• slider17_01.jpg
 • slider17_02.jpg
 • slider17_04.jpg
 • slider17_05.jpg
 • slider17_06.jpg
 • slider17_07.jpg
 • slider17_08.jpg
 • slider17_09.jpg
 • slider17_10.jpg
 • slider17_11.jpg
 • slider17_12.jpg
 • slider17_13.jpg

Píše se 4.11. 2017 a po probuzení v hotelu Delta v Moskvě nám už zvoní první včelař, který se mnou a Alexem pojede do Běloruska. Je 6 hod ráno Moskevského času tj. 4 hod našeho času. Poctivě zahříváme auto – je – 5 C  a vyrážíme. Vízum do Běloruska mám na rok, takže pohoda. Po cestě jsme nabrali dalšího včelaře, dali si snídani u McDonalda a ve čtyřech pokračujeme k hranicím mezi Ruskem a Běloruskem, kde nás NIKDO nezastavuje.

Obr. 2 - Zde už máme přednaškový minisál pro 170 včelařů
Obr. 2 - Zde už máme přednaškový minisál pro 170 včelařů
Obr. 1 - Penzion Lada nás vítá
Obr. 1 - Penzion Lada nás vítá

A večer kolem 19 hodiny místního času dorážíme do bazy turistyčnej blízko města Mogilev. Penzion Lada nás vítal krásně rozsvícený a večeře byla také chutná.

Ráno po snídaňce jsem již spěchal do přednáškového sálu. Prezenci prováděla přímo paní Olga Morozová, která vše zorganizovala a oněch 170 včelařů z Běloruska, Litvy, Lotyška, Ruska a Ukrajiny dokázala zvednou z tepla domova na DVOUDENNÍ SEMINÁŘ jež ona nazývá „setkáním“ nikoliv seminářem. Ještě jednou jí tímto děkuji a těším se na další spolupráci, jež asi bude i nadále probíhat, neboť ohlas na tuto akci během 5 dnů byl okolo 20 tisíc. příspěvků na sociální síti…   

Obr. 4 - A opět teplo a termosnímky
Obr. 4 - A opět teplo a termosnímky
Obr. 3 - A další den už přílet do UFY
Obr. 3 - A další den už přílet do UFY

Venku i vevnitř pak byla taková malinká výstavka, kde se vystavovalo a diskutovalo a propagovalo. Samozřejmě zde už byl vidět veliký rozdíl mezi standardem včelařských potřeb u nás a zde, což vidíte na fotografiích. Tedy dalo se předpokládat, že přednášky budou podobně asi na nižší úrovni. Ale nikoliv. Přednášky byly skvělé a dalo se u nich sedět opravdu celé dva dny. Před dvěma týdny jsem se účastnil výstavy a seminářů v Donaueschingen a tam se setkal s novinkou pylochytu dnového, do kterého přesto nepadá „smetí“ ze včelstva a zde v Bělorusku se o něm povídalo také.
Dále se povídalo o tom co je teplo, nádherná porovnání termosnímků plastových a dřevěných úlů o ventilaci … se stejnými závěry jaké přednáším i já již mnoho let.

Obr. 6 - Organizátorka akce u registrace
Obr. 6 - Organizátorka akce u registrace
Obr. 5 - Diskuze po přednášce trvala asi dvě hodiny
Obr. 5 - Diskuze po přednášce trvala asi dvě hodiny

Krásná přednáška byla od 26 letého včelaře o vývoji svého provozu a já se u toho mile usmíval a dosti mi to připomínalo můj včelařký vývoj … Neboli dokud nejsou peníze na perfektní plastové úly, tak se chválí dřevěné a až se pochopí, že jde především o teplo, plod a rozdíl mezi přineseným a spotřebovaným názor a úly se změní.  Já už jsem si ale své langstrothy dřevěné nechal a pouze se snažím s nimi v maximální míře včelařit ve vozech a včelínech a ideálních náslunných od větru chráněných stanovištích, kde rozdílu není .

Obr. 8 - prezentace jak zvětšit počet včel sbírajicích med
Obr. 8 - prezentace jak zvětšit počet včel sbírajicích med
Obr. 7 - Plástečkový med zde hraje daleko větší roli než u nás
Obr. 7 - Plástečkový med zde hraje daleko větší roli než u nás

Další doslova extrémě zajímavou přednáškou byla izolace matek během včelařského roku i 2x a to jak z důvodu snazšího zvládnutí varroázy, tak hlavně z důvodu zvětšení medného výnosu dané snůšky a také z důvodu zimování lepších zdravějších a silnějších zimních včel, neboť ten pán ví, co i já se snažím byť trochu marně sdělit včelařům: A to, že nejvíce délku života zkracuje krmení larev a nikoliv zpracování nektaru či cukru či invertu. Pan Čermák o tom, také tak přednáší a ono to vcelku dává rozum. Neboť osobně neznám snůšku, která by včelám vadila či je razantně poškozovala … za snůšky moje včelstva kypí – nevím jak Vaše … i za snůšky medovicové (ta škodí až následně za zimního času). A co se týče publikované a trošku mylně omílané pranostiky, že snůška je fajn, ale ta sacharóza – tedy řepný cukr je problém a ubližuje včelám …. tak doporučuji navštívit nějakou opravdovou včelařskou školu či kurzy, kde Vám sdělí, že většina nektarů rostlin je roztok sacharózy !!!!!!! A zpět do středu odstavce … snůšku včely milují…  S tímto přednášejícím jsem pak diskutoval přes hodinu. Tak jako se mohu pochlubit, že i po mojí přednášce o racionálním včelaření na mojí farmě (optimalizované plodiště, kombinované úly, plastový program, výměna matek, přemetání na mezistěny, atd…. až po vybavení provozu, chlaďák, vysoušení vzduchu v medárně) mne také přes hodinu okupovalo několik včelařů..

Obr. 10 - Tahle slečna byla z rádia Mogilev a hodinku si se mnou povídala
Obr. 10 - Tahle slečna byla z rádia Mogilev si se mnou hodinku povídala
Obr. 9 - Sál praskal ve švech
Obr. 9 - Sál praskal ve švech

Po obědě mne vyhledala tahle milá slečna a vyklubala se z ní redaktorka rádia a tak jsem promluvil o svých postřezích o rozdílech, které vidím a ona mi pak na oplátku popovídala, že zdravotnictví je u nich stále zadarmo, jaké jsou nájmy, výplaty, zvyky ...

 

 

Obr. 12 - Výrobci jsou vesměs malí
Obr. 12 - Výrobci jsou vesměs malí
Obr. 11 - Tvorba oddělků je v tomto století vděčné téma
Obr. 11 - Tvorba oddělků je v tomto století vděčné téma

Sál praskal po oba dny ve švech. Drtivá většina účastníků nocovala v oné bazi (anglicky resortu) a druhý den odpoledne se rozjížděla do míst běžně vzdálených 80, 400, 600, 1200 km …  Během obědů a večeří jsem si postupně popovídal s mnoha včelaři – zejména manželskými páry. Ano, další zajímavostí bylo, že přijelo daleko více párů než je tomu u nás… a děti hlídala babička…
Z „vystavovatelů“ byl asi nejvíce zajímavý producent plastových mističek pro plástečkový med. Ten má v rusky mluvících zemích daleko větší vážnost a oblibu než u nás … řekl bych milionkrát více než u nás jsem ho viděl v obchodech, tržnicích a stáncích včetně těch na letišti…

Obr. 13 - Výstavka je velikosti v rámci běloruských poměrů
Obr. 13 - Výstavka je velikosti v rámci běloruských poměrů

Po skončení přednášek jsme se kolem 18 hodiny vydali na cestu zpět do Moskvy. Byla trošku komplikovanější než cesta do Běloruska, ale vše klaplo jak mělo a tak jsme další den ráno z jednoho z pěti moskevských letišť zamířili do UFY – do místa konání největší mezinárodní výstavy Apimondie v roce 2021. Nu a jako pilot si dovolím jako poslední fotku pověsit přílet do Ufy, kde jsme 7.11. ráno v mlze a mrazu dosedli vnitrostátní linkou … samozřejmě Boingem 737. Ono ty zvěsti o tom, že se v Rusku ještě létá rozpadajícíma se „Iljušinama“ jsou opravdu zastaralé. Mimo jiné ruští piloti jsou obecně považováni za velmi zdatné piloty … .
Závěrem Vám děkuji za pozornost a důležité prezentace z tohoto semináře mám nafocené a smím prezentovat … takže tuším na květnovém kurzu bude prezentace o lepším využití snůšky pomocí izolace matek … Tedy jak, kdy, na jak dlouho, co pak, nevýhody, atd…  Shodou okolností jsem to už dva roky zkoušel a tak bude o čem povídat.