Zdravím vás všechny po delší více jak měsíční pomlce, ale opravdu bylo moc a moc práce. Včera při sčítání „lidu včelího“ jsme s Míšou zjistili, že máme cca 1000 kladoucích matek ve včelstvech a oddělcích. Máme tedy za sebou pěkný kus práce. Něco se ještě prodá – KDO MÁ JEŠTĚ ZÁJEM O ODDĚLKY, TAK PIŠTE e-mail (podrobné info je na webu www.vcelarstvisedlacek.cz), ale hlavně kolem 200 oddělků či matek z oddělků (tím oddělek bude spojen s druhým) půjde na výměnu matek do kmenových včelstev. A to jak formou spojení tak formou přemetání na mezistěny. Takže cílový stav zazimování 800 včelstev bude splněn.

 Zdravím vás na počátku června. Je těch informací na sdělení tolik, že je absolutně nestíhám psát do článků na webu, ale dělám si - vám poznámky do tezí kurzu, který proběhne v červnu – srdečně vás na něj zvu … Koná se po čtyři dny stejný program, takže využijte. Probereme co nás trápí a hlavně co nás trápit může, což je varroáza a krmení. S tím souvisí klíckování matek, vznik dlouhověkých včel, tuková tělíska, pyl, atd… Bude plno fotek a hlavně odpoledne praxe na firemní zahradě přeplněné oddělky, různými typy úlů, typy krmítek, typy podněcování atd… Varroáza, kterou mi opravdu hlásíte z celé republiky pak bude hlavním tématem a právě vyráběné izolátory budou prvně v provozu a k vidění na kurzu. Také už máme na prodejně dostatek stropovíkoden s třemi výlety pro tvorbu oddělků do nástavku. A mnoho dalšího. Těším se na vás. A teď pojďme k současnému dění.

Po dvou a něco týdnech vás zdravím. Byl to opravdu frmol. Jak všichni víte, tak počasí přálo a dokonce to i trochu medovalo v některých dnech i kolem 3 kg za den. Není to jako za starých časů za dostatku vláhy běžných 4 až 6 kg denně.

Tak v pondělí jsem s úsměvem na líci dopozpřidával první medníky obr. 1 na třech stanovištích se sluníčkem  a tentokráte už nahoře bez – jak bývá u mne po celou sezónu běžné i se všemi oněmi pomlouvanými křížencemi. Je mi pořád smutno, když čtu od lidí, kteří to nezkusili ty pomluvy opisované z knih časů dávno minulých. Na květnovém kurzu chovu matek si probereme, že ani není podstatné jak se která matka jmenuje na lístečku, ale jaká doopravdy je. A o tom nejvíce rozhoduje chovatel té matky nikoliv ten lísteček se jménem. Nu a aby šla práce více od ruky, tak jsem byl s Pavlíkem obr. 2. A dnes tj. v úterý už vám Pavlík rozváží zboží a já včelařím s druhým letošním praktikantem. Ale pojďme k uzavření tzv. třetí fáze letošního včelaření.

    Zdravím vás po návratu z  velmi  zdařilé včelařské výstavy v Ostravě. Byly to pro mne nádherné dva dny plné rozhovorů a pohody. Opravdu. Pohoda byla nití táhnoucí se celou výstavou. Jak organizátoři, tak i vy včelaři = návštěvníci jste byli skvělí. Děkuji vám všem a těším se za rok na viděnou na Tech–agru v Brně nebo opět v Ostravě. To záleží nejen na jednáních mezi panem Lingerem z Brna a panem Sciskalou, ale i na dalších okolnostech. Každopádně dvě velké jarní výstavy nejsou v silách jak vystavovatelů tak i včelařů – návštěvníků … nejen můj názor.

Podkategorie