Email, který jsem obdržel od tuším devátého letošního praktikanta, který se přihlásil jako účastník kurzů, a jež měl tu odvahu vyrazit se mnou či s námi do včel ...


Dobrý den Miroslave,

věřte, že nechci, aby má slova vyzněla pateticky, myslím je upřímně.... Ty tři dny praxe u Vás byly vskutku nezapomenutelných, a to zcela v pozitivním smyslu. Byl to jeden velký proud nových zkušeností, neocenitelných poznatků a rad. Detailní nastavení workflow: co budeme dělat? proč?kde?kdy?co připravit?co bude následovat? Dvěma slovy ROZVAHA.,ČASOVÁNÍ... 

Když to shrnu, třídenní praxe u Vás mi ušetřila nejméně tři roky včelařského trápení( ... a to jsem deset let ubral:-))

Viděl jsem na vlastní oči, že optimalizované plodiště (OP) skutečně funguje, a to při minimální manipulaci s plodištěm ( v tomto případě žádné) a medníky (včel, včelaře).
Hned po mém návratu domů jsem přenesl část svých nabytých znalostí a s jistotou udělal svůj první oddělek ( ta pokora tam však byla:-)).

Po čtyřech hodinách přidal Vaši matku a následující den, když jsem viděl, že včely poklidně obcházejí klícku, jsem vylomil plastovou přepážku. Po třech dnech tj. ve středu se podívám, zda-li matka vyběhla. Po jejím opětovném rozkladení si udělám první sérii.

Děkuji Vám za Vaši trpělivost se mnou, když jsem něco  hned nepochopil nebo neudělal na první dobrou.....
Poděkujte, prosím mým jménem Vaší ženě za její pohostinnost a Vaší mamince za výbornou kávu a koláče i příjemné popovídání.

Několik Post Scriptum na závěr:
•    stavba posad na včelnici v meruňkovém sadu byla pro mne jako pobyt na skautském táboře. Zvláště s Pavlem a Pavlíkem jsme si všichni padli...jak se říká, jsou to správní borci. Ti kluci jsou fakt perfektní a svým způsobe každý jedinečný... Nezapomenu na svačinu v trávě s Pavlovým magorákem  z plynového vařiče....( on tomu říká čaj)
•    nezapomenu na ten pohled na včelnici ( ideální kočovné místo).Když jsem viděl tu řadu úlů, nás tři a pomyslel, jestli stihneme být do tmy doma...Doma jsme byly snad za dvě hodiny(!!!)......no comment.
•    jak jsem se již zmínil: během práce (  chvílemi pro mne dřiny, ale krásné) se všemi těmi včelkami mne napadlo, :" Proč je vlastně med sladký, když je v něm tolik slaných krůpějí potu ?

A já dodávám jen znovu a znovu, že děkuji i já za pomoc a příjemné chvíle opačného popovídání o vašich profesích, zkušenostech či povoláních. Ono každé dobré a vřelé setnání obohocuje všechny zúčastněné.

Obr. 2
Obr. 2
Obr. 1
Obr. 1

Obr.  1   Výstižně ukazuje pomoc praktikanta v ukázání kam má doslova ztrhaný profesionální včelař (předloktí fixováno ortézou a pravá paže páskem) položit další larvu.

Obr. 2  Letos asi největší strojní pomocník – kontinuální separátor vosku a medu z odvíčkovanců. Dokrmujeme jej i z druhého odvíčkovacího stroje, všemi trubčinami apod... Doslova „panenský vosk z víček“ je nám odměnou. Přímo a pouze z něj si nechávám vyrábět mezistěny pro své medníkové rámky. Jsou k dispozici i pro vás. Jsou krásně světlé, neboť jste asi všimli také, že včely víčkují zejména svým bílým voskem ...

Obr. 4
Obr. 4
Obr. 3
Obr. 3

Obr. 3  Je z 20. června 2018 ze Ždánického lesa. Lípa dává a dávat bude do předpovídaného pátečního ochlazení. Přesto že u nás strádá vodu a často pofukuje … meduje krásně. Krásná včelstva mají ze dva medníky 24.

Obr. 4   Znázorňuje nakočování na poslední snůšnu – slunečnici. Byť v našich podmínkách již nemeduje jak bývávalo zvykem – je dobrým zdrojem pylu a včelstva na slunečnici alespoň nemusím krmit ještě ze tři týdny. Což je obrovská úspora zejména v letošním roce, kdy od 23. června 2018 začnu stahovat první medníky a krmit první stanoviště, kde kukuřice a pole obilí včelstva nenasytí … Oprvadu není na co čekat.

Ale o tom bude další článek. Kde se chci pověnovat jak zazimovat optimalizované plodiště apod...  Prozatím upozorňuji znovu, že varroáza je, že po aplikacích formidolu broučci padají, že po aplikaci formidolu je zapotřebí 10 denní pauza do dalšího vytáčení a že je vůbec DŮLEŽITÉ SI UVĚDOMIT, ŽE PŘÍRODA PÍŠE DATUM OKOLO 15. ČERVENCE …

S úctou Váš Miroslav Sedláček