Dobrý deň tak včera som mal kontrolu OP po 2-3 týždňoch áno bola to veľmi dlhá doba no nedalo sa skôr. Včelstva som mal zúžene na 3 rámiky (6 včelstiev ide OP). A musím povedať že ma milo prekvapili.

Děkuji za odpověď, vážím si Vašeho přístupu,
Dnes jsem byl za bratrem na Vysočině, Přibyslavsko, okr. Havl. Brod, cca 480 m.n.m. - 11 včelstev,


Meruňky kvetou naplno, začínají plané trnky a ostatní bude co by dup.
Tento týden jsem prováděl OP z plemenáčů. Tam byla zakomorovaná jednou přepážkou vždy na 3 max 4 plástech Lang 44,8 x 28,5. Tato míra mě díky OP vyhovuje a to díky komorovacím přepážkám.
Výsledek? Nebát se to více zmáčknout! Pozoruji u sebe, že kde jsem to zmáčknul více je taky více plodu a kde jsem to nechal méně tak tam mám před přepážkou pylový plást. Tak šup s ním za přepážku a čekám na těch 88% zaplodovaných. Pak tam šoupnu mezistěnu.

Na základě účasti ve Vašich loňských a letošních kurzech včelaření zkouším u  VN (39 x 24 ) metodu optimalizovaného plodiště. Mám zakomorováno (2 přepážky) na 3 plástech, ve kterých je ještě dostatek zásob a za přepážkou jsou další zásobní plásty, stavební uzávěra se zateplovací podložkou, 450 m.n.m.

Radek - Brněnsko napsal:

Brněnsko sobota  16.2. 2019 cca 10 C. Prolétly se jen ty co jsou na sluníčku, nechám je zatím bez uteplení, těším se na sobotu. Mám nachystaných pár otázek.

Nu na brněnsku bych zateplil. Tím se nic nepokazí a předpověď je pro nás velmi velmi příznivá. A ony se ty včelky opravdu rozplodují, i když je neuteplíme. Viděl jsem to při prohlídkách od pátku až do úterka. Už v úterý ta kolečka plodu byla větší a zavíčkovaná a další kola vajíček. A to jsem postupoval od nejteplejších stanovišť po ta výše položená.