Na základě účasti ve Vašich loňských a letošních kurzech včelaření zkouším u  VN (39 x 24 ) metodu optimalizovaného plodiště. Mám zakomorováno (2 přepážky) na 3 plástech, ve kterých je ještě dostatek zásob a za přepážkou jsou další zásobní plásty, stavební uzávěra se zateplovací podložkou, 450 m.n.m.

V sobotu jsem ve včelkách učinil rychlou prohlídku, která mě přivádí do rozpaků, zda-li jsem něco neudělal špatně, totiž :

- plásty jsou zakladeny na 50%

Ve vyšších polohách jde všechno pomaleji. I u mne v 600 m.n.m. mají malá kolečka plodu, ale na 39 x 34,7 cm.

- na plástech je stále dost cukerných zásob (cca 20% plochy), já jim dal po proletu kvasnicová těsta, aniž bych nějak hodnotil množství zásob. V sobotu jsem těsta oddělal.

Ty bych tam klidně nechal. Ty dělají svoje plusy. A SPÍŠ BYCH ZKUSIL TROCHU zavíčkovaných zásob odvíčkovat. V naději, že budou spotřebovávat zásoby z prostoru mezi přepážkami

- téměř všechny ostatní volné buňky jsou zaplněny pylem, matka nemá kam klást a včely nosí další a další pyl
- dle mého mínění včelstva nejsou slabá, dokázala by obsednout ještě jeden plást.

Ano ano. Bez komorování by byla ještě silnější a obsedala by více plástů !!! ANO. Opticky silnější. Já teď také trpím (ale už jsem si zvykl), když mají včelaři „plné“ dvě bedny 39x24 včel s 5 plásty plodu (poplodované) a já je mám jen na 3 až 4 plástech Sedláčka. A visí pod loučkou, mačkají se tam a dle mého názoru je jim tam dobře… myslím, že lépe.
Ale NIKOMU TENTO můj názor a metodiku nevnucuji a nesděluji, že je nejlepší a ani ji už nechválím a ani ji nepropaguji. Pouze píši, co dělám a jak o dělám, a že to tu čtete je vaše svobodná vůle, a že dojedete na kurzy je také vaše svobodná vůle. Nebo ne ?? A také těm, co včelaří jinak nevysvětluji, že se mýlí (ONI SE NEMÝLÍ – POUZE MAJÍ JINÝ NÁZOR A TECHNOLOGII), a že toto a toto je blbost a toto a toto je ….   Už toho – té kritiky a pomlouvání prosím nechte při psaní emailů. Já vás všechny respektuji… Zkuste to také.

Když bych přidal za přepážku jednu dobře vystavěnou panenskou souš, což jste připustil, že je možné, dopadne to asi stejně, zanesou ji pylem.

Spíš mluvím, že před přepážku tj. mezi přepážky. Zkuste to. Uvidíte zda to matka potřebovala či nikoliv. Ona odpoví sama a každá jinak.
Dalším dobrým opatřením je podnícením tím, co v úle máme – přemírou zásob. A to tím, že je odvíčkujete. Cca 1 až 2 dm 2.
A hlavně již v prvním odstavci píšete o zakomorování pouze na 3 plásty 39x24 silných včelstev a to je trošku málo. Na kurzech jsem ukazoval dle síly na 3 (velmi slabá), 4, 5, 6 plástů 39x24 první komorování jarní tj. na až 60 % maxima. Maximum jest cca 9 – 10 plástů Adamce (39x24) pro kladení 2200 vajíček za den.  Zakomorovat na plod v prvních dvou plástech NENÍ CÍLEM. Jak jsem říkal na kurzech – počkejte na teploty kolem 15 C, počkejte až se matky rozjedou na ony cca 3 a více plástů … Tomu prapočátečnímu plodování optimalizace nepomůže. To už jsem vyzkoušel … a ukazoval fotky opět na kurzu. Takže za rok … třebas.

Je nějaké řešení nebo mám vydržet v klidu do nasazení prvních medníků? A pak pylové plásty dát do sběrného medníku a nahradit mezistěnou..

Nu k 3 plástům Adamce jsem ještě nikdy medník nepřidával, ale třebas to jde. Nevím.
Opatření navrhuji :

  • podněcování vidličkou  (já neprovádím a raději méně krmím a při jarním komorování do OP PD si zvolím plásty připravené pro podněcování těsty … ukazuji na kurzech)
  • vložit nádhernou souš (osobně nedělám nikdy, ale vám to ukáže a pomůže pochopit co a jak se děje)
  • přidat zavčasu MD  (to jsem dělal celý týden než jsem odjel do školy do Polska). Dle mého názoru se tím nic nepokazí. Když bude pěkně – budou v MD včely, když se ochladí, tak se včely z MD ztratí zpět do PD.

Prapříčinu nezdravého stavu vidím v přílišném zakomorování na malý prostor při prvním optimalizování a nepočítání s tím, že budu podněcovat ... jak píši výše. A to je lepší vidět. Tady nemá cenu plýtvat řádky. Loni jsem naznačoval a letos ukazoval a podrobně. Já jezdil do Německa tři roky koukat přes rameno – než mi vše dokonale zacvaklo. A k tomu je každý rok jiný.


Pár drobných odpovědí jsem vepsal do textu. Teď trošku obecně:

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Tak mi Váš email vrtal hlavou natolik, že jsem se zastavil při cestě po stanovištích u jednoho včelaře na Kroměřížsku, který je skvělý starý praktik, také účastník kurzů, ale do optimalizovaného plodiště se sune jak říká pomalinku. Tedy má včelstva jen mírně mírně zakomorované na např. 5 až 6 plástech 39 x 34,7 cm tedy na de fakto 10 plástech 39x24. A co jsem viděl ?? Množství včel = síla včelstev podobná jako u mne. Tak si říkám, že když podle mnohých ty moje optimalizované matky utlačuji v kladení, tak tady najdu plodu více. A nenašel, jak vidíte na obr. 1 a 2 !!! Obsednutí plástů bylo samozřejmě v daleko menší hustotě než v OP PD a tedy plodiště nebylo přenesené či dokonce v žádném případě zacpané ... tedy spousta místa !!! Zejména na obr. 2 vidíte, že se klade jen na středu plástu a přitom je všude okolo ještě místa. Spousta prázdných buněk vedle plodu ke kladení. Bohužel jsem při fotografování neoznačil rozpěrákem oblast plodu, ale zdaleka to není k dolní loučce nebo až ke krajním včelám. Tedy tyto čtyři poplodované plásty mají plodu stejně jako u mne na 2,5 plástu v OP PD. Kladení matky bylo přiměřené = na plochu stejné jako u mne v OP PD. Tj. matka v poloprázném plodišti nekladla všude, kde by mohla. Kladení matky není DLE MÉHO NÁZORU v tomto čase ohraničeno místem - tedy tím, kde by ona mohla klást, ale více tím, co ty včely dělnice jsou schopny uživit. Toť můj POCIT. Zde nemám v ruce žádný výzkum a porovnání, zda by kladly více v neoptimalizovaném PD než v OP PD !!! A ani to neučím. Spíše připouštím, že matky mohou v OP PD v určitých časových pásech klást méně, ale mě to nevadí a má to spoustu jiných výhod, kvůli kterým např. skoro žádnou matku nenechávám klást 2400 nebo 3000 vajíček denně ani v maximu roku.  O tom také budeme povídat na červnovém kurzu. I v Polských časopisech o tom hodně píší ...

Návštěvou u onoho dobrého včelaře jsem se však zcela uklidnil, že rozloha plodu u něj byla zcela stejná s malou hustotou včel ... a to jsme si to měřili na plástech a dostaly se opět na oněch současných 15 až 20 dm 2 u oddělků až u kmenových včelstev na 25 až 30 dm 2. Nadmořská výška do 350 m.n.m. A on i já podněcujeme těsty. On je má však profesionálně namíchané v připravených dvoubarevných plackách obr. 3. To bílé je apifonda a to hnědé je kvasnicové těsto.
S tím, že u něj byl plod na 4 až 5 či 6 plástech a u mne je jen na 2, 3 až max. 4 plástech dle rozměru ...  

Obr. 3
Obr. 3

Jinak ještě doplňuji, že poslední cca dva týdny rozloha plodu stagnuje. To se ale učí i tu v Polsku ve škole, že tzv. druhé a třetí (tj. to současné) kladení je v podobné výměře. Až čtvrté kladení (čtvrtých cca 21 dní) se prudce zvětší plodová plocha. Nu souvisí to s nárůstem počtu jedinců, výměnou zimní generace, stavem výživy, atd...

Tedy závěr je ten, že se mi také zpočátku zdálo, že to je špatně a řešil jsem to rozšířením OP PD (nejhorší varianta je souší. To už je lepší mezostěnou. Povídali jsme si na kurzu proč a jak...). A to je v metodice OP PD špatně. Pořád platí oněch 88% (viz. přednášky) ... . Vyplatí se čekat, nadbytečné plásty dávat za přepážku ... ty bez plodu a daleko dříve nasazovat medníky, které vyeliminují první přínosy nektaru do OP PD.

K TOMU JE ZAPOTŘEBÍ PROVÉST SPRÁVNĚ PRVNÍ OPTIMALIZOVÁNÍ NA PLOD. A to je lepší provést zpočátku raději později než zavčasu. Také jsem ukazoval na kurzu. Osobně po 6 letech praktikování umím jarní zakomorování provést už klidně po proletu. Ale to se dostaví až časem…

K tomu vám přeji úspěšné nabývání zkušeností