Po dvou a něco týdnech vás zdravím. Byl to opravdu frmol. Jak všichni víte, tak počasí přálo a dokonce to i trochu medovalo v některých dnech i kolem 3 kg za den. Není to jako za starých časů za dostatku vláhy běžných 4 až 6 kg denně.

Tak v pondělí jsem s úsměvem na líci dopozpřidával první medníky obr. 1 na třech stanovištích se sluníčkem  a tentokráte už nahoře bez – jak bývá u mne po celou sezónu běžné i se všemi oněmi pomlouvanými křížencemi. Je mi pořád smutno, když čtu od lidí, kteří to nezkusili ty pomluvy opisované z knih časů dávno minulých. Na květnovém kurzu chovu matek si probereme, že ani není podstatné jak se která matka jmenuje na lístečku, ale jaká doopravdy je. A o tom nejvíce rozhoduje chovatel té matky nikoliv ten lísteček se jménem. Nu a aby šla práce více od ruky, tak jsem byl s Pavlíkem obr. 2. A dnes tj. v úterý už vám Pavlík rozváží zboží a já včelařím s druhým letošním praktikantem. Ale pojďme k uzavření tzv. třetí fáze letošního včelaření.

    Zdravím vás po návratu z  velmi  zdařilé včelařské výstavy v Ostravě. Byly to pro mne nádherné dva dny plné rozhovorů a pohody. Opravdu. Pohoda byla nití táhnoucí se celou výstavou. Jak organizátoři, tak i vy včelaři = návštěvníci jste byli skvělí. Děkuji vám všem a těším se za rok na viděnou na Tech–agru v Brně nebo opět v Ostravě. To záleží nejen na jednáních mezi panem Lingerem z Brna a panem Sciskalou, ale i na dalších okolnostech. Každopádně dvě velké jarní výstavy nejsou v silách jak vystavovatelů tak i včelařů – návštěvníků … nejen můj názor.

Zdravím vás všechny po náročných třech dnech kurzů a po nádherné neděli, kdy snad každý v těch včelách byl. Nejkrásnější telefonická hláška z neděle je od jednoho z vás (z Vysočiny) a zněla: Pane Sedláčku, kurz super, já to dnes (tj.neděle 17.března) nevydržel a šel do nich. Dle minulého kurzu jsem  část včelstev zakomoroval a předpokládal, že to bude lepší. Ale ono to není lepší. Ono je to KUR... -ky lepší.  A promiňte, že jsem sprostý, ale to jinak nejde vyjádřit, když polovina včelstev má už plné – úplně plné 3 plásty plodu Vaši rámkové míry a do týdne jim budu rozšiřovat optimalizovaná plodiště o plást. Takový plodový skok jsem ještě nikdy neviděl.

Nedá mi to, abych se s vámi nepodělil o velmi mnoho zajímavých poznatků, které cítím, že by vám mohly pomoci v nastávajících třech dnech oteplení. Možná to budou poslední teplé dny března – a já osobně bych tomu byl rád. Včely mají stále předstih před přírodou a pokud nastane od soboty ochlazení jaké zatím předpovídají naši meteorologové, tak jej neztratí. Pyl sbírají de fakto jen z lísky, jíva ještě nerozkvetla. A na včelstva v optimalizovaných plodištích bude toto mírné ochlazení mít spíše blahodárný vliv a vůbec se o ně neobávám.

Podkategorie