Můj komentář je v textu tučnou kurzívou..


Ahoj Mirku,

Naše vcelařské forum.cz je teď plné optimalizovaného plodiště. Mě se líbí jak o tom všichni diskutují, jak kritizují a hodnotí, přitom mnoho z nich o tom vůbec nic neví.... Ano, ano. V českých zemích se stalo běžné, že dokonce přednášející přednáší o tom co je špatné, ale nikdy to nezkusili, zavrhují co „strana a vláda svazová“ nakazuje zavrhovat atd...

Obr. 1
Obr. 1

Tak jsem se rozhodl napsat a zhotnotit OP (optimalizovaném plodišti)   dle roku co jsem provedl...
Příští rok to budu mít tak na 50% Optimalizované.
Klasické kombinované včelaření (ta o kterých jsem učil od roku 2010) není špatné, ale při klickovaní matek je tam více rámku a tak hledání v OP je daleko jednodušší. Včera jsem zaklíckovával poprvé. A i když nenám značené matky, tak jsem za 2,5 hodiny udělal 30 včelstev.
Rád pracuji v rukavicích, protože nechci být zalepený od propolisu (klasické pracovní ne ty kožené včelařské).
Nachystám si klícku a obyčejný klips na matku. Oddělám zásobní plást - plásty, plodové jsou jak kde 2-3 běžně, někde opravdu matka neklade. A na nich je matka. Plodu někde minimálně na celou ruku, tedy mnoho. A někde mám i tento týden já kolem 4 obrovských kol … zejména mladé matky drží plodování stále na vysoké urovni a proto je klíckuji až teď. Kdo může pro ošetřování proti varroáze použít aerosol obr. 1 , tak nemá s klíckováním kam spěchat. Může zaklíckovat klidně 20. října i 30. října. Musí ale pak opravdu dobře odhadnout, kde včely udělají zimní chomáč ! A bude to vždy na plodu !!??? Asi ne, když tam plod najednou nebude. Včely mají daleko více možností se posunovat, když nemají plod. Matku klidně opustí !! Ta je v zimě jako by nezajímala. Ale to vše jsme si ukazovali na kurzu prakticky. Z těchto důvodů kdo klíckuje poprvé – je pro něj snazší klíckovat teď, aby matky vypouštěl před velkými mrazy ...

Obr. 2
Obr. 2

Výhody tohoto opatření (klíckování matek):

  • - důkladná prohlídka stavu včelstev (ano jedná se mnou mnoho let propagovanou podzimní prohlídku dle př. Brenera, kterou jsem i já zanedbával. A přitom právě koncem října již může platit, že co zazimovávám – to vyzimovávám), (zásoby, varroa - tam mě překvapilo, kde je varroa na včelaách viditelná, přičemž na podložce není níc...) ihned poznačeno a bude se fumigovat. (a to není třeba značit. Ubývá plodu a varráza prostě pozornému oku nemůže uniknout. V této době, když tam je např. Poslední kolo plodu, tak najdu varroázu asi u 88% včelstev ČR. DALEKO PODSTATNĚJŠÍ JE SE DÍVAT PO VIRÓZÁCH. Ty už se hledají hůře obr. 2 A ty je potřebné značit. A začít s hledáním genetiky … Až najdem varroutolerantní včelu, tak nás „čeká hledání viróztolerantních včel ...“ Dnes totiž je pryč čas, kdy se virózy objevovaly jen u silně napadených včelstev !!! Dnes je najdeme různě a mnohde u včelstev bez varroázy. A opět se o tom raději mlčí. Ale právě virózy nám činí dnes větší škody než varroáza !!! Varroáza je „jen“ přenašeč – vektor. Přičemž je to tak jedno včelstvo ze 10-15... samozžejmě na každé včelnici - tedy potencionální riziko.... Ano – a do toho ještě kokteil včelstev u nichž jsou roztoči ne na včelách, ale stovečka v plodu !!! Kdo chce ať 14 dní po klíckování otevře zbývající plod a pošle fotky !!!  A jinak budete žasnout vy, jenž jste zaklíckovali, kolik toho spadne po fumigaci !! NA ROZDÍL OD TĚCH NEZAKLÍCKOVANÝCH !!! Do 9 dnů je optimální provedení další fumigace (aerosolu podle teploty) u včelstev, kde spadne více jak 100 varroidů = těch malých potvor !!
Obr. 3
Obr. 3

 

  • - v OP - otázka klíckování je tak 3 minuty (na včelstvo), díky stavební uzávěře je plod až úplně k dolní loučče, tedy podle me stačí opravdu jedna velká bedna (teď tam mám tu nízkou z důvodu krmení) To jsem si myslel také, ale dnes vidím, že i obecně ponechaný prostor pro zimování hraje svoji roli. Ono se o tom psalo hodně v osmdesátých letech minulého století – tedy nedávno – a pak se na to zapomnělo. Já této myšlenky byl vždycky zastánce. Pak jsem se nechal unést, ale už vloni jsem cítil velkou potřebu zimovat přece jen silnější včelstva, ale na oněch ideálních 5-7 velkých plástech … Ale jak ? A tak jsem začal krmit a posléze i zazimovávat včelstva s nízkým nástavkem (viz. Minulé články Co právě dělám). Ještě teď tam jsou a mnohde plné včel obr. 3 , které až se ochladí nalezou do zimního chomáče, který bude větší !!! A až pak jim seberu tu nízkou bednu, co je teď dole.
  • - KOM VČ - nízký vysoky nízky - ten horní nízký je většinou suchý, nechávám jej tam do jara, kdy jej podhodím pod vysoký - jsou tam tmavé souše, které budu příští rok vyvařovat. Hm, hm. Zajímavé. Ale nemusí to být pravidlo, že si snosí zásoby k plodu. Letos na to mají čas – krmili jsme brzo a je počasí … Dále to mohou udělat, když bude onen nízký nástavek plný světlých souší … Ale co je podstatné, tak že je nebezpečné tento poloprázdný nízký nástavek nechávat na včelstvech !!! Mohou do něj nalézt v zimě uhynout v něm hlady. A to já znám z třínástavkového zimování !!! Takže doporučuji jednoznačně ihned prohodit dolů... Klidně mohou být dole dva NN, když je není doma kam dát.
  • - zjištění aktuální situace - proházení rámků se zasobami atd. A dání např. Polosuchých a nebo nedostavěných mezistěn na bok či už hned za komorovací přepážku. Zkrátka ideální čas k provedení podzimní prohlídky.

Tento rok dělám (klíckuji matky) polovinu kmenových včelstev, příští rok najedu na zaklíckování včetně oddělků...  Tak to já už letos dělám. Efekt snížení varroázy je obrovský.

Kdybych měl značené matky čas by byl kratší... A to já si říkám také a hold budu muset lepit značky. Tužku asi 20% včel okouše a pak je ze značené matky neznačená. Ztráta opalitky je opravdovou výjimkou.

Závěr: Myslím, že tato operace klíckování stojí cca 5 minut na včelstvo - ovšem ten čas vynaložený k ošetření včelstva zase ušetříme na léčivech a dalších zootechnických opatřeních v budoucnu...
Tedy varroa tady je, jen si myslíme že není.. V tomto období je to velmi lehké tu matku najít, nedovedu si to představit hledat v červencí, kdy je jich tam 2 x tolik... I když by to také šlo...

Dneska udělam další dvě stanoviště a mám hotovo...

Přeji pěknou nedělí do Bučovic