Radek - Brněnsko napsal:

Brněnsko sobota  16.2. 2019 cca 10 C. Prolétly se jen ty co jsou na sluníčku, nechám je zatím bez uteplení, těším se na sobotu. Mám nachystaných pár otázek.

Nu na brněnsku bych zateplil. Tím se nic nepokazí a předpověď je pro nás velmi velmi příznivá. A ony se ty včelky opravdu rozplodují, i když je neuteplíme. Viděl jsem to při prohlídkách od pátku až do úterka. Už v úterý ta kolečka plodu byla větší a zavíčkovaná a další kola vajíček. A to jsem postupoval od nejteplejších stanovišť po ta výše položená.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Milan - Orlicko napsal:

Dnes ráno jsem si přečetl Vaše „Co právě dělám 17. února 2019„ . Jsem spokojen, neboť jsem udělal to samé. Všechny mají dostatek zásob – 14 kg invertu. Třem z 12-cti jsem dal pod střechu Apifondu . Krásný prolet. Zateplím asi příští týden – 380 m.n.m. Jedny včely spousta mrtvolek … matka viděna, nekladeno. Děkuji za Vaše články.

Myslím, že není co dodat. Milan má jak včelstva, tak oddělky. U těch se trochu bál, že na obsedlých uličkách není dostatek zásob, a tak raději nějaký plátek ukrojil. Přesně jako já na dvou stanovištích oddělků. Na obr. 1 vidíte, jak to krásně spapaly za 10 dní a na obr. 2 jak dostaly další už těsto kvasnicové.

Pavel – Slovensko - hory

Nu bojím sa, aby neprišlo nějaké vačšie oteplenie a potom mrazy. Včely by nemusely zvládnúť plodovů plochu ošetrit.

A proto jsem psal o víkendu – opatrně s tou aktivností zejména v podobě podněcování těsty apod. V prvé řadě ještě de fakto skoro nikde nezačala pylová snůška a když tak malulinko. A dnes na kurzu na praxi jsme viděli veliký rozdíl i u mne na zahradě např. jen mezi včelstvy orientovanými na jih a nebo na sever. Ta druhá byla spíše v chomáči a to jsme dne měli 11 C ve stínu. Těm stačilo bohatě jen doteplit.
Zejména na horách bych jen uteplil a počkal ještě. Byť předpověď pro další dva týdny je pohádková. Krom sobotního a nedělního většího mrazu se mají teploty pohybovat přes den kolem 9 až 12 C a v noci jen kolem 0 C a to je nádhera. Včely se proletěly a matky velmi dobře kladou v teplotách přes 5 C. Včely letos získávají náskok před květenou !!! To je málokterý rok. Osobně očekávám velmi dobré jarní výnosy. Ale uvidíme. Těšínská jablíčka bývají někdy kyselá.

Jarek - Brněnsko

Já to včera nevydržel a zhlídl všechny (myšleno sobota 16.2. 2019) . Velká včelstva – většina z nich ploduje na dvou plástech – plocha jako dlaň. Oddělky jsou opatrnější. Mám ze všech velikou radost. Hlavně z toho, že žijí všechny. Díky za radu. Víš my s tebou chceme držet krok, protože až sedíme na Arkádě, tak s otevřenou hubou hledíme na to co už jsi ve včelstvech dělal.

Ano – oddělky se musejí fyziologicky rozjíždět pomaleji. Nemají už těch tělísek mnohdy nazbyt a to mohou mít pylu v sezení kolik chtějí. I síla může být skvělá, ale jako by se jim nechtělo. Dnes na prvním dni kurzu jsme to jasně viděli.

Obr. 3
Obr. 3

Milan - Orlicko

Včera jsem pozoroval česna – jak nosí pyl. K mému překvapení jsem zjistil, ze dvou sousedících včelstev jedno pyl nosí a druhé ani ň. Takových bezpylových je pět z dvanácti. Přitom ta bezpylová jsou spíše nadprůměrná a prolet měly značný. Obešel jsem les a s dalekohledem kontroloval koruny stromů … nic jsem nenašel. Z toho, že pyl nosí jednotlivá včelstva usuzuji, že zdroj je lokálně omezený … jen něco malého množství. A holt pátračky některých úlů měly prostě smůlu.

Za první letošní obrázek pylového přínosu děkuji a předávám všem na obr. 3. Krásné. U nás očekávám, že by lísky – pokud je sobotní mrazy neshodí – mohly po neděli dát pyl. Uvidíme.

Milan – jižní Čechy

Já jsem provedl během neděle až úterka nátěr plodu a fumigaci. Spady průměr 5 ale i daleko více.

Tak to bude letos zajímavé. Uvědomme si, že to je spad jen po fumigaci. Ti umřelí v plodu vypadnou až později. Milana považuji za velmi zdatného včelaře a stará se dobře. Jen ještě neklíckoval a kdyby uposlechl výsledky měli, kde obdržel čestné NULY, tak by asi splakal nad výsledkem. Ale o tom už mluvím od teplého podzimu. Plodovalo se mnohde tahem a mnohde 100% až do půle prosince. Kolega nafotil krásný plod 17. ledna obr. 4.
Kluci z Vysočiny, co se podívali kolem 25. listopadu do včel byli zděšeni a aerosolování odložili. Ale kdo věřil bezplodosti, tak může očekávat větší namnožení. A nebudou za to moci všichni Frantící okolo !!! Zkusme napřed zametat před vlastním prahem. A nebo to jako mnoho zdatných brňáků svedeme na převčelení ??? Oni na to svádějí, že není medu, že je moc loupeží, a klidně na to svedou i přemnožení varroázy… Není to ale spíše tím, že brněnsko je bez vody ? Že způsob ošetřování proti varroáze u většiny včelařů je spíše pokus omyl, nerespektuje základní požadavky bezplodého období, že jsou teplé zimy, … ? Že mnozí léčí mnohými způsoby řekl bych podle toho jak jedna paní povídala, jak viděli na webu apod. ???

 

Závěrem vám všem děkuji za poslané zprávy a postřehy, jež obohatí nás všechny. Mnohdy mne nenapadnou obavy, které máte a nápady s nimiž usínáte.