Zdravím Vás opět v pondělním ránu. Je chladnější ráno, máme po firemním rozdílení a já čekám na příjezd slovenského praktikanta - opět účastníka kurzů. Je tedy čas napsat pár vět co dělám a hlavně co se chystám dělat.

Opět vás všechny zdravím z velmi zvláštního jaroléta. Času je přece jen málo - opravdu málo, ale dnes večer mi zbylo přece jen z první opravdu volné neděle trochu času a tak píši pro vás.
Prvně - voda na koupání v rybníku v Pístovicích u Vyškova je teplá jako káva a bylo to tam dnes fajn.

Po trošičku odmlce způsobené časovým zaneprázněním na nádherných kurzech chovu matek a poté celodenními pracemi ve včelách vám přináším další článek. A to díky dnešnímu nočnímu dešti, který zrušil ranní kočování a já mám půl dne na papírování. Článek bude samozřejmě o asi nejveselejší činnosti včelařově: O vytáčení medu a metodickém postupu při použití výkluzů s tím, že medníky putují do včelstva prohlíženého před chvílí.

Nu myslím si, že EPLIS a jeho veřejné zveřejnění pro všechny a zejména včelaře přináší ovoce.
Možná někdo na základě desítek emailů týdně chodí zavírat svá včelstva a hlášení od zemědělců je mu přínosem. Myslím, že tak do 1% a zbytek včelařů je závislý na správné aplikaci a dodržování fyzicky zákona o používání chemických přípravků... Což tak bylo doposud. Jen emaily zcela zbytečné jsou navíc.

V týdnu od 17. do 20. dubna jsme s praktikantem Pavlem nasadil přes šest set medníků k zakomorovaným včelstvům. Někde jsem byl včas - někde i trošku později. Na pondělí a úterý 23. a 24. dubna mi zbývají stanoviště přes 450 m.n.m.  Ale přednášení a vystavování na Tech agru a poté kurzy byly prioritou. Vám jsem ale napsal již 14. dubna že je dobré tam medníky přidat jak k optimalizovaným tak i normálním včelstvům. Při víkendových přednáškách v Jaroměři a Liberci jsem se setkal s mnohými z vás, kteří jste mi dali za pravdu, učinili tak a sdělovali mi první kilogramy medu ve včasně přidaných mednících.

Podkategorie