• slider17_01.jpg
 • slider17_02.jpg
 • slider17_04.jpg
 • slider17_05.jpg
 • slider17_06.jpg
 • slider17_07.jpg
 • slider17_08.jpg
 • slider17_09.jpg
 • slider17_10.jpg
 • slider17_11.jpg
 • slider17_12.jpg
 • slider17_13.jpg

Zdravím Vás všechny nahlášené na druhé pokračování kurzů nejen pro začínající včelaře, ale pro všechny včelaře, kteří jsou přístupni novým poznatkům, jež mám pocit, že jsou vždy stále o něco před naším konáním. A aby se tato  "vzdálenost" nových možností jak včelařit  - samozřejmě  i za použití i mnoha "starých dobrých" znalostí - nezvětšovala probereme si včelařské roky pohledem několika metodik. A to jak klasické nástavkové "24" , tak nízkonástavkové, tak i několika metodik kombinovaného včelaření a samozřejmě i metodiku optimalizovaného plodiště, jež je v současné době dle mého názoru takovou "královnou" mezi zootechnickými vedeními včelstev.

Obr. 2 - Krásně zimující včelstvo na novém díle
Obr. 2 - Krásně zimující včelstvo na novém díle
Obr. 1 - A zde krásně zimující včelstvo v plemenáči
Obr. 1 - A zde krásně zimující včelstvo v plemenáči

Tak jako na posledním kurzu - obdrží účastníci slevový kupón s 5 % slevou na všechno - platící pro ten daný den. Platba kartou, hotově, eury či zlotkami je samozřejmostí. Tato akce byla hodně chválena a využita s prosbou o zopakování, a proto jsem k ní přistoupil i na tomto březnovém kurzu.
Když se dívám zpětně k prvnímu kurzu - jsem velmi rád, že jsme si "opakovali" základy (u nichž i staří = dlohovčelařící včelaři - měli otevřená ústa, "vkládali" do nich nové poznatky a "nezhrkly" jsme to celé dohromady, jak si mnoho účastníků přálo a pak emaily žádalo ono dopovídání celého včelařského roku. Vše má svůj čas. Asi se písmenka abecedy neučí psát v jednom půldenním kurzu a stejně tak se neučí celý včelařský rok v několik variacích s konstrukcí úlu, varroázou a základy názvosloví v jednom dni.
Co mne ale velmi mrzí je fakt, že mi fotky poslal doslova jeden a jeden včelař a všichni ostatní se na mne vykašlali byť to slibovali. Snad to třeba vezmete s sebou teď na kurz na CD nebo na flash disku a dovolíte mi zkopírování, abych mohl fotky použít pro další vzdělávání.

Obr. 3 - Vnučka Adrianka
Obr. 3 - Vnučka Adrianka

Pro zahřátí Vám přikládám dvě fotografie zimujícího včelstva a oddělku. A jen zlehka opakuji, že mám stále neutepleno, že většina včelstev došla pod strop, ale vedle sebe mají dostatek zásob, takže není stále potřeba cokoliv konat. Komu se chtělo - mohl provést zimní komorování a kdo sledoval olympiádu a tloukl rámečky neudělal nic špatně. A co se týče plodu - nedíval jsem se - podíváme se na kurzech, ale tuším a jsem hodně přesvědčen, že díky oněm obrovským mrazům, tak plod většinou bude !!!  Ona velmi nízká venkovní teplota nutí včelstvy topit uprostřed chomáče více a tím matka přece jen klade. Rozloha plodu je však jen velikosti dětské pěstičky, ale pro množení roztoče to stačí !!!
A kdo by netušil jak vypadá ona novorozenecká dětská pěstička - přikládám Fotografii svojí VNUČKY Adrianky.

Rád Vám přivezu Vámi objenané zboží.

S úctou a přáním Více medu z Vašeho medometu Miroslav Sedláček