Meruňky kvetou naplno, začínají plané trnky a ostatní bude co by dup.
Tento týden jsem prováděl OP z plemenáčů. Tam byla zakomorovaná jednou přepážkou vždy na 3 max 4 plástech Lang 44,8 x 28,5. Tato míra mě díky OP vyhovuje a to díky komorovacím přepážkám.
Výsledek? Nebát se to více zmáčknout! Pozoruji u sebe, že kde jsem to zmáčknul více je taky více plodu a kde jsem to nechal méně tak tam mám před přepážkou pylový plást. Tak šup s ním za přepážku a čekám na těch 88% zaplodovaných. Pak tam šoupnu mezistěnu.

Aktuální stav OP včelstev je 2 rámky vyjímečně u oddělků, většina je na 3 rámcích a ty nejšilnější na 4. Pět nemám nikde.
I u kombinvaného jsem to ještě nechal na 4-5 cítím, že je to ještě lepší, vždyť minulý týden byly mrazíky.
Také pozoruji ubytek včel, jednak výměnou zimní generace a jednak ztrátou vlivem chladných větrů a ochlazení počasí.
Již mám nasazené medníky z důvodu jak píšeš na začínám včelařit. Tedy zavčasu, když budou včelky chtít, tak si tam zalezou, když ne tak se stáhnou.
Taky bych doporučil všem začínajícím včelařům, aby chodili do včel z rána, kdy je menší teplota protože krásně uvidí, co včelky potřebují - tedy kolik prostoru obsednou. Také i podle snězeného těsta. Když se jej skoro nedotknou jsou slabší, chce to stáhnout. Když je to vyluxované chce to rozšířit.
Vím take se to ještě učím, optimalizuji teprve druhý rok. Mám teď OP na pulce včelstvech tedy na 60 kusech. A medotika mě připadá jako malá násobilka nebo lehká šachová partie či ping-pong. Zdánlivě jednoduchá. Prostě dodržet těch 88%. Tak, že to příští rok vidím opět na zvetšení počtu OP vs. kombinované.
Jediné negativum zatim vidím, kam s těmi zbytečnými velkými soušemi? Protože jich mám mnoho. A za druhé, kde uschovat to velké množství nízkých nástavků se soušemi? Dá se totiž včelařit na jedné bedně
 
Tak tak nějak to je. Bez chlaďáku v trošku větším včelařit nelze a s těmi velkými plásty je dobré si poradit jak budu povídat v červnu. Tj. nevytvářet je, abych nemusel řešit co s nimi.
Mám radost. Právě jsem se vrátil ze Slovenska - viděl včelstva v Michalovcích i u Ružomberoku.
Po cestě jsem se dnes ráno zastavil v Chřibech na jednom stanovišti s medníky. A nádhera. Chroupli si podle sebe. Některé vůbec a některé tam mají už zásoby a sedí až na 5 plástech. Některé bylo vidět, že tam byly a zase se stáhly. A tak to má být. Nechávám tohle na nich.