Dobrý deň tak včera som mal kontrolu OP po 2-3 týždňoch áno bola to veľmi dlhá doba no nedalo sa skôr. Včelstva som mal zúžene na 3 rámiky (6 včelstiev ide OP). A musím povedať že ma milo prekvapili.

Takto nejako vyzerá OP u včelstva ktoré zimovalo na 4 uličkách tak do polky ramika 37x30. Samozrejme všetko je pekne zaplodované. Čo ma ale prekvapilo viac je že včelstvo X ktoré bolo silnejšie ma zaplodované takto iba 2 rámiky a 3.je zväčša peľ a med (áno zaviečkovaný tohoročný med bola silná znáška niektoré včelstva nanosili aj cca 7 kg medu spracovaneho nie nektar ).  Ešte jedno včelstvo malo kus viac medu v op ale nebolo to až tak veľa ako toto preto som tomu včelstvu dal mednik na 4 CS rámiky zatiaľ, mam prepážky narobené tak sa hrám. Ale čo zo včelstvom X. Hodiť mu medník tiež alebo sa včely postarajú o peľ a matka to zakladie ? Ďakujem za odpoveď ..

Obr.2
Obr.2
Obr.1
Obr.1

Ke snůšce gratuluji. Tady týden fučelo, že by sa čepisa neudržela na hlavě. Až poslední dva dny byla snůška, ale kilová. 7 kg je i na mne hodně, ale může být. Jen bych to do světa pustil jen, když by mi to ukázala váha úlová.  Nevím odkud píšete. Je dobré do článků uvádět nadmořskou výšku a geografické začlenění ... (Malá Fatra, Podunajská nížina, údolí Váhu u Ružomberoka apod...)
Jinak včelstva velmi obtížně vynášejí z OP pyl. Ten musí dát mimo včelař. Nektar či med či zásoby ... včely vynesou, když musejí. O tom rozhoduje matka !!! Časem se do této informace prokoušeme všichni. Ono i ta metodika je optimalizování na plod tj. na kladení matky tj. na matku. Neboli tvoříme matce takovou kuchyňskou linku, aby "se jí dobře vařilo". Tedy některá žena má vyšší postavu a některá nižší a linku profík jinak naprojektuje. Přitom obě tyto ženy mohou vařit úplně stejně dobrá jídla. Jedna v menší kuchyni, jiná ve větší kuchyni.
Medníky, když je taková snůška bych měl všude. Ono se jimi nic nepokazí, když se tam vlastně nedává žádný plod. Možná troška tepla více unikne, ale převyšuje to negativum utlačování plodiska nektarem. Jinak v horších klimatických podmínkách jsou medníkem zpočátku plásty v klidové komoře...