Děkuji za odpověď, vážím si Vašeho přístupu,
Dnes jsem byl za bratrem na Vysočině, Přibyslavsko, okr. Havl. Brod, cca 480 m.n.m. - 11 včelstev,

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

První polovina včelstev na r.m. 39 x 34,7, zakomorováno, cca 5-6 rámků, asi před měsícem, zatepleno, 3x Apifonda, 1x kvas. těsto, následně dnes zúženo na 4 rámky plocha plodu oboustranně: po 20 (u jedněch 15) dm2
Druhá polovina včelstev na r.m. 39 x 24, nekomorováno, "klasika" ve dvou nástavcích, cca po 8 rámcích nad sebou, 3x Apifonda, 1x kvas. těsto, plocha plodu oboustranně: po 12-16 (u jedněch 20) dm2

Výsledek:
Zakomorovaná včelstva na r.m. 39 x 34,7 mají oproti r.m. 39 x 24 cca o 5 dm2 plodu oboustranně více.
Porovnání oblastí: Nejlepší včelstva na Kroměřížsku mají cca o 6 dm2 plodu oboustranně více.
Na Vysočině jsou včelstva vyrovnanější.
Na závěr mám otázku: jaké rozlohy plodu máte v obdobných nadm. Výškách v současné době Vy, rád bych si tu dynamiku rozvoje a technologie objektivně porovnal.

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

 
Zdravím i já Vás,
včera po příjezdu jsem dělal stanoviště okolo 220 m.n.m. tedy teplé stanoviště. CCa 80% mělo totálně prokladeno 3 plásty tj. 3,5 x 3 = 10 x 3 = 30 dm 2 obr. 1 a všech 80 % včelstev dostalo 4 plást do optimalizovaného prostoru obr. 2 a medníky dostalo cca 60 % včelstev. Tam už jsem de fakto dojel pozdě - chtělo to před odjezdem do Polska. Mnoho včelstev si už dělalo pořádek po svém obr.3 a asi 5 % matek už kladlo za přepážkou. Což jest u teplého průbehu možné a povídali jsme si na kurzu co a jak s tím a i v květnu se o tom zmíním.

Na stanovišti samozřejmě nemám jen super včelstva, ale i včelstva jen na 2 plástech obr. 4. Ale i ta se plně rozkladla tj. měla 3 x 3 = 9 x 2 = 18 dm 2 plodu. Což značí, že jsem jim přidal třetí plást (těm zásobní) obr. 5, ale samozřejmě bez medníku a spíš jim medník udělal v klidovém prostoru.

Ale ta situace je u mne teď všude velmi podobná. Ono při zakomorování se ty nadmořské rozdíly rozmazávají. Eliminuje jej to zateplení komorovacími přepážkami v extrémní blízkosti plodu a tím je to plodování kontinuálnější a lepší zejména u menších včelstev a včelstev ve vyšších nadmořských výškách. V útorok u Liptovského Mikuláše také musela Julka nasadit pár medníků těm nejkrásnějším včelstvům v nadmořské výšce kolem 500 m.n.m. Okolo Bučovic bude teď všude tj. u 50% cca s 30 dm 2 plodu a více... CCa 10 % včelstev už má týden dva čtrtý plást v zakomorovaném prostoru.

Obr. 6
Obr. 6
Obr. 5
Obr. 5

A k obměně díla. Teď je ideální čas pro tolik kritizovanou obměnu díla. Krásně a lehce optimalizované plodiště rozšiřuji mezistěnami obr. 6. A když pak zapojím do práce tzv. sběrné plodové medníky, tak máte 100% obměnu díla za duben hotovou !!!

Kdo má hodně otázek, nechť za dva týdny dorazí na přednášku na Vysočinu do Javůrku. TAM právě rozšiřování probereme podrobně a i obměnu díla.