým včelstvům, jež z plemenáče jdou do úlu rovnou s medníkem obr. 9. Jsou na 3 plástech optimalizovaných - dostávají čtvrtý a pro jistotu vedle přepážky těmto včelstvům ponechávám zásobní plást - co kdyby. Ale tato včelstva také nosí med !!! Ono to optimalizované plodiště funguje zkrátka jinak - lépe. Vy co navštěvujete kurzy - tak těm dobrým langstrothům (v rohu účka na zahradě) musím v tomto týdnu dodat další nástavek medníkový !! A na večer vám doporučuji pročíst článek v Moderním včelaři od př. Vladimíra Ptáčka. Je plný zajímavých i trošku kontroverzních názorů a fakt. Budeme se tímto článkem podrobně zabývat v zářijovém speciálním kurzu - již se můžete hlásit !!!  Ale už teď z něj (z toho článku) sděluji, že veliký úl je potřeba a nemusí to být veliké plodiště a mohou to být veliké medníky !!!

Obr. 9
Obr. 9

Proto se rozjíždím po dnešním napsání této rubriky na další přidávání medníků - ideálně soušemi. Přitom zkontroluji optimalizovaná plodiska - vyjmu přebytečné zásobní plásty z klidového prostoru za přepážkou (případně dorozšířím podle kladení matek na maximum optimalizovaná plodiska což je 5 až maaaaxiiiimálně = ojediněle 6 plástů Sedláčka nebo Jumba - ostatní plásty se přepočítávají) a začnu kontrolovat rojovou náladu. Ta ale na sebe s úly, kde chybí létavky nechá ještě chvíli čekat.

Tak se zatím mějte krásně a těším se na květnovém kurzu chovu matek - na kurzu o poezii včelaření.

Váš Miroslav Sedláček