Od posledního článku uplynul měsíc jako voda a já se po podzimním shonu dostal k psaní až dnes. Pár – ale jen opravdu pár z vás – po přečtení zkonstatuje, že píši již pozdě, neboť už není možné vykonat to o čem píši. Ano – máte pravdu. Ale jste to z 88% procent vy, jež jste se zúčastnili listopadového kurzu – POCHOPILI JSTE PODSTATU TLUMENÍ VARROÁZY a potvrdíte níže popsané a nutnost změny v přístupu k podzimnímu léčení.  ...

Zdravím Vás po návratu ze slunné severní Itálie, kde vrcholky Alp mají krásné sněhové útesy a pod nimi v 25 C se ve včelařských provozech dotáčí poslední medovicový med. Od úterka do neděle jsem navštívil cca 8 včelařských provozů, prodejen, výrobců a vyslechl několik desítek hodin přednášek, ukázek a popisů metodik se skupinou německých, rakouských a švýcarských včelařů. Bylo nás 48 dohromady a mezi námi i předseda rakouských profesionálních včelařů Stefan Mandel, jež má okolo Vídně okolo 10 tisíc včelstev. Bylo to pro mne již takové opakování. Na polovině farem jsem byl již před 4 roky a tak jsem mohl porovnávat, sledovat vývoj a vypichovat si „špeky“ a urovnat si svoje myšlenky a představy co a jak dál. Většina farem se snaží být BIO a tak i podle toho včelstva ošetřují.

Tak tentokráte se musím hluboce omluvit, že jsem celý srpen nenapsal další článek na tento web, ale únava byla veliká a práce opravdu mnoho.

Velmi vás všechny po třech týdnech pauzy v psaní zdravím a věřím, že již vám zbývá k poslednímu medobraní jen pár včelstev či ideálně žádná a už řádně pomalinku pokrmujete a varroázu máte pod kontrolou ať pevnými nosiči nebo polivy a nebo organickými kyselinami. Z dotazů, které mi sem tam píšete či voláte ale cítím, že bych měl ještě jednou a podrobněji popsat: JAK zazimovat včelstva s optimalizovanými plodisky ?

xxJak jsem avizoval v minulých posledních dovětcích k článku o praxi na naší firmě – začínám zazimovávat. To, že se píše konec června je sice pravda, ale druhou pravdou je, že slunečnice na prvním stanovišti již dokvete do týdne a na tom druhém do dvou. Také je pravdou, že lípa malolistá v lese tímto časem kolem 30. června v normálních rocích začíná kvést a ona je již deset dní odvetlá !!!  Tedy příroda se nachází v čase okolo 10. až 20. července a to je u mne běžný čas pro započetí zazimovávání.

Podkategorie