Po mrazech třeskutých se od 3. března 2018 začalo oteplovat. Na včelstva mělo oteplení úžasný vliv, neboť přišlo později (slunce bylo „výš“) a zároveň bylo hodně slunných dnů a ve včelstvech z cca 50% plod byl i v třeskutých mrazech – tedy po nich dobíhal, což jsme na březnových kurzech viděli na vlastní oči.

Pro Ty z vás co jste byli na kurzu to bude opakování a vzpomínání na doufám nádherně prožitý poučný den. Pro mne to byly opravdu náročné dny, ale věřím, že jsem naplnil či dokonce předčil vaše očekávání.  Takže co od pátku 2. března 2018 dělám ve včelách ? Provádím s velikým datumovým zpožděním uteplovací P2 prohlídku. Běžné roky utepluji v únoru, ale letos by to byla negativní činnost podorovat v třeskutých mrazech plodování, jež probíhá především na úkor tukového tělíska ...

Byť ty oddělky zimované v plastových plemenáčích budou úplně stejně silné jako mnohá kmenová včelstva.... Když jsem dneska 19. ledna 2018 komoroval dvě stanoviště hodně jsem si právě uvědomoval jaktože ty oddělky takto krásně pojednou... Jednak jim velmi pomůže rozvoj a vůbec celoroční včelaření metodikou optimalizovaného plodiště a jednat tam bude sehrávat důležitou roli ona bezplodá pauza, která včely občerstvuje... Viz. přednáška a kniha v polštině pana Chmary v Polsku, jehož přednášku jsem viděl a slyšel loni na jaře v polské Toruni, kde jsem také přednášel. Budeme se o tom bavit na únorovém kurzu při odpoledni o varroáze.

Prolet 2018
Prolet 2018

Zdravím vás z prostor Mendelovi univerzity, kde se účastním semináře o VMS a zasílám fotografii z proletu, jež na stanovištích východně od Bučovic je. Nádhera. Fotografii mi poslal Pavel, jež mi bude v letošním roce pomáhat ve včelařském provozu. Nu tento prolet je prvním předpokladem brzského začátku plodování a tedy první předpoklad vyšší varroázy v letním a podzimním období tohoto roku.

Hlavní  práce na včelnicích jsou hotovy, je čas vyrazit na cesty za poznáním nebo předáváním zkušeností

Podkategorie