Pro Ty z vás co jste byli na kurzu to bude opakování a vzpomínání na doufám nádherně prožitý poučný den. Pro mne to byly opravdu náročné dny, ale věřím, že jsem naplnil či dokonce předčil vaše očekávání.  Takže co od pátku 2. března 2018 dělám ve včelách ? Provádím s velikým datumovým zpožděním uteplovací P2 prohlídku. Běžné roky utepluji v únoru, ale letos by to byla negativní činnost podorovat v třeskutých mrazech plodování, jež probíhá především na úkor tukového tělíska ...

Ukázka na včelnici
Ukázka na včelnici
Ukázka na včelnici
Ukázka na včelnici

A proč už tak brzo zase namítne někdo jiný? Vždyť úly ještě v sobotu byly zmrzlé ? Ano byly, ale jak stovky - podotýkám přes dvě stovky včelařů vidělo, klade se a to tak, že hodně. Den se prodlužuje, ptáci zpívají a včely kladou a ono to tak zkrátka v polohách kolem 200 m.n.m. bývá. Většinou opravdu do 10. března vždy zatepluji polohy do 300 m.n.m. Ty výše položená stanoviště samozřejmě později, ale už zas o toliko ne a podle počasí.... tedy jakmile se včely "otevřou" a kladou.
A teď ke kladení: klade cca 50 až 80% včelstev. Nekladou většinou ta slabší a ta co se drží v totálně semknutém zimním chomáči. Hodně hraje roli orientace úlu, počet slunných dnů apod. Důležité je pak, že jsme teď nalézali  u cca 50 % včelstev i vybíhající plod, jež tam byl - opravdu BYL - v oněch velikých mrazech. Tedy namnožení varroázy v tomto roce předpokládám veliké a předpokládám to i na základě špatných výsledků už tak "zkreslených" zimní měli. A když i zkreslené výsledky vycházejí hůře jako vloni, tak situace opravdu může být velmi vážná. A nevím o tom jen já, ale i včelaři na severní Moravě a proto zorganizovali přednášku, jež se uskuteční v Dolních Životicích dne 18. března - v neděli odpoledne v sále Obecního domu. Srdečně vás pozívám na tuto přednášku o Varroáze ať jste již odkudkoliv. Určitě některé poznatky budete letos asi potřebovat více než v jiných letech.

Pohledy do včelstev
Pohledy do včelstev

Ale pojďme zpět k tomu co bylo vidět ve včelstvech. Krom dobíhajícího plodu bylo vidět, že zásoby na obsednutých plástech zejména nižších jak 27,5 cm či u hodně plodujích včelstev nejsou košér a tudíž nebude potřeba žádné veliké prohazování plástů pro kladení. Spíše já osobně preferuji - dodání těsta právě nad tyto vybrané plásty. Byť samozřejmě včely si po předpovídaném víkendovém oteplení budou zásoby snášet z okolních plástů - těsto nad plodem - pod stropem - v teple - sehraje vynikající podněcovací roli.
Tedy tak jako po všechny dny na kurzech na domácím stanovišti provádím na dalších stanovištích:
- zateplení, doteplení úlů ještě jednou plechovou střechou s polystyrenem. Plemenáčům sundám vysokou střechu se stropním krmítkem a nahradím ji nízkou s prostorem pro těsto, které tam hned vždy dám. Nemohu tam jet za týden zva hned znovu a to předpřipravené těsto jim nijak neuškodí. Od letoška budu na plemenáče pro jarní rozvoj dávat ještě navíc takovou plechovou střechu s vysokým přesahem cca 20 cm vystlanou opět 3 cm polystyrenem, takže budou zatepleny 5 cm polystyrenu za použití komorovacích teplých přepážek.
- zároveň dávám kvasnicové těsto či feed bee těm včelstvům, jež se dostala pod strop ... a nebo na vzdálenějších a jižních stanovištích nekompromisně všem a hned. Tzn. raději dopředu.
- pokládám igelitové fólie, neboť já osobně mám vlhko v úle při plodování rád. Igelit také plní krásnou těsnící funkci.
- ruším či odnáším do skladu, kde je to možné stropní krmítka ( zejména ta dřevěná, jež používám ještě na langstrothech). Stropní celoplastová krmítka na úlech "39" Plast ponechávám celý rok, neboť mne nebaví je vozit tam a zpět a nemám je kam uskovat a hlavně pomocí nich budu zanedlouho podněcovat vodou, roztokem apod...
 

Pohledy do včelstev
Pohledy do včelstev

Samozřejmě mám všechna včelstva po zimním zakomorování a tedy již teď "stažena". A to jak se oteplí, tak onen limitovaný prostor budou pak obsedat docela na husto a bude se jim v tomto prostoru daleko lépe plodovat. Ale o tom všem jsme si podrobně povídali podrobně na kurzech a na nich pochopili. A to vysvětlovat po internetu lze stejně obtížné až nemožné jako učit jezdit v autě, operovat slepák či řídit letadlo.
A zda už i u vás je toho všeho zapotřebí samozřejmě nevím přesně. Nevím v jakém stavu - zejména plodovém - jsou vaše včelstva. Není však nic jednoduššího než se do nich podívat. Problídky i kolem 0 C jsou bezproblémové a více užitečné než pozdě provedené. Stačí odebrat jeden dva neobasezené plásty ven a v prostřed hnízda rozpěrákem pootevřít uličku a nakouknout. Mnohdy není zapotřebí ani vyjímat plást. A když budou včelstva z tvrdém zimním sezení - není potřeba je prohlížet a je dobré je nechat dále spát.
A možná opravdu někdo i tak namítne, že je ještě brzy. Tak s jeho odpovědí nemám problém. Já však při svém počtu včelstev nemohu vše učinit právě a přesně v den, kdy je to potřeba, ale spoustu zákroků dělám dopředu. Ano - možná 50% včelstev ještě do soboty, kdy se má oteplit na těsto ani nesáhne. Ale já pak v sobotu nestihnu zateplit např. 400 včelstev za den dva v nižších polohách. Proto vše dopředu je pro mne lepší.
Závěrem přikládám pár fotografií z kurzu, na kterých sami vidíte aplikaci těsta, položení igelitů, zateplení vnitřním víkem a na něm i plechovou střechou s 3 cm polystyrenem, dále pak pěkně probuzené včelstvo mezi komorovacími přepážkami a hlavně pak ke konci posledních několik fotek ukazuje provezení tzv. zimního optimalizování na obsednutý prostor a rovnou podání těsta atd... Počasí nám přálo, neboť po všechny dny mrzlo a včelky byli tím pádem milé a přívětivé. 

Fotkám nepřiřazuji popisky a zařazuji je všechny i do fotogalerie s názvem Uteplovací prohlídka P2 na březnovém kurzu 2018.


 
S úctou Miroslav Sedláček