• slider17_01.jpg
  • slider17_04.jpg
  • slider17_05.jpg
  • slider17_06.jpg
  • slider17_07.jpg
  • slider17_08.jpg
  • slider17_09.jpg
  • slider17_10.jpg
  • slider17_11.jpg
  • slider17_12.jpg
  • slider17_13.jpg

A už tu máme 11.11. 2017 – z Ufy přilétáme zpět do Moskvy, rychlovlakem (jezdí co 30 minut) se dostáváme během 25 minut do centra města (za cenu okolo 360 CZK – ale lze i obyčejným vlakem za 40 CZK – tedy máte volbu tzv. ceny a výkonu … a samozřejmě na palubě onoho rychlovlaku je plný servis nápojů a balených jídel a cukrovinek). Pak přestupujeme na metro, z nějž je již pár kroků k autu, kterým budeme pokračovat a navštěvovat několik včelařů malých i velkých po cestě z Moskvy do bydliště Alexeje = Nižnij Novgorod.

Pohled shora do krmítka. Vše je samozřejmě falcované.
Obr. 2 Pohled shora do krmítka. Vše je samozřejmě falcované
Základní dvě výšky plemenáčů, ale připravují se formy na další.
Obr. 1 Základní dvě výšky plemenáčů, ale připravují se formy na další

První den jsme navštívili Míšu = Michail (onen včelař, který s námi jel autem na včelařské sympózium do Běloruska). Mladého včelaře, který se do toho v posledních třech letech doslova opřel neboli zakousl. (Zkrátka po zavedení sankcí začalo být „všechno podnikání“ dříve nemožné možné a ba naopak žádané a výnosné. !!!) Samozřejmě včelaří v Alexových polyuretanových úlech a je tedy čas vás s nimi blíže seznámit. Začněme plemenáči, je vyrábí ve výšce Dadantu a Langstrothu obr. 1 a jsou vždy rozdělitelné na dvě části.

Plot je dobře využit pro vedení centrálního krmení.
Obr. 4 Plot je dobře využit pro vedení centrálního krmení.
Oplodňáčky jsou vyrobeny z styroduru.
Obr. 3 Oplodňáčky jsou vyrobeny z styroduru.

Tedy osazuje se dvěma plodovými plásty, dvěma zásobními plásty a dvěma matečníky a jednou přepážkou a krmítkem jež je pro krmení dvou „včelstvíček“ perfektně přizpůsobeno dvěma vstupy i dvěma krmnými komůrkami. Po oplození se využije kladení obou matek k vytvoření velké plodové plochy pro zazimovávaný oddělek a pak se jedna matka (velmi vysoce kvalitní – na kurzech si povíme proč a jak se tyto matky liší…) použije pro přemetaná včelstva. Již připravuji svoje plastové stropovíkodno pro použití na tvorbu dvou oddělků za použití běžného nástavku. Na obr. 2 chybí jen krycí síťka nebo plexisklo. Oplodňáčky má vyrobené ještě po domácku obr. 3.

Zimoviště 6 rámk. oddělků 200 km východně od Moskvy je pro mne milou realitou..
Obr. 6 Zimoviště 6 rámk. oddělků 200 km východně od Moskvy je pro mne milou realitou.
Včelstva jsou většinou umístěna včelnicovitě i po 200 kusech na místě.
Obr. 5 Včelstva jsou většinou umístěna včelnicovitě i po 200 kusech na místě./figcaption>

Zkoušel i centrální krmení jak to činí zejména maďarští včelaři obr. 4. Ale nebyl s tím spokojený. Ono přece jen je tu v září chladněji než v Maďarsku a poruchovost a slídivost u domácího provedení …
Svá včelstva má jako většina polských a ruských a … včelařů = včelnicovitě rozmístěná obr. 5, kde se všechno nosí a nosí nebo pomáhají kolečka … a to vše dosti často v zaplechované ohradě obr. 6. U obrázku 6 si vás dovolím upozornit, že i u Moskvy již krásně vyzimoval – venku – několik set oddělků v plemenáčích na 6 plástů. Takových stanovišť má několik – celkem tuším okolo 600 včelstev a věnuje se medu a prodeji oddělků o něž je v Rusku obrovský zájem… neuspokojitelný. Včelařství a vůbec „veškeré“ drobné podnikání zažívá v Rusku díky sankcím neskutečný rozvoj a včelaři tu rostou jako houby po dešti… Nicméně je ani nenapadne květové medy okolo 3 Eur dodávat evropským – zejména německým zpracovatelům (tedy ruští včelaři nám konkurovat nechtějí a nebudou !!!) a tak med odbytují na vnitřním trhu a to v cenách de fakto stejných jako u nás … Moskva (Praha) a okolí kolem 200 Kč jak co a na venkově kolem 120 až 150 Kč. Podotýkám, že medovicové medy tu de fakto nemají – zřídka kdy. Ale cenový rozptyl je veliký. Tento Míša má pronajatý obchod v Moskvě a platí už jen 150 Eur / 1 m2 měsíčně nájem… Nu Moskva je Moskva – je to východ. Ale hned druhá věta zní: Moskva není Rusko byť tam žije 20 milionů lidí.

Uvnitř domu panuje rodinná atmosféra.
Obr. 8 Uvnitř domu panuje rodinná atmosféra.
Domek začínajícího podnikatele s 600 včelstvy.
Obr. 7 Domek začínajícího podnikatele s 600 včelstvy.

Ale pojďme zpět na farmu, která stojí u tohoto „roztomilého“ domečku obr. 7, ve kterém jsem měl tu čest spát a bylo mi fajn. Ono vevnitř je úplně stejně vybaveno jako u mne doma... Obyčejní milí lidé – zejména manželka Julie obr. 8 , se kterou jsem si popovídal mnoho hodin o životě v Rusku, podpoře rodin, zdravotní péči, atd. Ale to je spíše na cestopisnou knihu než na text do toho článku.

Pohled na firmu od silnice … pozemek je majitele samozřejmě až k silnici.
Obr. 10 Pohled na firmu od silnice … pozemek je majitele samozřejmě až k silnici.
Úly proti ptákům chrání takto. Asi to bude i dobrá ochrana proti větru.
Obr. 9 Úly proti ptákům chrání takto. Asi to bude i dobrá ochrana proti větru.

Stejně tak jako tento domeček vypadá i jeho provozovna a plnírna medu … Což je asi ten nejpodstatnější nákladový rozdíl mezi ním a všemi českými včelařskými už byť jen registrovanými provozy. Záměrně nepíši evropskými, protože by jste se divili až by vám brada na hliněnou zem spadla, v jakém sklepě stáčejí tu originální medovinu a víno ve Francii přímo do lahví. Nemám pocit, ale jsem si zcela jist papežskostí našich úředníků v mnoha oblastech zákonné moci zpracování medu nevyjímaje. Korunou našich „kontrolních sil“ je pak fakt, že co v jednom kraji je zcela nemožné je pod dozorem jiného veterináře (finančního kontrolora) v jiném kraji běžnou praxí či dokonce zcela nevyžadováno. Osobně jsem si na to zvykl bez burcování k neposlušnosti na různých sněmech a seminářích a vstupování do rozkolu a rozepří se svazem či veterinou a splnil vše co jiní a jinde nemusí a považoval jsem to – a považuji - jako životní šanci dokázat se vypořádat i se zákony a nařízeními, jež platí ne pro všechny. Neboť co Tě nezabije – to Tě posílí…. říkával jeden kolega a po zdolání každého úkolu, průšvihu, zápisu, nedostatku, technického problému … si na něj vzpomenu.

Degustační stoly jsou připraveny doslova na zájezdy.
Obr. 12 Degustační stoly jsou připraveny doslova na zájezdy.
 Nádherný vůz, se kterým kočování přináší až 80 kg a více medu / VČ / rok.
Obr. 11 Nádherný vůz, se kterým kočování přináší až 80 kg a více medu / VČ / rok.

Asi některé z vás na obr. 4 zaujalo ono černé zabalení úlů, tak jako jej vidíme i na obr. 9. To jsou jen černým igelitem obalené úly, aby jej neklovali ptáci. Ptáci jsou pro všechny typy plastových úlů velikým problémem, ale zabalení do fólií či u mne do pletiv viz. Článek 14. února 2017 v sekci Co právě dělám problém vyřeší. I letos to máme za sebou na včelnicích umístěných na okraji lesa či obce. Ničivost ptáků je jednoznačně závislá na množství a délce ležícího sněhu. A ten letos nějak u nás ne a ne napadnout bez roztání. Nu způsob těchto vánoc je poněkud …

Zima 300 km jihovýchodně od Moskvy..
Obr. 14 Zima 300 km jihovýchodně od Moskvy..
Tu linku vůbec nezávidím, ale to místo kolem.
Obr. 13 Tu linku vůbec nezávidím, ale to místo kolem.

U Míše jsme přenocovali a druhý den pokračovali k dalšímu včelařovi, který v minulém roce vybudoval včelařskou firmu obr. 10 na zelené louce s cca 600 včelstvy jak na včelnicích tak i ve vozech obr. 11. A to u hlavní cesty do Moskvy. Opírá se o prodej medu i ostatních včelích produktů přímo spotřebitelům obr. 12, vytváří spolupráci s okolními kolchozy, kde je zvykem lidem jako třináctý plat dávat nějaké deputáty např. med, apod. Najal si včelaře, který už včelaří dlouhá léta a má zkušenosti s včelařskou praxí – velmi dobře se mi s ním odborně diskutovalo – opravdový včelař se znalostmi padesáti českých učitelů včelařství.

I zde znají reflexní fólie.
Obr. 16 I zde znají reflexní fólie.
Chladírenský sklad co se nemusí chladit, ale stačí ho zde párkrát vysířit a větrat.
Obr. 15 Chladírenský sklad co se nemusí chladit, ale stačí ho zde párkrát vysířit a větrat.

Podnik vybavili cenově a sankčně dostupnou polskou technologií od Lysoně obr. 13, s níž byť se jedná o tu profi line řadu až tak moc spokojeni nebyli, ale chybičky u ohřevu nožů apod. dopilovali svépomocí a vše jede dobře. Zeptal jsem se na zimu a zimování v stébnících a odpovědí byl obr. 14. Ke včelstvům jezdí na sněžném skůtru a přes zimu krom prodeje medu se věnují vyrobě přířezů pro svoji potřebu v malilinkaté „stolárničce“ a údržbě úlů, nátěrům a vaření vosku atpod. Souše samozřejmě skladují centrálně v chladírenském skládku obr. 15. Včelstva byla opět k mému úžasu velmi spoře uteplena reflexní fólií a prý už je více neuteplí obr. 16.

Zejména oddělky zimuje v sklepě domu jako jsem již psal v článku o Baškýrii.
Obr. 18 Zejména oddělky zimuje v sklepě domu jako jsem již psal v článku o Baškýrii.
Včelnice u domu s hektarovou zahradou
Obr. 17 Včelnice u domu s hektarovou zahradou

A tak by se o této firmě dalo psát několik stran o způsobu včelaření a fotek je také spousta, takže více na kurzech. Někteří jste se dotazovali na čas konce kurzů ? Nu vzhledem k obsahu co zamýšlím Vám všem povědět to vidím tak kolem 17 až 18 hod. Na Arkádě vaří dobře i večeře a nebráním se po večeři dále diskutovat … ještě jsou pokoje volné.

Prosklený úl pro zvědavce.
Obr. 20 Prosklený úl pro zvědavce
Úl na nedotované váze
Obr. 19 Úl na nedotované váze

Po obědě jsme pokračovali k dalšímu včelařovi – řekl bych klasickému včelařovi, který se včelařinou živí už přes deset dvacet let a již před revolucí byl hobby včelařem. Obhospodařuje 200 včelstev na zahradě svého domu obr. 17 a k tomu zimuje v stébníku = ve sklepě 100 oddělků obr. 18. Pozorný včelař si všimne, že používá stejné plemenáče z plastu jako já. Na zahradě nechybí úl na váze obr. 19 (zde je vidět, že dotace na váhy tu nemají) a ani prosklený úl pro med nakupující zvědavce obr. 20. Své souše skladuje trošičku prostším způsobem tj. přímo venku obr. 21. Chlad a průvan sehraje svoji roli a je zapotřebí chránit dílo jen proti myším a dešti. A jelikož se jednalo o „ostříleného“ včelaře – dostal jsem od něj povolení k rozebrání pěti kraňských včelstev z důvodu zjištění přítomnosti plodu. Píše se 11. listopad a ze všech stran slyším, že včelstva u nich již měsíc nemají plod. Teploty nepadly níže než pod mínus 5 C a sníh ještě padá spíše s vodou a v ČR je plod v cca 50 - 80% včelstev – zejména u mladých matek. Vybral jsem proto včelstva s mladými matkami a ? A nic. Plod tam prostě nebyl jak vidíte na obr. 22. Nu na dalším obr. 23 můžeme vidět jako poslední „rámek“ komorovací přepážku, kterou zde používají téměř všichni všemožnými způsoby. Mám pozvání právě na duben, kdy tu začíná jaro, abych je (hlavně Míšu) seznámil s mým použitím komorovací přepážky v systému optimalizovaného plodiště. Pokud budu vše zvládat – osvědčí se nově přijatý pomocník a moji věrní kurzisté a kamarádi včelaři si u mne řádně rozeberou „pracovní výpomocné pobyty“ , tak rád poletím a rád pak poreferuji jaké je to tam na jaře, jak oddělky na 6 plástech vypadají po ruské zimě venku či v stébnících zimované atd. Po exkurzi jsme v medárně spapali večeři podanou milou paní domácí a vydali se směr Nižnij Novgorod.

Plod ve včelstvech není již měsíc.
Obr. 22 Plod ve včelstvech není již měsíc
Souše medníkových nástavků se skladují venku
Obr. 21 Souše medníkových nástavků se skladují venku

Zde jsem si v dalších dvou dnech prohlédl město, výstavbu stadionu pro připravované mistrovství světa ve fotbale, výrobní firmu polyuretanových úlů a prodejnu Alexeje (80% produkce prodá přes internet) a na závěr i včelnici Alexeje s různými liniemi včely medonosné – buckfast, kavkazská i kraňská. Všechny Alexej zimuje s nízkým prázdným nástavkem pod vysokým plodištním s komorovací překážkou a k tomu na otevřeném sítě ve dnu obr. 24. Nu sníh zde poskytne onu peřinu a včelstva v plastových úlech potřebují v těchto podmínkách hlavně větrání, aby se nerosily stěny … Větrání stropem u jeho úlů není možné a asi by i ve sněhu moc nefungovalo.

Ruské zimování s otevřeným sítem, prázdným nástavkem a samozřejmě komorovací přepážkou.
Obr. 24 Ruské zimování s otevřeným sítem, prázdným nástavkem a samozřejmě komorovací přepážkou.
Komorovací přepážka je zde běžnou součástí úlu jako u mne.
Obr. 23 Komorovací přepážka je zde běžnou součástí úlu jako u mne.


Tímto bych mu chtěl před úplným závěrem poděkovat za sestavení skvělého, doslova nabitého programu a průvodcovství. On tomu říkal, že má dovolenou – já měl den co den jazyk i rozum na vestě a hltal informace ...

Závěrem si vám všem čtenářům dovoluji poděkovat za váš čas, který jste věnovali čtení těchto čtyř článků a těším se s vámi na viděnou na kurzech, kde vás s komentářem provedu stovkami fotek, které stojí za to.