Toto jaro 2018 je pro včely velmi nepříznivé = VČELY MAJÍ VELKÉ ZPOŽDĚNÍ

Už týden dva přemýšlím zda tento článek napsat či nikoliv, ale musím, neboť nadpis, který uvádí tento článek o tom co právě dělám je pravdivý. P3 prohlídka bude mít zpoždění.  Čekal jsem, že budu psát až přímo o nasazování medníků k optimalizovanému plodišti a nebo klasicky provádění P3 prohlídky. Ale teď nebudu, protože to nedělám.

Včely jsou vyčerpané dvojím začátkem plodování v zimě (teď začínají potřetí), které ukončily velmi nízké teploty – mrazy hluboko pod -10 C.

Právě jsem v Polsku ve škole a po cestě jsem navštívil několik včelařů a všichni mluvili stejně:

 • „ Byl jsem ve včelách, bylo už krásně, ale plodu je tam poskrovno – některé s bídou na třech plástech, některé ani to ne.“
 • „ Kamaráde ty mrazy včely vyčerpaly a nechce se jim už.“
 • „ Mám tam několik chlapských dlaní plodu. V únoru tam bylo Míro víc !“
 • „ Květnové matky budou problém. Včely mají zpoždění dva týdny a příroda to dožene. Té stačí týden teplot nad 20 C a řepka tu (myšleno Frýdek Místek) pokvete opět začátkem května.“
Obr. 2. Tento obrázek mého kolegy ukazuje krásně, že otevřený plod je teplejší než zavíčkovaný.
Obr. 2. Tento obrázek mého kolegy ukazuje krásně, že otevřený plod je teplejší než zavíčkovaný.
1. Oddělek 39 x 24 podněcovaný bílkovinným těstem a apifondou
1. Oddělek 39 x 24 podněcovaný bílkovinným těstem a apifondou

A kde je tedy opravdová příčina? Cituji z mých kurzů a učebních materiálů, jež mám z polské školy. Ta prvotní příčina současných malých rozloh plodu je zcela jednoduchá : bílkovinná rezerva v tukových tělíscích byla vyčerpána v onom několikerém neefektivním zimním plodování a teď nedochází k plnohodnotnému krmení matky mateří kašičkou. Toto krmení mateří kašičkou eliminuje či naopak podporuje kladení matky nejvíce. (pozn. jen zlehka dodávám, že včely nejsou během zimního období schopny trávit pyl!) Daleko více než velikost a početnost zimního chomáče hraje roli stav tukových tělísek s nimiž šly dělnice do zimy. (pozn. Toto mi už několik let v souvislosti s předjarním rozvojem vrtalo v hlavě). Situaci samozřejmě změní přínos pylu, ale než přinesný pyl zfermentuje, je stráven a přebudován v bílkoviny včelí – přece jen to pár dní trvá. Uvědomme si, že na mnohých místech naší vlasti proběhla teprve minulý týden první řádná pylová snůška a také, že na spoustě míst jihomoravských (kukuřično-pšeničních s pouze s remízky) plání pořádně pyl včely ještě neviděly. Zopakováno z druhé strany: množství a kvalita dlouhověkých včel hraje důležitou roli v předjarním a v některých letech i jarním rozvoji.

Obr. 4. - 24. dubna 2018 jsem přednášel v Rakousku u Linze a den poté jsem názorně ukazoval komorování u včelaře, jež mne pozval. Jedná se samozřejmě o tenkostěnné dřevěné úly, atd…
Obr. 4. - 24. dubna 2018 jsem přednášel v Rakousku u Linze a den poté jsem názorně ukazoval komorování u včelaře, jež mne pozval. Jedná se samozřejmě o tenkostěnné dřevěné úly, atd…
Obr 3. - Ukázka včelstva s ideálním zatepleným stropo-víko-dnem a dodatečným zateplením plechovou střechou s 3 cm tvrzeného šedého polystyrenu.
Obr 3. - Ukázka včelstva s ideálním zatepleným stropo-víko-dnem a dodatečným zateplením plechovou střechou s 3 cm tvrzeného šedého polystyrenu.

Dalším faktorem ovlivňujícím předjarní a jarní plodování je kromě počasí i zateplení. Již v minulém článku Co právě dělám máte fotku dvojtě zateplených plemenáčů a funguje to. Tedy je to znát. V nezateplených úlech musí zateplení nahradit masa včel – a je dobře tomu kdo ji tam má a nebo pomoc prostřednictvím komorovacích přepážek – ideálně zateplených. Zateplené a zakomorované úly jsou na tom s plodováním v mrazech lépe.

Dalším faktorem je pylová snůška a asi není co k tomu dodat.

A v neposlední řadě je to zdravotní stav vyzimovaných včelstev – přesněji řečeno o kolik škůdci a použitá chemie zkrátily život zimujících včel a kolik jich tedy a kdy se z úlu ztratí. Někdy i všechny – což je jasné, ale mnohdy 10 až 20% či více a zbytek to přestane zvládat, začne větší spotřeba na jednoho jedince a pokálení je tu hned. Přitom to nemá žádnou souvislost s nosemou, byť ji tam nakonec mikroskopisky nalezneme. Ta však nebyla příčinou ...

Jeden účastník mých kurzů mi napsal:

„Tak si každý rok říkám, že mě nic nepřekvapí.... Tento rok je opět zajímavý možná otřesný..
Běhám kolem včel jak na oddělení ARO...
 V současné době mám oddělky v plemenáčí i v úlech zakomorované tak na 3-4 rámcích. Plocha plodu tak velikosti dlaně - to zas bude sezona... Co s tím? nic jen čekat...
Včely skoro bez zásob - jen krmím a krmím a utepluju.
Ve velkych úlech mam včely na 5 ramcích (pozn. Rozumějme langstroth Jumbo 44,8 x 28,5 cm a jedná se o sezení včel nikoliv rozlohu plodu !!!!) - teoreticky týden dva a může jít nástavek. U oddělků si to můžu nechat zdát… (pozn. Tedy za jeden až dva týdny nastane u třetiny včelstev čas P3 prohlídky = rozšíření o jeden nástavek souší !!!  Vloni to bylo jak mi psal dokonce jeden kněz 3. dubna !!! A toto jen potvrzuje spousta oslovených včelařů, kteří uvádí zpoždění v letošním roce cca dva týdny. )
Zkrmeno mám tak 1-2 placky kvasnicového testa - asi tak 1 kg apifondy.
A to se bavím s okolními včelaři - a někteří v nich ještě nebyli!!! Vsak je to dobré... klasika... Tak to pak vymetou.
Ztráty mám tak do 10%.
Připadám si jak kdybych včelařil první týden v živote...“

Ono zpoždění berme jako jakousi první indícii. Klidně se může v první dekádě května příjemně ochladit a příroda se zpozdí a bude vše ok. Ale bohužel zkušenosti jsou vesměs jiné a z dlouhodobého hlediska jasně se zhoršující, kdy kvetení řepky je čín dál dříve a předjarních dnů jako by ubývá.

Obr. 6 - A některým 2.4.2016 taktéž v 450 m.n.m. už dávno chyběl nasazený medník jak vidíte na tomto obrázku.
Obr. 6 - A některým 2.4.2016 taktéž v 450 m.n.m. už dávno chyběl nasazený medník jak vidíte na tomto obrázku.
Obr 5. 2. dubna 2016 běžně v 450 m.n.m. vypadala včelstva jak vidíte na tomto obrázku.
Obr 5. - 2. dubna 2016 běžně v 450 m.n.m. vypadala včelstva jak vidíte na tomto obrázku.

Tento kurzista včelaří na Uhersko-hradišťsku. A z uvedených poznámek krásně vyplývá proč píši tak málo. Ono se toho za poslední tři týdny nic moc ve včelách nezměnilo a ještě týden nezmění. Včely mají zpoždění, výdej vyzimovaných včelstev v snůškové síle bude opožděn a termín stále nejsem schopen sdělit týdny dopředu. Byť je zase zapotřebí si uvědomit, že PŘIJDE ZA PÁR TÝDNŮ PÁR DNŮ, KDY VČELSTVA NESKUTEČNĚ POSKOČÍ V SÍLE. Tyto dny předpovídat je pak úplně nemožné. Je to totiž závislé ještě na jedné dosti zásadní věci a tou je : odchod zimní generace.  A ten se podle mne odehraje dosti brzo, neboť zimní generace si s mrazy a plodováním užila své. Ale to se uvidí.

A co si přát? Počasí hodně zamračené, deště, málo slunce (to táhne řepkové poupata vzhůru) a teploty maximální nepřesahující 15 C, aby příroda nezačala běžet mílovými kroky a zpoždění včelstev se ještě neprohloubilo. A naopak další mrazivý týden také není vítán.

V současném čase tedy:

 • sem tam rozšiřuji o plást optimalizované plodiště. O plást zásobní. Vedle zakomorované části mám minimálně dva až tři plásty se zázobami nebo i bez nich. Neboť kdyby náhodou přišla nějaká malá snůška z vrb či čehokoliv, tak aby to měly oněch pár dní kam dávat.
 • ukončil jsem v polohách pod 400 m.n.m. podávání těst Vyjma třebas plemenáčů 39x24, které mají obecně zjara vždy problém se zásobami, neboť se na 6 plástů 39x24 těžko vejdou na zimu včely i dostatek zásob.
 • podněcuji převážně již roztokem – velmi slabým, aby byl atraktivní tak akorát pro domácí včely a nevznikala loupež. Stačí 13 kg cukru na 25 litrovou hliníkovou konev … i méně. Což je roztok slabší než 1 ku 1.
 • zcela ojediněle nasadím medník k optimalizovanému plodišti. Mám jich nasazeno šest a to ve voze, kde dochází k zalétávání ke krajním úlů od směru převážného letu včel. Budu ukazovat na kurzu a mám připraveno pár zcela čerstvých fotografií, kdy a jak a za jakých podmínek.
 • po proletech jsem instaloval ony uteplovací podložky na stavební uzávěry. Viz. Fota v minulém Co právě dělám. Nejlépe se na jaře daří včelstvům s nízkým stropo-víko-dnem.
 • připravuji se s celou firmou na výstavu Tech Agro – pavilon C – první patro, kde mne najdete od neděle do úterka  s nádhernou výstavou včelařských potřeb a příslušenství.

 

Srdečně vás zvu a přeji i letos Více medu z Vašeho medometu, byť je asi jasné, že toho jarního bude asi méně.
Miroslav Sedláček